بازی فکری ”تنگرام“ (Tangram) که در ایران به تانگرام، تانگو و توانگو هم معروف است، از جمله بازی‏ های هوشی و فکری است که برای گروه سنی ۵ سال به بالا توصیه می‏شود.

تانگرام چیست؟

تنگرام (به چینی : 七巧板) ، (به پین یین  : qī qiǎo bǎn) ، (به انگلیسی : Tangram) یک بازی با ۷ قطعه مسطح است که با در کنار هم گذاشتن آنها ، شکل های گوناگونی ساخته می شود. معمولاً طرح کلی شکل حاصل به فرد داده می شود و هدف بازی این است که او بتواند با چینش این قطعات ، شکل مورد نظر را بسازد.بازی تنگرام چیست؟ + آشنایی با هفت شکل جادویی در ایرناکبازی تنگرام چیست؟ + آشنایی با هفت شکل جادویی در ایرناک

 

داستان تانگرام چیست؟

گفته می شود که این بازی در چین و در دوره دودمان سونگ اختراع شده و در سده نوزدهم میلادی با کشتی های تجاری به اروپا راه یافته است.

تنگرام یک نوع معمای چینی است ، معنی واقعی کلمه تنگرام “هفت تابلوی مهارت” است. یک پازل تنگرام از هفت شکل مسطح تشکیل شده است .

این بازی ، یکی از محبوب ترین بازی های جورچین در جهان است. یک روانشناس چینی ، این بازی را اولین تست روانشناسی جهان دانسته ، با این تفاوت که به جای آنالیز روانی برای سرگرمی مورد استفاده قرار می گرفته است.

هفت قطعه تنگرام که یک مربع را تشکیل داده اند

هفت قطعه تنگرام که یک مربع را تشکیل داده اند

 

ریشه واژه

به نظر می رسد که واژه تنگرام از به هم پیوستن واژه tan (برگرفته از دودمان تانگ) و واژه یونانی gramma (هم معنی گراف) پدید آمده باشد.

 

تناقضات

یک تناقض تنگرام هنگامی پدید می آید که دو شکلی که با همین هفت قطعه ساخته شده اند چنین به نظر می رسد که مساحت های متفاوتی را پوشش داده اند و به نظر می رسد که یکی از آنها قطعه ای اضافی دارد. (در حالی که چنین نیست) یکی از تناقضات مشهور در تنگرام را هنری دودنی کشف کرد که مربوط به دو شکل یک راهب است که یکی از آنها پا دارد و دیگری ندارد. در حقیقت پای اضافه از جابجایی قطعات بدست آمده است و هیچ قطعه ای در هیچ یک از دو شکل اضافه یا کم نشده است. یکی دیگر از تناقضات معروف را سم لوید کشف کرده که با نام تناقض جام جادویی تنگرام ، در کتاب هشت کتاب تان (The Eighth Book Of Tan) آمده است. (چاپ شده به سال ۱۹۰۳ میلادی)

 

 • تناقض دو راهب

هر دو شکل شبیه به یکدیگرند ولی یکی از آنها پا دارد.  

تناقض دو راهب

 •  تناقض جام جادویی تنگرام

با هفت قطعه استاندارد تنگرام ، این سه شکل متفاوت ساخته شده که دو تا از آنها در درون خود قسمت های خالی دارند. چگونگی ساختن هر یک از این سه طرح در پایین تصویر نشان داده شده است. (دقت کنید که شکل سمت چپ کوتاه تر از دوتای دیگر و شکل میانی پهن تر از آن دوتای دیگر است.)

تناقض جام جادویی تنگرام

 • تناقض مربع بریده

از کتاب لوید (۱۹۰۳ میلادی)

تناقض مربع بریده

 

طرح ها

در کتاب هایی که در سده نوزدهم درباره تنگرام نوشته شد ، بیش از ۶۵۰۰ شکل آورده شده که با تنگرام می توان ساخت و تا امروز این تعداد در حال افزایش است؛ با این حال شمار اشکالی که می توان با تنگرام ساخت پایان پذیراند. فو تراینگ وانگ و چوآن-چین ژیونگ در سال ۱۹۴۲ ثابت کردند که تنها ۱۹ شکل کوژ (یک چندضلعی که اگر قطری بین هر دو راس آن رسم کنیم از محیط آن بیرون نرود) را می توان با قطعات تنگرام ساخت.

طرح های بازی فکری تنگرام

سیزده چندضلعی کوژ که با تنگرام ساخته شده

سیزده چندضلعی کوژ که با تنگرام ساخته شده

قطعات

قطعات به گونه ای انتخاب شده اند که با چینش آنها می توان به یک مربع دست یافت. اگر هر ضلع این مربع را برابر یک واحد در نظر بگیریم داریم :

 • دو مثلث قائم الزاویه بزرگ (طول وتر برابر یک واحد ، طول دو ضلع دیگر برابر 2/2√ ، با مساحت یک چهارم واحد)
 • یک مثلث قائم الزاویه متوسط (طول وتر برابر 2/2√ ، طول دو ضلع دیگر برابر یک دوم واحد ، با مساحت یک هشتم واحد)
 • دو مثلث قائم الزاویه کوچک (طول وتر برابر یک دوم واحد ، طول دو ضلع دیگر برابر 2/4√ ، با مساحت یک شانزدهم واحد)
 • یک مربع (با طول ضلع 2/4√ ، مساحت یک هشتم واحد)
 • یک متوازی الأضلاع (با اضلاعی به طول یک دوم واحد و 2/4√ واحد ، مساحت یک هشتم واحد)

مثال هایی از طرحهای تنگرام

 بازی فکری تنگرام | تصویر عدد صفر ۰

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر ۰

 

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 8

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 8

بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 5

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 5

بازی فکری تنگرام ، جورچین تانگرام

جورچین تانگرام

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 6

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 6

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 7

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 7

 بازی فکری تنگرام ، تصویر خرس

 بازی فکری تنگرام ، تصویر خرس

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 9

 بازی فکری تنگرام ، تصویر عدد صفر 9

 

 

 بازی فکری تنگرام و طرح های آن

 بازی فکری تنگرام و طرح های آن

 

بازی تنگرام چیست؟ + آشنایی با هفت شکل جادویی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,960