1500 کلمه برای "بابا" و 1800 کلمه برای "مامان" وجود دارد. از نظر لغت شناسی ، اینکه چه کسی برای اولین بار این کلمات را ادا کرده ، یک راز است . حتی در دیکشنری انگلیسی آکسفورد در مقابل ترجمه واژه "بابا" مفهومی ذکر نشده است.

معنی مامان و بابا در کشورهای مختلف و دلیل آن

اگر پدر و مادر هایمان را هر چیزی به جز مامان و بابا یا کلماتی مشابه آنها صدا کنیم (در بسیاری از فرهنگ ها این یک گستاخی و بی ادبی محض است). پس برای چه پدر و مادرمان را به این شیوه صدا می کنیم؟ از کجا آمده است؟ شاید در برخی فرهنگ ها اسم دیگری برای واژه "پدر و مادر " وجود داشته باشد .علت مامان و بابا گفتن به والدین چیست؟ + معنی واژه در ایرناکعلت مامان و بابا گفتن به والدین چیست؟ + معنی واژه در ایرناک

1500 کلمه برای "بابا" و 1800 کلمه برای "مامان" وجود دارد. از نظر لغت شناسی ، اینکه چه کسی برای اولین بار این کلمات را ادا کرده ، یک راز است . حتی در دیکشنری انگلیسی آکسفورد در مقابل ترجمه واژه "بابا" مفهومی ذکر نشده است.

از طرف دیگر واژه "مامان" داستان متفاوتی دارد و معتقدند که از کلمه مادر که خودش 1500 معنی دارد ؛ گرفته شده است. در واقع در فرهنگ لاتین "مادر" معنی "آغوش " یا "سینه " را می دهد. از این کلمات ، ما واژه "پستانداران " و حیوان هایی که به بچه های خود شیر می دهند را میگیریم.

نمی گویم که در همه ی زبان ها واژه ای برای "مامان" است ، اما چنانچه در این بخش جالب از سرگرمی ایرناک می خوانید کلمه ای که استفاده می کنند شبیه هم است. بعنوان مثال ، اگر شما بخواهید به زبان هلندی مادرت را صدا کنی می گویی "ماادر" ، اگر در سفر به آلمان باشی او را "ماتر" و به ایتالیایی او را "مادری" صدا میکنی.

حالا میدانم که چه فکری میکنی ، میگویی که همه اینها زبان اروپایی هستند. پس بگذار کمی اینها را با هم مخلوط و لیستی از کلمات برای مامان و مادر تهیه کنیم ، آیا از نگاه یک فرد انگلیسی ، میتوانیم زبان های خارجی را متوجه بشویم. به الگوی زیر توجه کنید :

مامان و بابا گفتن نوزاد

چرا به والدین مامان و بابا می گوییم؟

مامان و بابا گفتن به زبان های دیگر

  • چینی : ماما
  • هندی : مام
  • افریقایی : ما
  • مصری : مات
  • سواحیلی : ماما

از آنجایی که در این فهرست می بینید ، در زبان های مختلف کلمات گوناگونی برای واژه "مامان " وجود دارد ، که تقریبا اکثر آنها با حرف "م" شروع می شوند. اگر هنوز متعاقد نشدید به مثال زیر توجه کنید ، اینجا فهرستی جامع از اینکه چگونه "مادر" را تلفظ کنیم ، در زبان های مختلف هست که شما بعنوان سر گرمی نگاهی بیندازید.

با کمی استثنا ، بیشتر آنها با حرف "م" و صدای "ما" آغاز می شوند. برای کلمه "بابا" ، در زبان های خارجه معادل مرد-مامان تنوع زیاد است. بعنوان مثال ، در چندین زبان روسی ، هندی ، اسپانیایی و انگلیسی کلمه "پایا" هست ، در مقابل در زبان های المانی (پاپی) ، ایسلندی (پابی) ، سوئدی (پاپا) است. در ترکی و یونانی و سواحیلی ، مالای و چندین زبان دیگر نیز از "بابا" یا مشتقات آن استفاده می کنند.

کارگاه نظریه پردازی اخیر این پدیده فریبنده را اینگونه توضیح میدهد ، زمانی که نوزاد غان و غون کردن را شروع می کند ، کلمه والدین را درک میکند.

مامان گفتن کودکان

کلمه مادر به زبان های مختلف

مشاهده شده است که کودکان ، علیرغم اینکه کجا متولد شده اند ، طبیعتا چندین صدا را برای صحبت کردن یاد می گیرند. این نکته حائز اهمیت است که ، بچه ها در مرحله ی غان و غون کردن کلمات نخستین را با ترکیب کردن حروف صدا دار و بی معنی خودشان ایجاد می کنند.

بخش واقعا جذاب در مورد کلمات اصلی این است که آنها در فرهنگ های مختلف سازگاری های متفاوتی دارند ، که هنوز دلیلش مشخص نیست. کلماتی که کودکان در آغاز حرف زدنشان استفاده می کنند ب ، پ و م است که وقتی بابا ، پاپا و ماما را می گویند واضح و مشخص است.

این فرضیه ی دیگری است که اولین صدایی که کودک واضح می گوید ، والدین آن را به خودشان اختصاص می دهند ، مثل "ماما" ، "پاپا" ، "دادا" ، "تاتا" و "بابا " که در اکثر زبان ها رایج است. معمولا گفتن نام واقعی والدین برای کودک دشوار است.

همان طور که "ما" از مشتقات "ماما" می اید ، چرا به جای مرد به زن اشاره می کند؟ زیرا کودک در حال شیر خوردن از مادر این صدا را می آموزد.

علت مامان و بابا گفتن به والدین

علت مامان و بابا گفتن به والدین چیست؟

شایان ذکر است تنها صدایی که نوزاد تولید می کند هنگامی است که دهانش پر از شیر است "زمزمه ی آرام تو بینی ای" یا تکرار صدای "م" خواهد بود . پس ، زمانی که کودک گرسنه است و غذا می خواهد ، از نظر زبان شناس رومان جاکوبسن ، آن را بعنوان چیزی که منتظرش بوده مدام تکرار می کند.

در حالی که هیچ کس هنوز چگونگی بوجود آمدن "مام" و کلمات قبلی ان "ماما" را نفهمیده است ، تنها می توانند بگویند که مادر یک کلمه ی جهانی است که در اغلب زبان ها با حرف "م" و صدای "ما" بوجود می آید.

هم چنین نظریه ی دقیقی در رابطه با اینکه آیا "بابا " مخصوصا یا احتمالا انتخاب شده است وجود ندارد ، اما این دلیل خوبی برای توجیه "دادا" به والد مذکر در تنوع هایی مثل "پاپا" ، "تاتا" ، "بابا" و ...نیست ، شاید این تغییر برای تکرار حرف صامت کنار حرف آ در فرهنگ ها متفاوت است.

بنابراین آیا فرهنگی هست که تمرین اسم مستعار در ان مشاهده نشود؟ اگر شما یک انسان شناس یا کسی که تفاوت ها را می داند ، شدید و فهمیدید که چه موقع کودکان القاب والدینشان را متوجه می شوند ، ما را هم در جریان بگذارید.

علت مامان و بابا گفتن به والدین چیست؟ + معنی واژه
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,980