در هنگام نیم کلاچ شاید لرزش های شدیدی را احساس نمایید که چندان به مذاقتان خوش نیاید. همانطور که عنوان شد به احتمال زیاد، مشکل اصلی از برخی اجزای کلاچ است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

دلیل لرزش ماشین هنگام نیم کلاچ

قطع به یقین اولین مظنون در این نوع لرزش ها ، سیستم کلاچ است. کلاچ یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده خودرو است که وظیفه آن قطع و وصل کردن اتصال موتور به چرخ دنده است.علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک در ایرناک علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک در ایرناک

درواقع زمانیکه شما پا را بر روی پدال کلاچ قرار می دهید با وجود آنکه موتور روشن است؛ نیروی حاصل از آن به چرخ دنده ها منتقل نمی شود. نحوه به حرکت در آوردن خودرو به این صورت است که ابتدا باید پا را بر کلاچ نگه داشته و سپس خودرو را در دنده 1 قرار داده و سپس پا را به آرامی عقب بکشید تا صدای موتور عوض شده ، در واقع خودرو در این حالت در وضعیت نیم کلاچ قرار داشته و وقت آن است که پا را به طور کامل از روی کلاچ برداشته و بر روی پدال گاز قرار دهید.

در اثنای همین نیم کلاچ شاید لرزش های شدیدی را احساس نمایید که چندان به مذاقتان خوش نیاید. همانطور که عنوان شد به احتمال زیاد ، مشکل اصلی از برخی اجزای کلاچ است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1-فرسودگی فنرهای خورشیدی :

فنرهای خورشیدی که در اصطلاح به آن ها فنرهای سه شاخه نیز گفته می شود انتقال نیرو به دیسک است. این فنرها پس از کلاچ های پی درپی ، دیگر کارکرد مفید خود را نخواهند داشت و علاوه بر آنکه به هنگام حرکت می تواند منجر به لرزش خودرو شوند بلکه تعویض دنده نیز سخت شده و در هنگام تعویض دنده نیز ، راننده این لرزش ها را حس خواهد نمود.

2- چرب بودن کلاچ :

چنانچه کلاچ چرب شده باشد موجب لغزش کلاچ و لرزش خودرو خواهد شد. چرب شدن کلاچ ناشی از نشت روغن از کاسه نمدهای پیشرانه است که در نزدیکی محل گلدانی گیربکس قرار دارند.

3-تمام شدن صفحه کلاچ :

صفحه کلاچ عمدتا باید از حدود 50 تا 60 هزار کیلومتر تعویض گردد ، البته بسته به نوع رانندگی ، ترافیک و … این عدد می تواند به 70 تا 80 هزار کیلومتر برسد. یکی از مهم ترین علایم تمام شدن صفحه کلاچ ، لرزش موتور و اتاق خودرو به هنگام حرکت است. از دیگر نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ می توان به عدم تناسب بین گاز و شتاب خودرو ، جا نرفتن راحت دنده ، نیاز به استفاده از دنده های سنگین در سربالایی های نیمه شدید و … اشاره نمود.

4-مشکل در فلایویل :

نیروی موتور از طریق کلاچ و پس از گذر از فلایویل به جعبه دنده منتقل می گردد؛ اختلال در عملکرد این قطعه که تحت چرخ طیار نیز شناخته می شود ، می تواند به لرزش خودرو در هنگام حرکت بینجامد.

5-خرابی فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی :

علت لرزش ماشین بعد از تعویض صفحه کلاچ

علت لرزش ماشین بعد از تعویض صفحه کلاچ

از دیگر فنرهای مورد استفاده در کلاچ ، فنرهای ضدپیچشی یا مارپیچی هستند که همانند فنرهای خورشیدی پس از مدتی ، دیگر عملکرد اولیه خود را نداشته و می توانند منجر به اختلال در عملکرد سیستم کلاچ شوند که یکی از نشانه های این اختلال ، لرزش خودرو به هنگام شروع حرکت است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که عملکرد مناسب سیستم کلاچ ، به مقدار فراوان بستگی به رانندگی شما داشته و سعی نمایید همواره اصول رانندگی صحیح را رعایت نمایید. کم گاز حرکت کنید ، به موقع دنده عوض کنید ، پا را بر روی کلاچ نگه ندارید و … . با رعایت اصول صحیح رانندگی ، تا حدود زیادی می توانید مانع از خرابی خودرو و آسیب های مالی و معنوی گردید.

البته بد نیست به صورت خلاصه به لرزش های کلی خودرو اشاره داشته باشیم و این که لرزش خودرو فقط مختص به زمان حرکت نیست و در هر لحظه ای حتی در جا کار کردن ممکن است این لرزش موجب بهم ریختن تمرکز و تفکر شما شود.

لرزش خودرو علاوه بر سیستم کلاچ ممکن است بدلیل مشکلاتی در سیستم ترمز یا اکسل خودرو و در بدترین حالت بدلیل مشکلاتی در موتور خودرو باشد.

مشکلات موتور که موجب لرزش خودرو می شود

علت لرزش ماشین در دنده عقب

علت لرزش ماشین در دنده عقب

این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید که علت آن هم مربوط به سوخت نا مناسب فیلتر خراب و عدم کارکرد مناسب شمع ها است.

لرزش خودرو بدلیل مشکل در سیستم اکسل

علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک

علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک

همه ما می دانیم که خودرو از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است گه بصورت منظم در کنار یکدیگر کار خود را انجام می دهند اما اگر به هر دلیلی یک بخش دچار مشکل شود عملکرد خودرو را دچار مشکل می کند.

یکی از قطعاتی که موجب حرکت نرم خودرو شما می شود اکسل خودرو می باشد که در صورت ایجاد مشکل در این قطعه شما در سرعت های بالا احساس لرزش در خودرو می کنید.اگر در سرعت های بالا این لرزش را در خودرو خود حس میکنید میل گردان و توپی چرخ را چک کنید که مبادا دچار مشکل شده باشند.

لرزش خودرو بدلیل بالانس نبودن چرخ ها :

علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و در هنگام نیم کلاچ

علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و در هنگام نیم کلاچ

در برخی موارد بالانس نبودن چرخ ها و یا مشکلاتی در ان ها می تواند علت لرزش های خودرو شما باشد که باید موارد زیر را چک کنید :

  • مهره های چرخ را چک کنید که شل نشده باشند
  • در دوره های مشخص بلبرینگ چرخ هارا چک کنید
  • در هنگام تعویض بلبرینگ ها سیبک را نیز چک کنید که دچار مشکل نشده باشند.
بازدید : 3,508 بار
علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,860
بستن