خرید خودرو فوت و فن هایی دارد که دانستن آنها لازمه یک خرید خوب و درست است. با توجه به نکاتی مهم و البته اصلی در خرید یک ماشین می توانید با اطمینان عمل کرده و یک خرید موفق داشته باشید.

خرید خودرو کارکرده با نهایت دقت

خرید خودرو هم مانند هر خرید دیگری اصولی دارد که به طور کلی و مفید در این بخش با انها آشنا می شوید.راهنما و نکات مهم در خرید خودرو دست دوم + چک لیست در ایرناک راهنما و نکات مهم در خرید خودرو دست دوم + چک لیست در ایرناک

متخصصان صنعت خودرو معتقدند بازار خرید و فروش خودروهای نو و دست دوم امسال رونق خواهد گرفت.

با بهبود وضعیت اقتصادی در سرتاسر جهان بسیاری از افراد به تعویض یا خرید اتومبیل جدید علاقه نشان می دهند. اگر شما هم چنین قصدی دارید باید مطمئن شوید که حداکثر استفاده را از بودجه خود برای اتومبیل خواهید کرد.

طبق آمار تحلیل گران، افراد معمولا هر 5 تا 8 سال یک بار اقدام به تعویض و خرید خودرو می کنند. در ادامه به برخی از توصیه ها و نکات که متخصصان خودرو هنگام خرید به آن توصیه می کنند اشاره می کنیم.

قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای خرید ماشین دست دوم بگیرید بهتر است که از کارشناسی کمک بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی کند.

خرید خودروی دست دوم بر اساس میزان پرداخت ماهیانه

قیمت نهایی خودرو را قبل از اینکه اقدام به خرید اتومبیل موردنظر خود کنید، در نظر بگیرید. در بسیاری از مواقع خریداران برای اینکه مقدار کمتری پول به صورت ماهیانه بپردازند به دنبال اقساط بلند مدت هستند اما در این صورت قیمت تمام شده خودرو و هزینه های جانبی آن بسیار بیشتر خواهد شد.

نکات خرید خودروی دست دوم

خرید خودروی دست دوم با توجه به هزینه

تست کردن خودروی دست دوم قبل از خرید

برای فهمیدن مناسب بودن یک خودرو به مطالب و مشخصاتی که کارخانه ها و کاتالوگ ها ارائه می کنند بسنده نکنید و خودتان به شخصه خودروی انتخابیتان را امتحان کنید زیرا هیچ راهی برای فهمیدن مناسب بودن یک خودرو بهتر از تست و آزمایش توسط خود شما نیست.

در بیشتر موارد دیده شده است که 30 الی 40 درصد خریداران خودرو قبل از خرید خودرو را تست نمی کنند. پس حتما اگر قصد خرید خودرو را دارید آن را شخصا آزمایش کنید.

راهنمای خرید خودروی دست دوم

راهنمایی هایی برای خرید خودروی دست دوم

گرفتن مشاوره از فروشنده برای خرید خودروی دست دوم

قبل از خرید حتما با افراد مجرب و با تجربه در زمینه خودرو مشاوره داشته باشید و سپس به نمایشگاه و یا فروشنده مراجعه کنید زیرا راضی کردن شما به عنوان خریدار برای انتخاب خودرو هدف فروشنده خودرو است و اینگونه احتمال اینکه خودرویی که می خرید مناسب شما نباشد وجود دارد.

خرید خودروی مناسب

اقدامات لازم برای خرید خودروی دست دوم

بررسی کردن خودروی دست دوم قبل از خرید

اگر می خواهید خودرو دست دومی را بخرید که ظاهری نو دارد باید بدانید که ممکن است این خودرو ایرادات فنی بسیاری داشته باشد اما از چشم شما پنهان بماند .

پس حتما هنگام خرید خودرو دست دوم یک تعمیرکار ماهر و متخصص خودرو را همراه خود ببرید تا قبل از خرید از ایرادات فنی واحتمالی خودرو باخبر شده و انتخاب درستی داشته باشید.

خرید خودروی دست دوم بدون مشورت با یک فرد متخصص می تواند ضررهای مالی زیادی برای شما داشته باشد.

تست خودرو قبل از خرید

توجهات لازم برای خرید خودروی دست دوم

خرید خودروی دست دومی که مناسب شما باشد

خرید خودرویی که متناسب با نیازهای روزمره شما نباشد می تواند اشتباه بزرگی باشد پس حتما قبل از خرید نیاز واقعی خود برای داشتن خودرو را مشخص کنید. مثلا فکر کنید آیا مسافت های طولانی را با خودرو طی می کنید و نیاز به خودرویی با مصرف سوخت کم دارید؟

آیا نیاز به یک خودرویی با ظرفیت بالای صندوق دارید؟ بنابراین نیازهای خود را در نظر بگیرید و نگذارید تبلیغات خیره کننده و یا تعریف و تمجید یک دوست توجه شما را معطوف به خودروهای دیگری کند.

ماشین کارکرده مناسب من

چیزهایی که قبل خرید خودروی دست دوم باید بدانید

خودروی دست دوم تصادفی نخرید

خودروی تصادفی و زنگزده بعدها میتواند مشکلات جدی برای شما فراهم کند . تصادفهای مربوط به جلوی خودرو ممکن است موجب وارد کردن آسیب به محفظهی موتورشود و دیاق و دستهموتور را از حالت استاندارد خارج کند پس هنگام خرید خودرو دقت کنید که تصادفی نباشد .

برای اینکه بفهمیم خودرویی تصادفی است یا خیر باید از یک متخصص کمک بگیریم زیرا از کلاهبرداران حرفهای بخشهایی از بدنه را کاملا با یک مدل اسقاطی دیگر تعویض و جوشکاری میکنند به طوری که شما نمی توانید با نگاه به خودرو و رنگ آن متوجه تصادفی بودن آن شوید.

خودروی تصادفی که پیش از این یک بار تصادف شدید کرده باشد، نمی تواند در تصادف بعدی از شما و سرنشینان حفاظت کند.

خرید ماشین تصادفی

نکات خرید خودروی دست دوم و کارکرده

قبل از خرید خودروی دست دوم تایرها را بررسی کنید

اهمیت سلامت تایرها، کمتر از موتور نیست. لاستیکهای صافشده میتواند موجب ترکیدن ناگهانی تایرها شود وخطراتی را برای افراد ایجاد کند . از دلایل لاستیک سایی به وجود آمدن مشکل برای جلوبندی خودرو و یا انحراف اکسلها به دلایلی از محور مرکزی خودرو است .

بحث دیگر مربوط به لاستیک سایی هزینه های تعویض مدام آن است. بنابراین برای انتخاب خودرو با لاستیک سالم ، آج لاستیکها را مخصوصا گوشههای بیرونی و داخلی آن را دست بزنید. لاستیکهای سالم آنقدر آج دارند که بخشی از انگشت شما بین آنها گیر کند.

بررسی تایر ماشین

نکات بازرسی قبل خرید خودروی دست دوم

قبل خرید خودروی دست دوم یک دور با ماشین بزنید

پشت فرمان خودرو بنشینید و با آن یک دور بزنید. هنگام این کار از کیفیت صندلیها اطمینان حاصل کنید، ترمزهای خودرو را چک کنید، سرو صدای کمک فنرها در پستی و بلندیها را در نظر بگیرید ، همهی دندهها حتی دنده عقب را چک کنید ، دقت کنید ترمز دستی نباید زیادی خلاصی داشته باشد. پس از چک کردن این موارد می توانید ماشین دلخواهتان را انتخاب کنید.

ماشین دست دوم قسطی

نکاتی برای قبل از خرید خودروی دست دوم

نسبت به رنگ وسواسی نباشید

روی رنگ خودرو زیاد حساس نباشید چون اگر قسمت کوچکی از بدنه مانند درب یا گلگیر رنگ داشت ، شما می توانید خودروی موردنظرتان را ارزان تر از چیزی که هست بخرید و با فروشنده چانه بزنید . اما دقت کنید بخش زیادی از خودرو بدون رنگ باشد ، چون رنگ خوردگی خودرو نشان از تصادف آن دارد .

خرید خودرو با توجه به رنگ

نکات کلیدی و مهم قبل خرید خودروی دست دوم

تا حد امکان از واسطه ها خودروی دست دوم نخرید

از خرید خودرو، از افراد دلال ، ناشناس و واسطه بپرهیزید. سعی کنید که فرد مورد نظر دلال نباشد و حتما محل بازدید خودرو را محل کار یا منزل فروشنده تعیین کنید.

چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است

چگونه بفهمیم موتور ماشین سالم است

به خودروی تمیز با قیمت پایین تر از بازار شک کنید

خودروهای تمیز با قیمت پایین تر از قیمت معمول بازار همواره شک برانگیز هستند. یکی از روش های نوین کلاهبرداری این است که کلاهبرداران با آگهی کردن خودروی تمیز دیگران زیر قیمت بازار میلیون ها تومان پیش پرداخت دریافت میکنند و غیب می شوند.

راهنما و نکات مهم در خرید خودرو دست دوم

راهنما و نکات مهم در خرید خودرو دست دوم

چک لیست خرید خودرو دست دوم

1)به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمتهایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.

2)به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

3)درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

4)پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

5)برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق .....و آب پاشها .

6)به کیلومتر شمار نگاه کنید ، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید .

7)موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از:روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

8 )مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد .

9)موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد)دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند .

10)میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خیابانهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.

11)در پوش کارتر را بر دارید به گونه ای که از رو غن پر شود وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را 5 دقیقه روشن گذاشتیداگر دود ساه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود .

12)باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود .
سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

13)ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.

14)به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخهای جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیل است.

15)در سرعت زیاد(50کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.

بازدید : 3,508 بار
راهنما و نکات مهم در خرید خودرو دست دوم + چک لیست
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,670