اشیاء تولید شده از چرم ها به خاطر ویژگی های خاص خود نظیر طبیعی بودن، ظرافت و قیمت با اشیاء تولید شده از الیاف مصنوعی تفاوت بسیار زیادی دارند.

امروزه بسیاری از مواد مصنوعی و ترکیبی در بازار وجود دارند که با قیمت بسیار کمتری از چرم ها به فروش می روند . همچنین محصولاتی وجود دارند که بخشی از آنها یا همه ی محصول از چرم خالص و مرغوب تهیه شده اند که با عنوان ” تهیه شده از چرم اصل ” و ” چرم مرغوب ” به فروش می رسند . اینها همه جزوی از نحوه ی کار فروشندگان هستند که برای گمراه کردن و سردرگمی مشتریان به کار می روند. اگر شما قصد خرید یک چرم اصل و مرغوب را دارید که از قیمت بالایی نیز برخوردار است باید توانایی تشخیص آن را از چرم غیر طبیعی و مصنوعی داشته باشید . در ادامه این مقاله راه های تشخیص چرم اصیل از چرم غیر طبیعی را توضیح خواهیم داد.چگونه چرم خوب را بشناسیم در ایرناکچگونه چرم خوب را بشناسیم در ایرناک

 

تشخیص چرم اصل از چرم مصنوعی

1 - در خرید چرم هایی که از نظر ظاهری و مشخصات به نظر چرم اصل و مرغوب نمی رسند با احتیاط برخورد کنید . اگر جایی از چرم نوشته ی ” تولید شده به دست انسان ” وجود دارد ، آن چرم قطعا یک چرم ترکیبی و مصنوعی است . اما اگر هیچ نوشته و مشخصه خاصی روی چرم قرار نداشت ، احتمال اینکه چرم مصنوعی باشد بسیار زیاد است و سازنده با این عمل نمی خواهد مصرف کننده را از غیر طبیعی بودن و اصیل نبودن آن آگاه سازد . البته ممکن است برچسب ها نوشته های برخی از محصولات خوب کنده شده باشند یا مشخص نباشند اما تولید کنندگان چرم های اصیل و مرغوب به کیفیت چرم خود افتخار کرده و آن را در محصول خود با عناوینی نظیر : ” چرم واقعی ” ، ” چرم اصل ” ، ” چرم اعلا و تمام رنگ ” و ” ساخت شده از محصولات حیوانی ” بیان می کنند.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

2 - سطح چرم را برای وجود منافذ و نقش ها و قسمت هایی که به نظر طبیعی و نافص به نظر می رسند بررسی نمایید چرا که اینها معمولا نشانه هایی از یک چرم واقعی و اصیل هستند . وجود نواقص و منافذ و برجستگی ها در چرم در واقع به عنوان یک ویژگی خوب برای چرم های اصیل شناخته می شوند. به خاطر داشته باشید که چرم واقعی و مرغوب از پوست حیوانات تهیه شده و بنابراین هر قطعه از پوست یک حیوان متناسب با محل ویژگی ها آن و به صورت منحصر به فرد شکل گرفته و اغلب چرم هایی که دارای سطوح یکسان و صاف و نرم هستند نشان از یک چرم غیر مرغوب و غیر طبیعی را می دهند . یک چرم خوب و واقعی میتواند شامل چین و چروک ها و برجستگی ها و زخم شدگی های ظریفی باشد که همه جزو ویژگی های خوب و منحصر به فرد آن محسوب می شوند . همواره به یاد داشته باشید که تولید کنندگان چرم های مصنوعی روز به روز ظاهر و مشخصات محصولات خود را به چرم های طبیعی و اصل نزدیک تر و شبیه تر می کنند در نتیجه خرید های آنلاین چرم که تنها با دیدن تصویری از آن شکل می گیرد اصلا توصیه نمی شود و غیر قابل اطمینان است.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

3 - سطح بیرونی چرم ها را لمس کنید و فشار دهید تا چین و چروک ها و منافذ و برجستگی های آن را به خوبی بتوانید احساس کنید. با فشار دادن و لمس یک چرم اصیل چین و چروک ها و برجستگی های آن با وجود سختی جنس آن کاملا مانند یک پوست طبیعی حس می شود اما در یک چرم غیر طبیعی بعد از فشار دادن انگشتان بر روی سطح آن ، چرم دوباره شکل و استحکام قبلی خود را می گیرد و این ریزه کاری ها و منافذ در آن حس نمی شود.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

4 - هنگام خرید چرم ها را همیشه بو کنید و به دنبال یک بوی کهنه و طبیعی به جای بوی مصنوعی و شیمیایی و پلاستیکی باشید . اگر با هیچ احساسی در مورد بوی یک چرم ندارد ، به یک فروشگاه چرم فروشی که از اصیل بودن چرم های آن مطمئن هستید رفته و برخی از چرم ها و محصولات آن را بو کرده تا بتوانید یک ذهنیت اولیه از بوی چرم واقعی و طبیعی را برای خود ایجاد کنید . همچنین از آنها در مورد چرم های غیر طبیعی سوال کنید و در صورت موجود بودن آنها نیز همین عمل را تکرار کنید تا با بوی محصولات و چرم های مصنوعی آشنایی پیدا کنید . زمانی که تفاوت بوی چرم اصیل از چرم غیر واقعی را تشخیص دهید ، دیگر در خرید چرم گمراه نخواهید شد . همواره به یاد داشته باشید که چرم واقعی از پوست حیوانات تولید می شود و یک چرم غیر طبیعی از مواد مصنوعی و پلاستیکی . این مطلب به نظر واضح است اما چرم اصلی بویی شبیه بوی پوست می دهد و چرم مصنوعی بویی شبیه به بوی پلاستیک و مواد شیمیایی.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

5 - از تست آتش گرفتگی و آتش زدن قسمتی از محصول برای تشخیص اصل بودن یا نبودن آن استفاده نمایید . در این تست بر خلاف اغلب تست هایی که آتش انجام می شوند ، شما محصول را در حال سوختن و در یک فضای باز به حال خود رها نمی کنید بلکه نیاز به یک فضای نسبتا بسته و کوچک مثل زیر یک نیمکت دارید . طریقه ی انجام این آزمایش به این صورت است که شعله ی آتش را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در بالای محل قرار گیری محصول قرار می دهید و اگر چرم واقعی و اصل باشد به آرمی و بسیار کم شروع به سوختن کرده و ذغال میشود و بویی شبیه موی در حال سوختن می دهد ، اما اگر چرم انتخابی مصنوعی باشد به سرعت آتش گرفته و بویی شبیه بوی پلاستیک در حال سوختن خواهد داد.

 

تشخیص چرم اصل از تقلبی

 

6 - به لبه های چرم به دقت نگاه کنید ، چرم واقعی دارای لبه های سخت و ضخیم است در حالی که یک چرم مصنوعی و غیر طبیعی لبه هایی تقریبا بی نقص و نرم دارد . چرم ماشینی برش های ماشینی و دقیق دارد . چرم طبیعی از لایه ها و رشته های فراوانی تشکیل شده که در لبه ها با یکدیگر برخورد کرده و ترکیب می شوند اما چرم مصنوعی از این لایه ها و رشته ها تشکیل نشده و این بدین معناست که لبه های آن به طرز صحیح و منظمی برش خورده اند.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

7 - چرم را خم کرده و به دنبال تغییر آهسته رنگ در سطح آن باشید ( در صورت اصیل بودن چرم ) . همانند آزمایش ایجاد چین و چروک ، چرم طبیعی دارای خاصیت ارتجاعی در هنگام خم شدگی است و طی این عمل رنگ آن به آرامی تغییر می کند در حالی که یک چرم مصنوعی بسیار محکم و سفت است و به آسانی نمی توان آن ر توسط فشار دست خم کرد.

 

 

8 - مقدار کمی آب روی محصول ریخته و شاهد جذب شدن یا نشدن رطوب آن توسط سطح چرم باشید ( در صورت جذب شدن رطوبت ، چرم واقعی است ) . اگر چرم غیر طبیعی باشد آب ریخته شده روی سطح آن به حالت یم گودال شکل می گیرد اما در صورت واقعی بودن چرم ، مقدار کمی از آن در طی چند ثانیه توسط سطح چرم جذب خواهد شد.

 

تشخیص چرم اصل از تقلبی

 

9 - چرم های اصیل و طبیعی به ندرت ارزان هستند و اغلب قیمت هایی بالا و گران دارند . یک محصول ساخته شده از چرم خالص قیمت بسیار بالا و گرانی خواهد داشت و معمولا با قیمت ثابت به فروش می رسد . با کمی جستجو در بین فروشگاه ها ، تفاوت قیمت بین محصولاتی که از چرم های طبیعی ، غیر طبیعی و ترکیبی از این دو تشکیل شده اند را به آسانی متوجه خواهید شد . در میان چرم ها ، چرم گاو یکی از بالا ترین قیمت ها را به خاطر دوام و کیفیتی که ارائه می دهد داراست . لایه های زیرین نیز از لایه های سطحی و چرم های اعلا ارزان تر اند . اگر محصول چرمی اصل و با کیفیت باشد ، قیمت آن گران است . اگر چه همه ی چرم های طبیعی و اصل از چرم های مصنوعی و غیر طبیعی گران ترند اما چرم های واقعی نیز در بین خود از تفاوت قیمت و کیفیت بر خوردارند.

 

10 - از رنگ چرم ها برای تشخیص اصل بودن یا نبودن آنها استفاده نکنید زیرا یک چرم رنگ شده نیز می تواند اصل و طبیعی باشد . به طور مثال یک مبل چرمی که رنگ آبی روشن دارد ، ممکن است در نگاه اول به نظر غیر طبیعی باشد اما این بدین معنا نیست که این مبل حتما از چرم مصنوعی ساخته شده است . رنگ های مختلف می توانند به همه ی چرم ها از بهترین کیفیت آنها گرفته تا چرم های مصنوعی و بی کیفیت اضافه شوند پس در هنگام خرید از رنگ چرم ها چشم پوشی کنید و برای تشخیص کیفیت آنها از ویژگی های دیگری نظیر بو ، کیفیت ، سطح بالایی و طبیعی بودن آن استفاده نمایید.

 

تشخیص چرم اصل از تقلبی


آگاهی از مدل های مختلف چرم های واقعی و طبیعی

1 - آگاه باشید که چرم خالص تنها یکی از انواع چرم های واقعی و طبیعی موجود در بازار است . اغلب مردم در مورد تشخیص تفاوت چرم های واقعی از چرم های مصنوعی نگران هستند اما در واقع موضوع و نگرانی اصلی در این است که چندین مدل مختلف چرم واقعی و طبیعی وجود دارد و در واقع چرم واقعی و اصیل در رتبه سوم از رده بندی کیفی این چرم ها قرار می گیرد .

 

رده بندی کیفی چرم های واقعی از بهترین کیفیت و مرغوب ترین و گران ترین آنها تا ارزان ترین آنها به این ترتیب می باشد :

۱ – چرم اعلا

۲ – چرمی که قسمتی از آن را چرم اعلا تشکیل می دهد

۳ – چرم اصل

۴ – چرم ترکیبی و مخلوط شده

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

2 - چرم اعلا و دست نخورده تنها در محصولات درجه یک و بسیار گران قیمت استفاده می شوند . چرم اعلا از نزدیک ترین لایه پوستی حیوانات به هوا و در واقع از اولین لایه ی موجود در پوست حیوانات تهیه می شود که سخت ترین فرآیند تولید و بالا ترین محبوبیت را در بین تمامی چرم ها شامل می شود . این چرم به صورت تمام نشده باقی می ماند و بدین معناست که تمامی ویژگی های آن نظیر رنگ ، برجستگی ها و سایر خصوصیات ظاهری آن دست نخورده و طبیعی و منحصر به فرد باقی می مانند . به دلیل اینکه چرم اعلا از کوچک ترین و ظریف ترین سطح بدن هر حیوان تشکیل می شود این چرم دارای بالاترین کیفیت و در نهایت بالاترین قیمت در بین سایر چرم های واقعی است . توجه به این موضوع می تواند مهم باشد که برخی از تولیدکنندگان بر روی محصول خود از نوشته ی ” تولید شده از چرم اعلا ” استفاده می کنند حتی اگر تنها قسمتی از آن محصول شامل چرم اعلا و درجه یک باشد . این یکی دیگر از دلایلی است که خرید چرم را بدون دیدن از نزدیک آن توصیه نمی شود.

 

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم

 

3 - یکی از مناسب ترین چرم ها برای خرید در بین چرم های واقعی چرم نسبتا اعلا یا به اصطلاح top grain است . این چرم که از لایه ای دقیقا بعد از لایه ی چرم اعلا در پوست حیوانات تهیه می شود بسیار از چرم اعلا یا همان full grain از نظر اقتصادی به صرفه تر است و همچنان نیز کیفیت بالایی را در اختیار مصرف کنندگان قرار داده جزو دسته چرم های لوکس محسوب می شود و از نظر کیفی نیز از چرم اعلا بسیار نرم تر و استوار تر است . تولید این چرم از چرم اعلا بسیار آسان تر بوده که به همین علت از قیمت کمتری نیز بر خوردار است.

 

 

4 - چرم بعدی که در رده سوم کیفی چرم های طبیعی قرار می گیرد چرم اصل یا به اصطلاح به عنوان genuine leather شناخته می شود و همواره در یک طرف خود از سطحی شامل چرم جیر تشکیل می شود . این چرم از لایه های بعدی و پایین تر سطح پوست حیوانات تهیه می شود و از نظر استحکام از دو چرم top grain و full grain ضعیف تر بوده اما به علت آسان بودن فرآینده تولید و قیمت نسبتا ارزان آن در مقایسه با دو چرم گفته شده ، در بسیار از محصولات به کار گرفته می شود و وجود دارد . به یاد داشته باشید که چرم اصل یا همان genuine leather یک نوع چرم خاص محسوب می شود و نماد و جایگزین تمامی چرم های واقعی نیست . به عنوان مثال اگر در فروشگاهی شما این چرم را بخواهید ، یک نوع خاص چرم از چرم های طبیعی برای شما آورده می شود.

 

 

5 - از چرم ترکیبی یا به اصطلاح bonded leather نیز در هنگام خرید خودداری نمایید زیرا این نوع چرم با وجود واقعی بودن ، از تراشه ها و اضافات چرم های دیگر تشکیل شده که توسط چسب هایی مخصوص با یکدیگر مخلوط و ترکیب شده اند . با وجود اینکه این نوع چرم در رده چرم های واقعی قرار می گیرد اما از یک لایه خاص از پوست حیوانات تشکیل نشده و در واقع از اضافات و تراشه های دیگر لایه های چرم واقعی که با مایع چسبناک مخصوصی کنار یک دیگر قرار داده شده اند ساخته شده است . کیفیت این چرم پایین بوده و به همین دلیل از قیمت بسیار پایینی نیز برخوردار است و به همین دلیل اغلب در ساخت جلد کتاب ها و لوازم پوشیدنی و دیگر موارد این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 


چگونگی

چگونه چرم خوب را بشناسیم
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,060