به طور کلی هر فرد ذکور ایرانی از اول ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می رسد تا پایان سن پنجاه سالگی مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است.

به طور کلی تمام کسانی که قصد اعزام به سربازی را دارند همیشه این سوال ها را در ذهن خود دارند که خدمت سربازی چند ماه است و کسری خدمت سربازی به چه میزان می باشد قبل از اینکه توضیحاتی در این مورد در اختیار شما قرار دهیم ابتدا باید بدانیم که به چه کسانی مشمول اطلاق می شود .مشمول به کسانی اطلاق می شود که در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار دارد و به طور کلی هر فرد ذکور ایرانی از اول ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می رسد تا پایان سن پنجاه سالگی مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است . بر طبق فرمول زیر قادر خواهید بود مشمولیت خود را محاسبه نمایید.خدمت سربازی چند ماه است در ایرناک خدمت سربازی چند ماه است در ایرناک

سال مشمولیت = ۱۸ + روز /ماه /سال

مثال : ۱۳۷۶/۱۲/۲۰+ ۱۸ = ۱/۱۲/۱۳۹۴


 مدت خدمت سربازی در سال 97-98

در حال حاضر طبق مقررات مدت خدمت سربازی در :

  • مناطق عادی در نیروهای مسلح و یگان های حفاظت سازمان های غیر نظامی ۲۱ ماه
  • مدت خدمت سربازی غیر بومی در مناطق عملیاتی ، امنیتی غیر درگیر ، محروم و بد آب و هوا ۱۹ ماه
  • مدت خدمت سربازی ۹۶ در مناطق جنگی و امنیتی درگیر ۱۸ ماه
  • مدت خدمت سربازی ۹۶ مامور به دستگاه های غیر نظامی (امریه)۲۴ ماه می باشد

 

ماده چهارم قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ بیان می کند که خدمت وظیفه عمومی در ایران ۳۰ سال است که به چهار دوره تقسیم می شود. خدمت دوره ضرورت (۲ سال) ، دوره احتیاط (۸ سال) ، دوره ذخیره اول (۱۰ سال) و دوره ذخیره دوم (۱۰ سال). همچنین این قانون به شورای عالی دفاع اجازه می دهد در شرایطی که تعداد مشمولان مازاد بر نیاز باشد ، طول دوره ضرورت به ۱۸ ماه کاهش یابد.

هم اکنون طول خدمت وظیفه در ایران ۲۱ ماه است. اما خدمت در مناطق محروم ۲۰ ماه و در مناطق مرزی ۱۹ ماه است. ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ۱۳۸۸ اعلام کرد از طول خدمت افرادی که دارای مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و دکتری تخصصی می باشند به ترتیب ۱، ۲، ۳ و ۴ ماه کسر می شود. در سال ۹۰ کسری های مربوط به مقطع تحصیلی و جبهه پدر حذف شد و خدمت وظیفه از ۱۸ ماه به ۲۱ ماه افزایش یافت

قانون به حکومت اجازه می دهد تا طبقاتی از کارکنان وظیفه ای که خدمت دوره ضرورت را به پایان برده اند برای تجدید یا تکمیل آموزش نظامی فراخوان کند. این فراخوانده شدگان ، حقوقی معادل حقوق نفرات پایور هم درجه خود دریافت خواهند کرد.

 

دوره های سربازی

دوره نخست سربازی ، آموزشی نام دارد که معمولاً سه ماه به طول می انجامد. همچنین به مدت زمانی که یک سرباز بیش از خدمت قانونی خود تا پایان خدمت به دلیل تنبیه یا … به خدمت ادامه می دهد ، اضافه خدمت اطلاق می شود.

 

دوره آموزشی

سربازان در حال تمرین تیراندازی (پادگان کرمانشاه)

سربازان در حال تمرین تیراندازی (پادگان کرمانشاه)

 

یکی از اصلی ترین دوره های سربازی آموزشی است که در آن آموزش های نظامی به سربازان داده می شود به طوری که قادر باشند پس این دوره در جنگ حضور یابند. این دوره که دو ماه به طول می انجامد شامل آموزش هایی از قبیل اسلحه شناسی ، آموزش تیراندازی ، انواع استتار ، مسیریابی در شب و روز و … است. این دوره ممکن است در هر یک از پادگان های ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی باشد.

عموماً سربازان این دوره را خاطره انگیزتر از سایر دوران خدمت می دانند.

در سال ۱۳۹۵ مسئولان نظام وظیفه عمومی با توجه به تغییر شیوه جنگ های نوین و به منظور مهارت افزایی و مقابله با جنگ نرم ، تغییرات قریب الوقوع برای سرفصل های دوره آموزشی را اعلام کردند.

 

دوره کُد

دوره کد دوره ای دوماهه ، بعد از دوران آموزشی می باشد و سربازانی که دوره کد خورده باشند به جای اعزام به یگان خدمتی ، به مدت دو ماه تحت آموزش های تخصصی قرار خواهند گرفت. تفاوت دوره کد با دوره آموزشی فقط در تخصصی بودن مطالب است. این دوره فقط مخصوص ارتش و نیروی انتظامی می باشد و برای رشته های مرتبط با نیاز ارتش و نیرو انتظامی تعبیه شده است تا ارتش و نیرو انتظامی نسبت به نیازهای تخصصی خود در دوره های دوماهه (دوره کد) نیروهای تخصصی خود را برای ادامه خدمت تربیت نماید.

 

دوره خدمت

پس از دوره آموزشی دوره خدمت آغاز می شود. در این هنگام است که با توجه به میزان تحصیلات سربازان درجه نظامی دریافت می کنند و پس از تقسیم برای انجام ادامه خدمت به شهرهای مختلف فرستاده می شوند. معمولاً سربازان تا پایان دوره خدمت در همان یگان خدمت خواهند کرد.

برخی از سربازان با توجه به تخصصشان و نیازهای نیروهای مسلح در کارهای غیرنظامی (مثلا اداری) به کار گرفته می شوند.

 

کسر از خدمت

 مدت خدمت سربازی متاهلین

میزان کسر از خدمت مدرک تحصیلی در سال ۱۳۹۰

مدرک تحصیلی میزان کسر از خدمت
(برحسب ماه)
لیسانس ۱
فوق لیسانس ۲
دکترای پیوسته ۲
دکترا ۳
فوق دکترا ۴

 

 ۴ راه برای کاهش خدمت مشمولان غیر غایب وجود دارد :

  • کسر خدمت ایثارگران
  • کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر ، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد آب وهوا (کاهش زمان خدمت به ۱۹ ماه) و همچنین خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر (کاهش زمان خدمت به ۱۸ ماه)
  • کسر خدمت فرزند (سه ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند)
  • کسر خدمت نخبگان؛ کسر به میزان ۲ماه تا کل مدت خدمت

 

سابقاً سربازان با توجه به میزان تحصیلاتشان نیز مشمول کسر از خدمت می شدند که دیگر این قانون لغو شده است.

با توجه به ۲۱ ماهه شدن طول خدمت از سال ۱۳۹۴، ۳ ماه کسری مربوط به متأهل بودن لغو شد.

همچنین کسانی که سابقه بسیجی فعال داشته باشند ، حداکثر تا 6 ماه کسر خدمت می گیرند.

 

سربازی دختران پیش از انقلاب اسلامی ایران

هم اکنون در ایران فقط پسران و مردان به سربازی اعزام می شوند ولی پیش از انقلاب اسلامی دختران نیز به سربازی اعزام می شدند همان طور که هم اکنون نیز در بسیاری از کشورها همچون اسرائیل دختران-به جز کسانی که مذهبی باشند- نیز خدمت نظامی می کنند. پس از انقلاب در زمان بررسی اصل ۱۵۱ قانون اساسی آیت الله صافی سربازی زنان را یک بدعت نادرست از سوی حکومت سابق دانست و گفت :

این یک بدعت تازه ای بود که در زمان طاغوت برای از بین بردن هتک صیانت زنان این مملکت بوجود آمد. خواهش من این است که شما کاری نکنید که این بدعت بوسیله شما تأیید شود… آموزش نظامی برای زنان و بانوان سابقه قبل ندارد و اگر این امر ، امر لازمی بود ، حضرت رسول اکرم (ص) هم حضرت زهرا (ع) را آموزش نظامی می داد.

لطف الله صافی گلپایگانی

 

از طرف دیگر موافقان خدمت سربازی زنان با این استدلال که در زمان جنگ دفاع از کشور بر هر زن و مرد و حتی بچه ای واجب است خواهان برقراری سربازی بانوان بودند. در نهایت مقرر شد تا زنان نیز آموزش نظامی جداگانه ببینند و امکانات آموزش نظامی به شرط آموزش توسط زنان برای آنان فراهم شود ولی خدمت وظیفه عمومی آموزش نظامی برای زنان الزامی نباشد.

در این بین ، مبتلایان به اختلال هویت جنسی از سربازی از خدمت سربازی معاف هستند. به این صورت که ابتدا یک دوره شش ماهه معافیت موقت رای پیگیری های لازم در پزشکی قانونی و اخذ مجوز از قوه قضاییه داد می شود و در صورت اثبات معافیت دائم داده می شود.


معافیت از سربازی

افرادی که دارای مصدومیت یا نارسایی های بدنی یا برخی شرایط اجتماعی هستند از خدمت معاف می شوند. اساساً دو نوع معافیت وجود دارد : معافیت موقت و معافیت دائم.

 

بنیاد ملی نخبگان

افرادی که دارای شرایطی خاص باشند ، از طریق بنیاد ملی نخبگان می توانند دوره سربازی را با طی دوره آموزشی و انجام یک پروژه به جای مابقی دوره ، به اتمام برسانند.

 

معافیت پزشکی

دارا بودن شرایط خاص جسمی یا روانی ، یکی از امکان های معافیت است.

 

معافیت کفالت

معافیت کفالت به معافیتی گفته می شود که به دلیل سرپرستی از افراد خانواده به شخص مشمول داده می شود.

جانبازان می توانند برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند. در صورتی که درصد جانبازی بیش از ۲۵٪ باشد ، می توانند فرزند دیگر خود را نیز از خدمت معاف کنند.

 

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی جزو معافیت های موقت است ، به این معنی که دانش آموزان و دانشجویان تا زمانی که تحصیل می کنند از خدمت معاف هستند.

 

معافیت سه برادری

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸، مسئولین سازمان وظیفه عمومی جمهوری اسلامی ایران به دلیل تراکم بیش از حد مشمولین خدمت سربازی ، قوانین جدید معافیت را اعلام کردند که این نوع معافیت از اول فروردین ۱۳۹۱ متوقف شد.

بازدید : 9,184 بار
خدمت سربازی چند ماه است
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,800
بستن