برخی از والدین با داشتن تجربه های بالا در مراقبت از فرزندان ولی باز دچار اشتباهاتی می شوند. اما این اشتباهات چیست؟ با ما همراه باشید.

تربیت درست فرزند با پیشگیری از رفتار های غلط والدین

برخی از والدین حتی با وجود تجربه های بسیار در زمینه مراقبت از فرزندان ، باز هم دچار اشتباهاتی می شوند. این مساله طبیعی است ، چرا که حتی هشیارترین و دقیق ترین پدر و مادرها نیز ممکن است برخی چیزها را فراموش کنند. تمام آن چیزهایی را که برای نوزادتان نیاز دارید ، بنویسید و بدون هدف به خرید نروید. اگر برای فرزند اول تان خرید می کنید ، احتمالا نیاز بیشتری به خرید برخی وسایل دارید. گاهی اوقات هنگام خرید گیج و سردرگم می شوید و چیزهایی را می خرید که شاید هیچ گاه مورد استفاده قرار نگیرند. لباس های متعدد ، سبد حمل ، کری یر ، صندلی غذا خوردن و....5 اشتباه و رفتار غلط والدین در تربیت کودک در ایرناک 5 اشتباه و رفتار غلط والدین در تربیت کودک در ایرناک

شاید برخی افراط ها در خرید کردن در مورد فرزند اول کمی طبیعی به نظر برسد ، اما این اشتباه را والدینی که برای دفعات دوم و سوم و .... صاحب فرزند می شوند نیز می کنند؛ در حالی که بسیاری از این وسایل را می توان از دیگران قرض گرفت. مثلاً فرزند خواهر یا دوست تان بزرگ شده است و دیگر استفاده ای از کالسکه اش نمی کند و شما می توانید از آن برای فرزند خردسال تان استفاده کنید. بسیاری از خریدهای مادر این گونه مواقع نه تنها هدر دادن مبالغ زیادی پول است ، بلکه باید در فکر فضا و مکان کافی برای نگهداری آنها نیز بود. اگر در این زمنیه تجربه کافی ندارید ، می توانید از یک مادر مجرب سوال و فهرستی از تمام چیزهایی که واقعا مورد استفاده قرار می گیرند ، تهیه کنید و یا با توجه به موقعیتی که دارید خرید کنید ، مثلاً اگر معمولاً از اتومبیل استفاده می کنید ، نیاز مبرم به خرید کالسکه ندارید.

تهدید کردن و رشوه دادن به کودک

بسیاری از ما کودکانی را دیده ایم که همیشه در حال نق زدن و گریه کردن هستند ، در این مواقع والدین رفتارهایی مانند رشوه دادن به فرزند ، تهدید کردن او ، عصبانیت و... از خود نشان می دهند که هیچ کدام از این رفتارها برای آرام نمودن کودک نتیجه ای ندارد.

بنابراین به همه والدین توصیه می شود از تلاش دست بردارند و به کودک رشوه ندهند و او را تهدید نکنند بلکه او را به حال خودش رها کنند. کودکان می دانند در جمع ها و شلوغی ها خواسته های شان مطرح کنند زیرا توجه شما به درخواست های آنها در چنین شرایطی تغییر می کند و شما برای آرام کردن به آنها باج می دهید بنابراین بی اعتنا باشید.

اجتناب از رشوه دادن به کودک

تهیه غذای جداگانه برای کودک

برخی از مادران برای کودک خود غذای جداگانه ای می پزند و به او از غذای خانواده نمی دهند ، این کودکان معمولا نسبت به کودکانی که در کنار خانواده و از غذای آنها تغذیه می کنند ، بی اشتها ترند و ممکن است در آینده این کودک دوست نداشته باشد از غذای خانواده بخورد و غذای دیگری را از مادر درخواست نماید . مادرانی که غذای جداگانه ای برای کودک خود تهیه می کنند بیشتر مواقع حجم غذا بیشتری از حد نیاز فرزندشان به او می دهند.

توضیح دادن بیش از اندازه

در برابر درخواست ها و سوالات کودک تان یک توضیح خوب و کامل بدهید اما برخی مواقع اگر او درخواستی از شما نمود ، از توضیحات اضافی و خارج از محدوده درک او بپرهیزید زیرا توضیح مفصل و طولانی در برخی از مواقع نشان دهنده این است که شما به علت داشتن عذاب وجدان نمی توانید به کودک خود نه بگویید و شروع به توضیح دادن های افراطی می کنید. پس برخی از مواقع پاسخ های کوتاه و مستقیم دهید و تنها سعی نکنید کودک خود را شاد نگه دارید زیرا کودک باید با احساسات دیگر هم آشنا شود.

اشتباهات تربیتی والدین

ثبت نام در کلاسهای گوناگون

بگذارید کودکان شما نیز گاهی کودکی کنند ، اگر نگران آینده آنها هستید و دائما کودک خود را در کلاسهای مختلف ثبت نام می کنید در اشتباهید زیرا کودک نیاز دارد در ساعاتی از روز استراحت کند و هر کاری که دوست دارد انجام دهد.

اجازه دهید فرزندتان آزاد باشد و بازی های خلاقانه انجام دهد چرا که او به بازی کردن و سرگرمی نیاز دارد و همین بازی های ساده آنها را می سازد و مهارت های اجتماعی آنها را بالا می برد و احساس آرامش و راحتی در آنها ایجاد می کند.

توبیخ کردن کودک

اگر کودک خود را دائم توبیخ و دعوا می کنید و در مقابل کارهای او دائما عبارات دست نزن ، این کار را نکن را تکرار می کنید ، در اشتباهید همانطور که نباید به کودک بیش از حد اهمیت دهید نباید او را توبیخ کنید زیرا در اعتماد به نفس او اثر دارد و او تبدیل به کودکی منزوی می شود.

اشتباهات والدین در تربیت کودک

دارو دادن به کودکان به صورت نادرست

اگر جزو مادرانی هستید که داروهای زیادی را نگهداری می کنید و هنگام دارو دادن به کودکتان به برچسب این داروها توجه نمی کنید ، در اشتباهید زیرا ممکن است با این کار سلامت فرزند خود را به خطر اندازید پس قبل از استفاده از داروها به برچسب کوچکی که برخی اطلاعات ضروری دارو روی آن نوشته شده دقت کنید .شما می توانید از آنها کمک بگیرید و یا دوباره با پزشک صحبت کنید و نظر او را جویا شوید.

کمک کردن بیش از حد به کودک

کمک کردن برخی از والدین در انجام هر کاری به کودکان مشکل ساز است . این والدین هنگامی که کودک برای انجام دادن کاری بسیار کوچک دچار مشکل می شوند ، با سرعت کارشان را انجام می دهند. این والدین باین کار به کودکان خود یاد می دهند که خود نمی توانند چالش ها را تحمل کرده و با آنها مبارزه نمایند و همیشه به کمک او نیاز دارند.

رفتار های غلط والدین با کودکان ، نحوه صحیح تربیت کودکان ، روش های تربیت صحیح کودکان

اجازه تماشای بیش از حد تلویزیون به کودک

کودکانی که زمان زیادی را صرف دیدن تلویزیون می کند ، با مشکلات زیادی در یادگیری مواجه خواهند شد پس کودکان نوپای خود را با خواندن ، و کارهای خلاقانه ی دیگر ، سرگرم کنید و او را تشویق کنید تا علاوه بر حرف زدن ، گوش هم بدهد.

بازدید : 4,047 بار
5 اشتباه و رفتار غلط والدین در تربیت کودک
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,440