همه افراد دارای مقاومت الکتریکی یکسانی نیستند، برای مثال مانند مقاومت های استفاده شده در وسایل الکترونیکی, مقاومت دست فرد بستگی به طول و قطر آن دارد، مقاومت با طول و قطر بیشتر می شود، مردان نسبت به زنان مقاومت کمتری دارند.

هنگام برق گرفتگی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

شوک های الکتریکی نوعی آسیب احشایی است که معمولاً در فیلم ها رایج است و اغلب کمی به صورت مضحک به تصویر کشیده می شود ، تصویر برق گرفتگی در فیلم ها فقدان درک عمومی در مورد آنچه اتفاق می افتد را ترکیب می کند ، که در واقع یک فرآیند پیچیده تر از آنچه است که احتمالاً انتظارش را دارید ، اگر فکر می کنید برق از بدن شما عبور می کند ، پس این همان چیزی است که با افسانه شروع شده است.هنگام برق گرفتگی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ + انواع برق گرفتگی در ایرناک هنگام برق گرفتگی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ + انواع برق گرفتگی در ایرناک

در عین حال ، جنبه های دیگری مانند افتادن به داخل اتاق واقعاً واقعی هستند ، اما احتمالاً به دلایلی که فکر می کنید نیست ، برق گرفتگی زمانی رخ می دهد که شما با جریانی از حدود 1 mA (میلی آمپر) برخورد می کنید ، وقتی شما را برق می گیرید, در واقع الکترون های در حال حرکت در درون بدن شما هستند, ایجاد یک " جریان " و این الکترون های در حال حرکت به طور معمول باعث آسیب به فرد از طریق آسیب به بافت یا سیستم عصبی می شوند.

آنچه که این الکترون ها در واقع انجام می دهند این است که آن ها در بدن شما جریان پیدا خواهند کرد و در نتیجه باعث ایجاد آسیب در بدن تان می شوند که شامل سوختن بافت های بدن و تداخل با سیگنال های الکتریکی ضروری است که بدن شما برای ارسال سیگنال بین اعصاب از جمله فیبرهای عضلانی و نورون ها استفاده می کند.

اتفاقات بعد از برق گرفتگی

اتفاقات در بدن در صورت برق گرفتگی

سه نوع دیگر از سوختگی وجود دارد که توسط OSHA توضیح داده شد :

1. سوختگی های الکتریکی :

اینها به خاطر جریان جاری در بافت ها ایجاد می شوند و ممکن است بر پوست ، ماهیچه ها و استخوان ها تاثیر بگذارند ، آسیب بافتی به طور کلی توسط حرارت تولید شده از جریان جاری ایجاد می شود ، همانطور که جریان از بدن شما عبور می کند ، بدن به عنوان یک مقاومت در یک مدار عمل می کند ، در نتیجه گرما تولید می کند و اگر انرژی ذخیره شده در شوک الکتریکی بالا باشد ، بافت شما دچار سوختگی های شدیدی خواهد شد ، چون بدن تان نمی تواند حرارت را از بین ببرد.

2. جرقه های سوختگی :

این ها ناشی از دماهای بالای تولید شده توسط جرقه های الکتریکی و یا انفجارات نزدیک به بدن شما هستند.

3. سوختگی تماس گرمایی :

این نوعی از سوختگی است که به هنگام تماس با سطوح داغ رسانا های الکتریکی گرم ، مجاری کانال ها یا دیگر تجهیزات انرژی الکتریکی وارد بدن می شوند.

یک جریان کوچک می تواند از یک بازو به طور مستقیم به قلب و بازوی دیگر حرکت کند و باعث مرگ فرد شودف این یکی از شایع ترین علل مرگ و میر است و فیبریلاسیون دهلیزی نیز نامیده می شود ، هم چنین در یک زمان ، جریان بسیار بزرگی از یک بولت برق می تواند به فرد برخورد کند و تنها باعث سوختگی های جسمانی شود.

شدت و اثرات شوک الکتریکی به شدت جریان و جایی که از بدن عبور می کند بستگی دارد ، بعضی قسمت های بدن بیشتر از بقیه قسمت ها آسیب می بینند و اعضای داخلی بدن نسبت به پوست خارجی شان مقاومت کمتری دارند.

اتفاقات بعد از برق گرفتن انسان

در زمان برق گرفتگی چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

بهتر است بدانید :

همه افراد دارای مقاومت الکتریکی یکسانی نیستند ، برای مثال مانند مقاومت های استفاده شده در وسایل الکترونیکی, مقاومت دست فرد بستگی به طول و قطر آن دارد ، مقاومت با طول و قطر بیشتر می شود ، مردان نسبت به زنان مقاومت کمتری دارند و این به دلیل داشتن بازوها و پاهای ضخیم تر است پس در واقع اگر زنان و مردان با حجم بدنی یکسانی در نظر گرفته شوند مردها راحت تر دچار برق گرفتگی می شوند تا زنان یعنی برق مردها رو راحت تر میگیره ولی در واقع به دلیل تفاوت بدنی که دارند مقاومتشان در برابر برق بالاتر میرود و با زنان برابر می شوند.

علاوه بر این, پوست مرطوب نیز مقاومت کمتری نسبت به پوست خشک (100000 Ohms) دارد ، به همین دلیل است که جریان موجود در پوست مرطوب می تواند چندین برابر بیشتر از جریان در پوست خشک باشد ، بنابراین هنگامی که دستتان خیس است و یا آب در دست دارید, شما در معرض خطر برق گرفتگی قرار می گیرید.

مقدار زیادی الکتریسیته که از شما عبور می کند معمولاً بد است ، اما یک چیز به نام دستگاه شوک وجود دارد که در آن یک شوک کوچک الکتریکی می تواند چیز خوبی باشد ، دستگاه شوک یک دز درمانی از انرژی الکتریکی را به قلب فرد می دهد تا مشکلات پزشکی فوری مانند ایست قلبی ناگهانی را درمان کند ، ایست قلبی ناگهانی معمولاً توسط فیبریلاسیون دهلیزی ایجاد می شود و بدون استفاده از CPR (احیاء قلب و عروق) و دستگاه شوک ، ممکن است که منجر به مرگ شود.

همچنین در این بخش جالب از سرگرمی ایرناک می خوانید که ممکن است بپرسید که چرا پرندگان می توانند روی خطوط برق ولتاژ بالا بنشینند و دچار برق گرفتگی نشوند ، خوب جریان الکتریکی حرکت الکترون ها است و چیزی که الکترون ها به منظور حرکت به آن نیاز دارند اختلاف پتانسیل الکتریکی است.

هنگامی که یک پرنده بر روی یک سیم تکی می نشیند ، دو پا آن پتانسیل الکتریکی یکسانی دارند ، بنابراین الکترون ها در سیم ها تکان نخواهند خورد و از این رو جریان در بدن این پرنده جریان نخواهد داشت ، این دلیل این است که چرا پرندگان دچار برق گرفتگی نمی شوند.

با این حال ، اگر آن پرنده یک پایش را کش دهد یا یک بالش سیم دوم را لمس کند ، به خصوص با پتانسیل الکتریکی متفاوت ، یک مسیر برای الکترون ها باز خواهد شد و آن پرنده را هم کباب خواهد کرد.

بازدید : 2,859 بار
هنگام برق گرفتگی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ + انواع برق گرفتگی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,980