در ادامه با آموزش رانندگی در جاده برفی و رانندگی در برف بدون زنجیر چرخ و می گوییم در روزهای برفی چگونه رانندگی کنیم و رانندگی در برف و کولاک و رانندگی در برف با دنده اتوماتیک را در ایرناک می آموزیم.

راهنمای کامل رانندگی در برف و کولاک و جاده های مه آلود و لغزنده

فصل زمستان جذابیت های خاص خود را دارد و برخی از افراد تمام سال را منتظر رسیدن زمستان و روزهای برفی آن هستند تا به مسافرت روند و از زمستان لذت ببرند. سفر در فصل زمستان خطرات خود را در پی دارد و در طول سفر با خودروی شخصی باید از مشکلات و موانع فراوانی عبور کنید ، تا کامتان تلخ نشده و یک سفر دلچسب داشته باشید. اگر تمایل دارید و یا ناچارید که در فصل زمستان با وسیله نقلیه شخصی خود به مسافرت روید ، در این مطلب مهم ایرناک نکاتی را با شما به اشتراک می گذاریم که با رعایت آنها می توانید امنیت خود و سرنشینان خودرو را در روزهای برفی و سرد زمستان افزایش دهید.آموزش رانندگی در برف و کولاک و جاده های مه آلود و لغزنده در ایرناکآموزش رانندگی در برف و کولاک و جاده های مه آلود و لغزنده در ایرناک

نکات مهم برای رانندگی در زمستان و برف

مسیر را بررسی کنید

قبل از سفر در فصل زمستان مسیر خود را چک کنید. از مواردی که قبل از سفر در زمستان باید از آنها آگاهی داشته باشید اطلاعات ترافیکی ، وضعیت آب و هوایی و وضعیت جاده ها هستند.بنابراین پیش از شروع سفرِ خود برنامه ریزی کنید و شرایط آب وهوایی و ترافیکی جاده ها تا مقصدتان را بررسی کنید و اطلاعاتی از شرایط آب و هوایی و دمای مناطقی که از آن ها عبور می کنید ، بیابید تا در صورت برفی بودن این مناطق قبل از سفر آمادگی کافی را داشته باشید. شما می توانید با تماس با شماره تلفن گویای 141 از وضعیت راه ها ، محدودیت های ترافیکی و... مطلع شوید.

وسایل ضروری به همراه ببرید

مسافرت در فصل زمستان سختی های زیادی دارد و شما ممکن است در جاده در برف و کولاک گیر کنید و ناچارا برای مدتی در خودرو بمانید یا در جایی اقامت کنید. پس باید وسایلی مانند لباس های گرم ، غذا ، چراغ قوه ، پتو ، پاوربانک ، رادیو ، بیل ، کیت کمک های اولیه و تایر زاپاس و وسایل ضروری دیگر را در صندوق خودرو خود قرار دهید. همچنین لباس شبرنگ و چراغ قوه را نیز به همراه خود ببرید.

خودرو را تمیز نگه دارید

در زمستان خودرو خود را تمیز کنید و برف یا یخ روی خودرو به خصوص شیشه ها را تمیز کنید زیرا برف و یخ روی شیشه ها سبب کاهش دید شما در حین رانندگی می شود و می تواند خطرناک باشد. توجه کنید هیچ گونه آلودگی روی چراغ های خودرو وجود نداشته باشد.

با تمیز کردن خودرو خود در فصل زمستان از زنگ زدن بدنه جلوگیری کنید. اگر در زمستان به دل جاده های برفی زده اید پس از بازگش از سفر خودروتان را به کارواش ببرید زیرا شرکت های راهسازی از نمک برای آب کردن یخ های روی جاده استفاده می کند و این نمک روی سطوح فولادی ، آلومینومی و پلاستیکی خودرو اثر میگذارد.

تمیز کردن خودرو

راهنمای رانندگی در جاده برفی

خودروتان را به لاستیک های مناسب مجهز کنید

اگر قصد دارید در زمستان به مسافرت بروید برای حفظ جان خود و سرنشینان خودرو ، ماشین خود را به لاستیک های مناسب زمستان مجهز کنید زیرا اگرتایرها چسبندگی نداشته باشند ، نمی توان در جاده آنها را به خوبی کنترل کرد و دائما به این طرف و آن طرف لیز می خورد پس بهترین لاستیک ها را برای خودروتان خریداری کنید تا خودرو پایداری خود را در جاده حفظو از لغزندگی تایرها جلوگیری شود.

قبل از سفر خودروی خود را آماده کنید

قبل از سفر در فصل زمستان خودرو خود را آماده کنید و عملکر خودروتان را از نظر کارکرد درست باتری ، بخاری ، برف پاک کن ، مایعات موجود ، درز پنجره ها ، آینه های جانبی ، چراغ های جلو و ... مورد بررسی قرار دهید.

زنجیر چرخ فراموش نشود

برای جلوگیری از لیزخوردن خودرو از زنجیر چرخ استفاده کنید. قبل از سفرِ خود برای یادگیری حداقل یک بار زنجیر چرخ ببندید تا در طول سفر خود دچار مشکل نشوید.از زنجیرچرخ ، فقط برای تردد در جاده هایی که برروی آن ها برف به شکلی فشرده قرار گرفته است؛ استفاده کنید. در صورت نادیده گرفتن این توصیه سیستم تعلیق و... خودروی شما آسیب خواهد دید.

نور چراغ ها را بررسی نمایید

در زمستان و رانندگی در هوای برفی دید راننده کاهش می یابد بنابراین قبل از سفر باید نور چراغ های خودرو ، نور پایین ، نور بالا و چراغ مه شکن خودرو را بررسی کنید. دقت کنید که شدت نور در زمان رانندگی در شرایط برفی سبب می شود نور در چشمتان بازتاب کند و این برایتان خطرناک است.

سلامت باتری را بررسی کنید

قدرت باتری در هوای سرد زمستان کاهش می یابد بنابرین در این شرایط باید زمان بیشتری برای راه اندازی یک موتور گازوئیلی یا دیزلی صرف نمود. قبل از شروع زمستان ، وضعیت سلامت باتری خودرو را با استفاده از یک دستگاه multimeterبررسی کنید. برای بررسی ابتدا ماشینتان را خاموش کنید و دستگاه multimeter را روی ولتاژ DC تنظیم کرده و زبانه های آن را به پایانه های باتری وصل نمایید. اگر نمایشگر multimeter عدد 12.45 یا بیش از آن را نشان داد ، باتری خودرو کامل شارژ شده است اما اگر عددی کمتر از 12.45 را نشان داد باتری در تامین قدرت مشکل دارد.

باک خودرو خود را پر کنید

در زمستان باک خودرو خود را پر کنید زیرا پر بودن باک خودرو شما مانع از ایجاد تراکم در لوله های سوختی و یخ زدگی می شود.

مایعات خودرو را چک کنید

قبل از سفر باید مایعات خودرو مانند ضد یخ و آب خودرو را مورد بررسی قرار دهید و به آن توجه کنید و مطمئن شوید هیچ گونه نشتی در مخازن این مایعات وجود نداشته باشد.

آماده شرایط اضطراری باشید

اگر در زمستان در جاده و برف و بوران گیر کردید ، برای حفظ کردن خود ، وسیله نقلیه و... از خودرو خود دور نشوید زیرا این کار سبب می شود گروه های امداد و نجات نتوانند سریعا شما را شناسایی و به شما کمک کنند ، آنچه مسلم است گروه های امداد و نجات می توانند خودرو را سریع تر از نفر شناسایی کنند و به کمک بیایند.

در صورتی که خودرو خود را مکانی متوقف کردید ، دور خودروتان مثلث های شب رنگ قرار دهید و یا به آنتن خودرو یا پنجره ها پرچم های قرمز رنگ را متصل کنید.

اگر برای گرم کردن خود و استفاده از بخاری خودرو را برای مدت زمان زیادی روشن نگه دارید لوله اگزوز توسط برف مسدود می شود و منوکسید کربن به درون خودرو راه می یابد.

رانندگی

در شرایط برفی چگونه رانندگی کنید؟

به آرامی و با احتیاط رانندگی کنید تا جان خود و سایر سرنشینان خودرو را به خطر نیاندازید. در فصل زمستان که جاده لغزنده است شما باید آهسته برانید و از انجام جابجایی های ناگهانی در جاده اجتناب کنید و زمان بیشتری را به شتاب گیری ، ترمز ، چرخش و حتی تغییر خطوط اختصاص دهید. شما باید در زمستان به رانندگیتان مسلط باشید و در رانندگی مهارت داشته باشید و هنگام لغزش خودرو ، پای خود را از روی ترمز بردارید و وسیله نقیله را آرام تحت کنترل خود قرار دهید پس رانندگی در زمستان آسان نیست و باید راننده خونسرد باشد و احتیاط کامل را برای حفظ جان خود و دیگران به کار برد.

در شرایط برفی با کمترین سرعت حرکت کنید و تغییر دنده ها و سبک و سنگین کردن آن ها باید به کندی صورت گیرد. برای جلوگیری از لغزیدن چرخ ها با دنده دو حرکت کنید.

برای عبور از سربالایی ها وزن جلوی خودروی خود را افزایش دهید تا بتوانید بدون نیاز به تعویض دنده و با سرعتی ثابت از سربالایی ها عبور کنید.

از دنده های پایین برای عبور از سرازیری ها استفاده کنید و از ترمز های مکرر جلوگیری کنید.

زمان نزدیک شدن به پیچ ها ، قبل از چرخاندن فرمان ترمز کنید.

زمان لیز خوردن خودروی شما به سمت راست و یا چپ به همان سمت حرکت کنید یعنی خودرو را آزاد گذاشته و فرمان را رها کنید و با ترمز هایی یک نواخت خودرو را کنترل نمایید.

فاصله شما با خودروی روبرویتان باید حدود 10 برابر بیشتر از روز های معمولی باشد.

نکاتی دیگری که هنگام رانندگی در برف باید بدانید :

 • کفش هایی راحت و خشک بپوشید تا در هنگام رانندگی در شرایط برفی بهتر و راحت تر به پدال های خودروی خود تسلط داشته باشید.
 • تمام چراغ های خودروی خود به منظور تامین دید کافی در هنگام بارش برفِ سنگین روشن کنید.
 • در شرایطی از چراغ های نوربالای خود استفاده کنید که شعاع دیدتان به کمتر از 100 متر برسد.
 • در بزرگراه ها خودروهای سبک می توانند با 110کیلومتر در ساعت حرکت کنند. در جاده در طول روز کلیه وسایل نقلیه می توانند تا 95کیلومتر سرعت داشته باشند. در شب کلیه وسایل نقلیه می توانند 85کیلومتر سرعت داشته باشند.
 • سرعت مجاز در جاده های فرعی هم هنگام روز 85کیلومتر و هنگام شب 75کیلومتر است. کاهش سرعت به میزان 10کیلومتر در ساعت ، تصادفات و تلفات جانی را کاهش می دهد.
 • در آزاد راه ها سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار 120کیلومتر و اتوبوس مینی بوس ، تریلر و کامیون 110کیلومتر و حداقل سرعت این وسایل نقلیه در اتوبان ها 70کیلومتر در ساعت است.
 • دز طول جاده به علایم و هشدارها توجه کنید.
 • هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی ، دقت نمایید.
 • در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیک را حفظ نمایید.
 • ضخامت عاج لاستیک برای ترددهای برون شهری باید حداقل سه میلی متر باشد.
 • به ازای هر 15کیلومتر سرعت به اندازه طول یک ماشین با خودروی جلویی فاصله خود را حفظ کنید.
 • بستن کمربند ایمنی به عنوان یک قانون الزامی است.
 • در صورت وجود برف در سطح جاده برای حرکت کردن از جای لاستیک خودرو های دیگر استفاده کنید.
 • اگر برف چشمان شما را اذیت می کند می توانید از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • مراقب مناطقی از جاده که در معرض تابش نور خورشید قرار ندارد باشید ، زیرا در این مناطق میزان یخ زدگی جاده بیشتر است.

آموزش رانندگی

نکات مهم رانندگی در هنگام بارندگی

 1. قبل از رانندگی در باران از سلامت خودروی خود اطمینان یابید.
 2. شیشه های خودروی خود را قبل از حرکت و مواجه شدن با بارش باران تمیز کنید تا دید شما نسبت به جاده و اطرافتان افزایش یابد.
 3. از سیستم تهویه مطبوع برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه های خودرو استفاده کنید.
 4. قبل از حرکت چراغ ها ، برف پاکن و لاستیک های خودرو را بررسی کنید و در صورت خرابی و یا فرسودگی آنها را تعویض کنید.
 5. جاده های مرطوب خطرناک هستند و سرعت و عملکرد خودروی شما در زمان بارش باران کاهش می یابد پس در باران سرعت خودروی شما باید کمتر از حد مجاز باشد.
 6. برای افزایش دید خود هنگام رانندگی در باران چراغ های خودروی خود را روشن کنید.
 7. هنگام رانندگی در شرایط بارانی تمرکز خود را حفظ کرده و حواستان به جاده ، خودروی های دیگر و عابرین پیاده باشد. برای جلوگیری از حواس پرتی سیستم صوتی ، تلفن همراه و... را خاموش کنیدو با سرنشینان خودرو صحبت نکنید و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 8. هنگام رانندگی در باران هر دو دست شما برروی فرمان قرار گیردتا بتوانید خودرو را به بهترین شکل کنترل کرده و از گردش های ناگهانی خودرو جلوگیری کنید.
 9. فاصله خودرو شما با خودروی های دیگر به اندازه 5 ثانیه باشد تا فرصت بیشتری برای توقف داشته باشید و آبِ ناشی از اصطکاک لاستیک خودرو های دیگر با سطح جاده؛ روی شیشه ماشین شما پاشیده نشود.
 10. در شرایط بارانی از ترمز های ناگهانی بپرهیزید زیرا با ترمزگیری های ناگهانی احتمال لیز خوردن خودروی شما وجود دارد و در این شرایط باید سرعت خود را با ترمز هایی کوتاه و ضربه ای کاهش دهید.
 11. زمان نزدیک شدن به پیچ های جاده سرعت خود را به یک سومِ روز های معمولی برسانید و کاهش دهید تا بتوانید خودرو را کنترل کنید.
 12. در صورت مجهز بودن خودروتان به کروزکنترل از آن استفاده نکنید. هنگام استفاده از کروزکنترل در هنگام باراش باران و درصورت وجود رطوب برروی سطح جاده سرعت خودروی شما ثابت می شود و هیچ تغییر وزنی صورت نمی گیرد بنابراین احتمالِ لیز خوردن و کشیده شدن خودرویتان وجود دارد.
 13. اگر دیده مناسبی نداشته و توان دیدن و ارزیابی موقعیت جاده و خودروی خود را ندارید؛ خونسرد باشید و از موقعیت خودرو های دیگر استفاده کنید و با حفظ فاصله مناسب نسبت به خودرو های دیگر حرکت کنید.
 14. در شرایط بارانی از آینه ها استفاده کنید و حواستان به نقاط کورِ جاده و خودروی خود باشد.
 15. از روی آب های راکتِ سطح جاده و خیابان عبور نکنید زیرا احتمال گیر کردن ، ترکیدگی لاستیک ، آسیب رسیدن به سیستم تعلیق و اجزاء الکتریکی خودرو وجود دارد.
 16. در روزهای بارانی با دقت بیشتری رانندگی کنید زیرا درشرایط بارانی سطح اصطکاک چرخ های اتومبیل با آسفالت سطح سواره رو کاهش می یابد.
 17. مواظب باشید در هوای بارانی حرکت سریع شما باعث پاشیدن آب و گل بر روی عابران پیاده نشود.

رانندگی در شرایط یخبندان

 1. در یخبندان با سرعت مطمئنه حرکت کنید و از گردش و انحراف ناگهانی خودداری نمایید.
 2. نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید زیرا حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخ شکن به خط کشی و آسفالت خیابان ها آسیب می رساند.
 3. به هشدارهای هواشناسی و پلیس گوش دهید.
 4. همراه خود زنجیر چرخ داشته باشید.

زنجیر چرخ

رانندگی در مه

 1. فاصله خودروی شما با خودروی روبرویی در مه باید به میزان 5 ثانیه باشد تا بتوانید سرعت خود را کنترل کنید.
 2. از سیستم تهویه مطبوع برای از بین رفتن بخارِ روی شیشه ها استفاده کنید.
 3. نور چراغ های مه شکن باعث به وجود آمدنِ یک میدانِ دیدِ مناسب می شوند پس در صورت مجهز بودن خودروی شما به مه شکن آن را از یاد نبرید.
 4. چراغ های نوربالا را روشن نکنید و از نورپایین استفاده کنید.
 5. چراغ های عقب خودروی خود را روشن کرده و یا چراغ های چشمک زن را روشن کنید.
 6. از خط کشی های جاده و یا گاردریل های کنارِ آن استفاده کرده و با توجه به آن ها خودروی خود را هدایت کنید و برای تردد از وسط جاده استفاده نکنید.
 7. برف پاکن خودروی خود را روشن کرده و سرعت آن را در کم ترین حالت قرار دهید تا رطوبت برروی شیشه جلوی خودروی شما ننشیند.
 8. از ترمز های ناگهانی دوری کنید تا تصادفات کاهش یابد.
 9. اگر شدت مه گرفتگی بسیار بالا بود ، در یک مکان مناسب توقف کنید و چراغ های چشمک زن را روشن نگاه دارید.
آموزش رانندگی در برف و کولاک و جاده های مه آلود و لغزنده
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,960