یک راننده همیشه آرزو دارد در سفرها، هیچ گاه شاهد روشن شدن چراغ های اضافی نباشد! این چراغ ها که در صفحه پشت آمپر ظاهر می شود، هرکدام نشان از یک عارضه در خودرو دارند.

مسافتی که هر خودرو با چراغ بنزین روشن طی می کند

یک راننده همیشه آرزو دارد در سفرها ، هیچ گاه شاهد روشن شدن چراغ های اضافی نباشد! این چراغ ها که در صفحه پشت آمپر ظاهر می شود ، هرکدام نشان از یک عارضه در خودرو دارند. علاوه بر چراغ های کمربند و لامپ ها ، سایر چراغ ها نگران کننده هستند.با روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می توان حرکت کرد؟ + جدول در ایرناک با روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می توان حرکت کرد؟ + جدول در ایرناک

اما شاید از همه دلهره آورتر چراغ بنزین باشد و برای افرادی که حوصله مراجعه منظم به پمپ بنزین را ندارند ، شاید تا مراجعه و انجام سوخت گیری ، چالش این که هرلحظه ممکن است بنزین تمام شود دائماً ذهن راننده را خسته کند.

حال اگر بخواهیم بررسی کنیم که خودروها از ابتدای روشن شدن چراغ چه میزان پیمایش دارند ، می توانیم این دلهره را کاهش دهیم.

اگر بخواهیم یک استاندارد کلی در مورد زمان روشن شدن چراغ به دست بیاوریم ، می توانیم به استانداردهای ارائه شده بین المللی اشاره کنیم. بر اساس بررسی بیش از 40 خودرو و محاسبه میزان باقی مانده بنزین در باک آن ها ، مشخص شد متوسط بنزین باقی مانده در باک خودروهای خارجی به صورت متوسط 2.6 گالن است. اگر بخواهیم این عدد را به لیتر تبدیل کنیم ، می بایست آن را در 3.78 ضرب کنیم که شاهد عددی در حدود 9.8 لیتر خواهیم بود.

اگر در باک خودرو شما 9.8 لیتر بنزین باقی مانده باشد ، می بایست مصرف سوخت خودروتان را با آن بررسی کنید. در زیر به بررسی 4 خودرو متفاوت می پردازیم.

البته می بایست به صورت پیش فرض استفاده از خودرو را در حالت رانندگی بدون ترافیک در نظر بگیریم.

پراید : این خودرو به دلیل مصرف حدود 6.5 در مصارف شهری و شرایط بدون ترافیک می تواند با بنزین باقی مانده از لحظه روشن شدن چراغ ، در حدود 130 کیلومتر را بپیماید.

پژو 206 : مهمان قدیمی ایران خودرو که حدوداً 16 سال است در این شرکت تولید می شود ، با متوسط مصرف 8.9 در مصارف شهری ، از لحظه روشن شدن چراغ بنزین می تواند در حدود 109 کیلومتر را بپیماید.

رنو کولئوس : این محصول رنو که جدیداً با ظاهری بسیار زیبا و فاخر به بازار آمده است ، با مصرف 11.8 در شهر ، می تواند از لحظه روشن شدن چراغ ، در حدود 80 الی 85 کیلومتر را بپیماید.

سوزوکی ویتارا : این شاسی بلند ژاپنی خوش آوازه می تواند با مصرف 12.5 لیتر در هر 100 کیلومتر ، حدود 80 کیلومتر را بپیماید.

 سایر خودروها را می توانید در این جدول مشاهده نمایید :

 با روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می توان حرکت کرد؟ + جدول در ایرناک

چند نکته :

بخش اول :

اگر بنزین تمام کنید ممکن است به کاتالیزور شما صدمه برسد که سپس مجبور به تعمیر یا تعویض آن شوید. حتی رانندگی با بنزین کم داخل باک می تواند به پمپ بنزین شما آسیب بزند زیرا هر آشغال و کثیفی که در باک شما باشد (که طبیعتا در ته باک جمع می شوند) هنگامی که باک شما تقریبا خالی باشد از پمپ بنزین شما عبور خواهند کرد.

رانندگی با چراغ بنزین روشن خودروی شما را از بین نمی برد ولی تکرار مکرر آن باعث صدمه رسیدن به خودرو می شود.

بخش دوم :

مسافتی که پشت آمپر خودروی شما هنگام روشن شدن چراغ بنزین تخمین میزند چقدر قابل اعتماد است؟

در پشت آمپر بیشتر خودروهای جدید هنگام روشن شدن چراغ بنزین مسافت قابل طی کردن قبل از تمام شدن بنزین نمایش داده می شود که تخمین میزند قبل از تمام شدن بنزین چند مایل می توانید با خودرو رانندگی کنید. بسیاری از رانندگان ترجیح می دهند از این ویژگی خودرو به جای چراغ اخطار بنزین استفاده کنند و تصور کنند که وقتی نمایشگر مسافت باقی مانده 20 مایل را نشان می دهد می توانند تا قبل از تمام شدن بنزین 20 مایل (32 کیلومتر) رانندگی کنند.

با این وجود تکیه بر مسافت باقی مانده ای که پشت آمپر نشان می دهد یک عمل خطرناک است زیرا این مسافت فقط یک تخمین تقریبی است. این تخمین بر اساس میانگین مسافت طی شده هنگام رانندگی با خودرویتان محاسبه شده است و در نتیجه ممکن است نسبت به شرایط رانندگی فعلی شما زیاد دقیق نباشد.

مثلا اگر بیشتر مواقع در بزرگراه رانندگی کرده باشید هنگامی که در ترافیک گیر کرده باشید مسافت تخمین زده شده احتمالا زیاد دقیق نیست. بنابراین با وجودی که پشت آمپر خودروی شما هنگامی که باک خودرو نسبتا پر باشد تخمین نسبتا دقیقی ارائه می دهد ، نباید این عدد را به عنوان مسافت دقیق قابل طی کردن قبل از تمام شدن بنزین در حالت خالی بودن باک تصور کنید.

پس چندان نگران تمام شدن بنزین نباشید. زیرا حتی اگر در ترافیک شدید هم بمانید ، تقریباً می توانید به اولین پمپ بنزین در 40 کیلومتری خود مراجعه کنید و سوخت گیری کنید. 40 کیلومتر دورتر به این معنی است که شما در شهری مانند تهران ، می توانید از یک سمت شهر به سمت دیگر بروید و در انتها با خودرو روشن سوخت گیری کنید.

بازدید : 12,132 بار
با روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می توان حرکت کرد؟ + جدول
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,560