این کشور با بلغارستان و یونان به شمال غرب، ایران، ارمنستان و آذربایجان به شرق، سوریه به جنوب و گرجستان به شمال شرقی متصل می شود ترکیه توسط دریای مدیترانه به جنوب، دریای سیاه به شمال و دریای اژه به غرب رسیده است.

ایا ترکیه کشور اروپایی است یا آسیایی؟ و شهرهای اروپایی ترکیه کدامند؟

جمهوری ترکیه یک ملت اوراسیای متعارف بین اروپا و آسیا است ترکیه یک دولت سکولار است و یک شکل قانونی از حکومت دموکراتیک دارد این کشور از لحاظ میراث فرهنگی و باستانی غنی است و اعتقاد بر این است که محل نهایی کشتی نوح در کتاب مقدس است جمهوری ترکیه دارای صنایع متنوع، صنایع غذایی، صنایع معدنی، کشاورزی، فولاد و نفت است.ایا ترکیه کشور اروپایی است یا آسیایی؟ + شهرهای اروپایی ترکیه در ایرناک ایا ترکیه کشور اروپایی است یا آسیایی؟ + شهرهای اروپایی ترکیه در ایرناک

این کشور با بلغارستان و یونان به شمال غرب، ایران، ارمنستان و آذربایجان به شرق، سوریه به جنوب و گرجستان به شمال شرقی متصل می شود ترکیه توسط دریای مدیترانه به جنوب، دریای سیاه به شمال و دریای اژه به غرب رسیده است.

کشور ترکیه اروپایی

کشور ترکیه کجاست؟

اروپا یا آسیا:کشور ترکیه کجاست؟

ترکیه، با جرم زمین، 95٪ در آسیا و 5٪ در اروپا قرار دارد. بخش آناتولی 95٪ را پوشش می دهد در حالیکه 5٪ نماینده تراس در شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا است آناتولی، همچنین به عنوان آسیای صغیر، ترکیه آسیایی یا فلات آناتولی شناخته می شود، شبه جزیره ای بزرگ و مستطیلی بین اروپا و آسیا است.

در بخش گردشگری ایرناک گفتیم که آناتولی دارای آب و هوای ترکیبی حاصلخیز و نیمه خشک است و منطقه ای پر از تپه ها و کوه ها است تراس محل زندگی بیش از 10 درصد ساکنان ترکیه است و استانبول بزرگترین شهر ترکیه و پایتخت آن آنکارا در آسیا است استانبول سومین شهر پرجمعیت در اروپا پس از مسکو و پاریس است. تنگه ترکیه که دریای اژه را با دریای سیاه ارتباط می دهد، ترکیه را در اروپا و آناتولی در آسیا جدا می کند این تنگه ها عبارتند از بسفر، دریای مرمره وداردانل

مشخصات کشور ترکیه

کشور ترکیه در اسیاست یا اروپا؟

جغرافیای سیاسی کشور ترکیه

ترکیه یک عضو ناتو است و از تهاجم ایالات متحده به عراق در سال های 1990 و 2003 حمایت کرد. ترکیه دومین نیروی نظامی اصلی در ناتو است و سیاست های هسته ای را با آلمان، بلژیک، هلند و ایتالیا به اشتراک می گذارد این کشور منافع خود را برای پیوستن به اتحادیه اروپا ابراز کرده است، اما این روند هموارنیست. ترکیه یک عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد است و مدتهاست عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است به تازگی، سیاست جهانی ترکیه به سمت خاورمیانه تغییر کرده است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور اروپایی یا آسیایی ترکیه

تأثیر موقعیت جغرافیایی ترکیه در فرهنگ کشور

جمعیت ترکیه های قومی، ارامنه، یونانی، یهودی ها، کردها، سرکیسی، آلبانی ها، بوسنی ها، گرجی ها و دیگر نقاط قاره ای آن را نشان می دهد پیشرفت ترکیه نشان دهنده یک کشور است که تمایل دارد تمدن، فرهنگ و سیستم های غرب را دنبال کند، با وجود اینکه 95 درصد از آن در آسیا وجود دارد. ارتباط نزدیک ترکیه با کشورهای اروپایی به توسعه و تقویت موسسات دولتی مهم کمک کرده است.

در نهایت کشور ترکیه از لحاظ بخش بندی بیشترین بخش خود را در قاره ی آسیا دارد اما با توجه به تمایلات و .. به سمت اروپا رفته است و خود را به نوعی کشور اروپایی می خواند ؛ در واقع هرفردی در این مورد نظر متفاوتی دارد یعنی اگر فردی جغرافیای ترکیه را بداند این کشور را آسیایی اما اگر فردی ار لحاظ فرهنگ و مسائل تمدنی این کشور را بسنجد آن را اروپایی می نامد.

شهرهای اروپایی ترکیه کدام هستند؟

همان طور که در مقدمه این مطلب بدان اشاره کردیم، ترکیه در بین دو قاره ی اروپا و آسیا واقع شده است. اما جالب است بدانید تنها ۵ درصد از خاک این کشور در اروپا واقع شده و ۹۵ درصد باقی مانده در بخش آسیایی است. بنابراین تعداد شهرهای اروپایی ترکیه بسیار کم و محدود هستند. با بررسی نقشه ی این کشور می توانید نحوه ی تقسیم بندی و موقعیت شهرهای آن در دو قاره ی آسیا و اروپا را مشاهده نمایید. در نتیجه شهر های اروپایی ترکیه بدین صورت هستند: استانبول، ادرنه، تکیرداغ، چورلو، Igneada. در ادامه ی این مطلب با هم به بررسی اجمالی این شهر ها پرداخته سپس به شهر مهم و مشهور استانبول نگاه دقیق تری خواهیم داشت.

نگاهی گذرا به شهرهای اروپایی ترکیه

  • شهر Igneada: Igneada یک شهر کوچک در منطقه دیمیر کوئی در استان قرقلرایلی کشور ترکیه است. این شهر در کنار ساحل دریای سیاه قرار دارد و حدود ۵ کیلومتری جنوب رودخانه Mutludere واقع گشته که مرز با کشور بلغارستان را تشکیل می دهد. جمعیت آن در سال ۲۰۱۰ برابر با ۱۹۶۶ سرشماری شده است! با این آمار می توانید به کوچکی این شهر پی ببرید.
  • شهر چورلو: چورلو یک شهر در شمال غربی کشور ترکیه که زیر مجموعه استان تکیرداغ (تکیرداغ) است. این شهر یک مرکز صنعتی به سرعت در حال توسعه و رشد است که بر روی زمین های مسطح و هموار واقع گشته است. لازم به ذکر است این شهر در مرز یونان و بلغارستان قرار گرفته است.
  • شهر تکیرداغ: تکیرداغ از دیگر شهرهای اروپایی ترکیه است که بخش شرقی منطقه تاریخی تراکیه یا تراس به حساب می آید. این شهر در استانی تحت همین نام واقع شده است. جمعیت این شهر تا سال ۲۰۱۶، ۱۷۶۴۸۴۸ سرشماری گشته است. در تکیرداغ کنسولگری های افتخاری کشورهای مجارستان و بلغارستان وجود دارد.
  • شهر استانبول: استانبول یک شهر بزرگ در ترکیه است که بین دو قاره ی اروپا و آسیا در میانه تنگه بسفر واقع شده است. این شهر قدیمی، تأثیرات فرهنگی امپراتوری های بسیاری را که در گذشته بر آن حکومت می کردند، منعکس می کند. برای مثال در ناحیه سلطان محمود، محل برگزاری مسابقات ارابه های مردمان روم شرقی بود و هم چنین ابلیسک مصر نیز از آن زمان باقی مانده است.
بازدید : 2,452 بار
ایا ترکیه کشور اروپایی است یا آسیایی؟ + شهرهای اروپایی ترکیه
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,920