در پاییز، به دلیل تغییرات در طول روز و دما ، برگ ها روند تولید مواد غذایی خود را متوقف می کنند و کلروفیل قطع می شود و رنگ سبز ناپدید می شود و رنگ زرد مایل به نارنجی قابل رویت می شود و برگ ها بخشی از شکوه پاییزی خود را نشان می دهند.

علت تغییر رنگ و ریزش برگ درختان در پاییز + آزمایش علمی

در هر پاییز از زیبایی رنگ ها لذت می بریم . رنگ های ترکیب از قرمز ، ارغوانی ، نارنجی و زرد ناشی از فرایندهای شیمیایی هستند که در هنگام تغییر فصل از تابستان به زمستان رخ می دهد .علت تغییر رنگ و ریزش برگ درختان در پاییز + آزمایش علمی در ایرناکعلت تغییر رنگ و ریزش برگ درختان در پاییز + آزمایش علمی در ایرناک

در طول بهار و تابستان برگ ها کارخانه هایی هستند که بیشتر مواد غذایی لازم برای رشد درخت را تولید می کنند. این فرآیند ساخت غذا در سلول های متعدد برگ ها که حاوی کلروفیل هستند صورت می گیرد که رنگ سبزرا به برگ ها می دهد. این ماده شیمیایی فوق العاده نور خورشید را انرژی مورد استفاده درتبدیل دی اکسید کربن و آب به کربوهیدرات هایی مانند قندها و نشاسته ، جذب می کند .

همراه با رنگدانه های سبز ، رنگدانه های نارنجی و زرد ، کاروتن ها و رنگ های زانتیوفیلی نیز وجود دارند که به عنوان مثال رنگ نارنجی را به هویج می دهد و در بیشتر سال این رنگ ها با مقدار زیادی رنگ سبز پوشانده می شوند .

علت زرد شدن برگ ها در پاییز

شکست کلوروفیل ها :

اما همانطور که در این بخش از گوناگون ایرناک گفته ایم در پاییز ، به دلیل تغییرات در طول روز و دما ، برگ ها روند تولید مواد غذایی خود را متوقف می کنند و کلروفیل قطع می شود و رنگ سبز ناپدید می شود و رنگ زرد مایل به نارنجی قابل رویت می شود و برگ ها بخشی از شکوه پاییزی خود را نشان می دهند.

در همان زمان تغییرات شیمیایی دیگری ممکن است رخ دهد که رنگ های بیشتری از طریق توسعه رنگدانه ها تشکیل می شوند ، رنگ هایی از قرمز .

برخی از ترکیب ها باعث ایجاد رنگ های پاییزی مایل به قرمز و بنفش درختان می شوند مانند درخت داگ وود و سماق ها ، در حالی که برخی دیگر رنگ نارنجی درخشانی را به خود می گیرند.

شاخ و برگ های درختان پاییزی فقط رنگ های زرد را نشان می دهند و بقیه ، مانند بسیاری از درختان بلوط بیشتر قهوه ای هستند . همه این رنگ ها به خاطر اختلاط مقادیر مختلفی از باقیمانده کلروفیل و سایر رنگدانه ها در برگ های فصل پاییز هستند.

علت تغییر رنگ برگهای پاییزی چیست

سایر تغییراتی که رخ خواهند داد :

به جز رنگ های پاییزی ، تغییرات دیگری هم رخ می دهند. در نقطه ای که ساقه برگ به درخت متصل می شود ، یک لایه ویژه از سلول ها رشد می کنند و به تدریج بافت هایی که از برگ ها حمایت می کنند ، را جدا می کنند. درخت نقطه برش را تمیز می کند ، به طوری که وقتی برگ در نهایت توسط باد کنده می شود یا توسط وزن خودش سقوط می کند .

تنها برخی درختان برگ هایشان می ریزد :

بیشتردرختان مخروطی - کاج ها ، صنوبر ها ، شاه درخت ها ، شوکران ها ، سروها و غیره - هم در شمال و هم در جنوب همیشه سبز هستند . درختان برگ سوزنی یا مشابه آن ها در طول سال سبز یا مایل به سبز می مانند و هر برگ ممکن است دو یا چهار سال یا بیشتر روی درخت بماند .

بیشتر درختان انبوه در شمال برگ های خود را در پاییز می ریزند. با این حال برگ های خشک و قهوه ای درختان بلوط و چند گونه دیگر ممکن است بر روی خود درخت بمانند تا زمانی که رشد دوباره در فصل بهار شروع شود و در جنوب ، جایی که زمستان ها معتدل است ، برخی از درختان - همیشه سبز هستند؛ یعنی برگ ها در طول زمستان بر روی خود درختان می مانند و رنگ سبزشان را حفظ می کنند.

دلیل ریختن برگ درختان در پاییز

آب و هوا بر شدت تغییر رنگ برگ ها تاثیر می گذارد :

دما ، نور و تأمین آب بر میزان و مدت زمان رنگ های پاییزی تأثیر دارد . درجه حرارت پایین و بالاتر از دمای انجماد ، باعث تشکیل آنتوسیانین می شود که موجب تولید رنگ قرمز روشن در درخت افرا می شود.

با این حال ، یخ بندان زودرس باعث کمرنگ شدن رنگ قرمز خواهد شد و روز های بارانی یا ابری شدت رنگ های پاییزی را افزایش می دهند و بهترین زمان برای لذت بردن از رنگ پاییزی در روزهای صاف ، خشک و خنک است ( نه یخبندان ) .

از رنگ ها لذت ببرید ، تنها برای یک دوره کوتاه ریزش برگ ها رخ می دهد .


آزمایش علمی علت تغییر رنگ برگ درختان در پاییز

هر پروسه طبیعی که در اطراف ما اتفاق می افتد ، مثل تغییر رنگ سالیانه برگ ها از سبز به رنگ های مختلف زرد ، نارنجی ، قرمز همگی زیبا و خارق العاده هستند. اما پشت این نمایش رنگ ها یک دلیل علمی مهمی وجود دارد.

می خواهیم کودک شما یک نگاه اجمالی به دلیل علمی تغییر رنگ برگ های درختان داشته باشد.با این آزمایش کودک شما متوجه می شود که چطور رنگها در طول سال در برگ مخفی می مانند.

آزمایش علمی تغییر رنگ برگ ها

آزمایش علمی تغییر رنگ برگ ها

چه نیاز دارید :

نکته : به علت استفاده از رابینگ الکل حتما در فضایی آزمایش را انجام دهید که جریان هوا وجود داشته بشد.

روش انجام آزمایش علمی تغییر رنگ برگ ها :

  • از کودک تان بخواهید ۲ الی ۳ برگ بزرگ از یک درخت مشابه را جمع آوری کند.
  • باید شما و کودک تان برگ ها را ریز ریز به تکه های کوچک خرد کنید و داخل شیشه مربا قرار دهید.
  • به اندازه ای الکل داخل شیشه بریزید تا کل برگ ها را بپوشاند.
  • در ظرف را با درپوش یا ورق فویل بپوشانید و شیشه را با دقت در ظرف کم عمق قرار دهید.حدود ۳ سانتی متر آب گرم شیر داخل ظرف بریزید.
  • بگذارید داخل آب برای حداقل نیم ساعت یا اگر لازم بود کمی بیشتر بماند تا اینکه الکل رنگی شود( هر چه تیره تر بهتر). هر ۵ دقیقه شیشه را بچرخانید اگر آب خنک شده بود آب گرم جایگزین کنید.
  • از کودک تان بخواهید یک نوار باریکی از کاغذ فیلتر قهوه را ببرد.شیشه را از داخل آب در آورده و درب آنرا باز کنید نوار کاغذی را داخل شیشه قرار دهید ، طوریکه یک سر آن داخل الکل باشد و سر دیگر خم بالای دهانه شیشه باشد.
  • با نوار چسب آنرا ثابت کنید.
  • الکل از روی نوار کاغذی به سمت بالا کشیده می شود و رنگ ها هم همراه آن هستند. بعد از حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه همانطور که الکل بخار می شود رنگها فواصل متفاوتی را روی نوار کاغذی طی می کنند. کودک تان الان می تواند سایه های متفاوتی از سبز و ممکنه کمی زرد ، نارنجی و قرمز را ببیند(بستگی به نوع برگ انتخابی دارد).

چه اتفاقی افتاد؟

کلروفیل یک ترکیب سبز رنگی هست که باعث مخفی شدن رنگ دانه های حاضر در برگ می شود.در پاییز کلروفیل شکسته می شود و اجازه می دهد تا سایر رنگ دانه ها خودشان را نشان دهند. ترکیبی از رنگ دانه ها در برگ بوسیله تکنیک کروماتوگرافی(سوانگاری) در دسته هایی از رنگ تفکیک می شوند.

کروماتوگرافی یک روش جداسازی مواد تجزیه ای است که شما با فقط الکل و انرژی (گرما) این کار را انجام دادید. سپس بوسیله “جذب” و “مویینگی(ناشی از نیروهای چسبندگی سطحی)” جدایی می تواند صورت بگیرد.

کاغذ مواد را بوسیله جذب نگه می دارد در حالیکه مویینگی مواد را در میزان متفاوتی به سمت بالا می کشاند.

رنگ دانه ها بر روی کاغذ تفکیک شده اند و بصورت رگه های رنگی نشان داده می شوند.

جالبه نه!

اگر دوست داشتید این آزمایش را بیشتر گسترش داده باشید از کودک تان بخواهید تا با برگ درختان متفاوت امتحان کند همینطور نوع کاغذهای متفاوت را امتحان کنید.

علت تغییر رنگ و ریزش برگ درختان در پاییز + آزمایش علمی
4.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,790