شهر ونک در ۱۹۰ کیلومتری اصفهان و در ۳۳ کیلومتری شهرستان قراردارد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد

جاذبه های شهر ونک

  • شهر ونک
  • حناعلیشاه
شهر ونک 

 معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناکمعرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناک

ونک شهری است در بخش مرکزی شهرستان سمیرم استان اصفهان ایران.اسناد و مدارکی دال بر این موضوم می باشد که اقوام اولیه ساکن در این شهربه تهران مهاجرت کرده و نام ونک تهران نیز بر گرفته از این شهر می باشد.مردم این شهر افراد خونگرم و با پشتکاری هستند که در طول تاریخ چند صد ساله این شهر افتخارات شگرف راکسب کرده اند.یکی از بارزترین خصلت مردم این شهر تصعب خاصیست که نسبت به زادگاه خود دارند.

شهر ونک در ۱۹۰ کیلومتری اصفهان و در ۳۳ کیلومتری شهرستان قراردارد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد

از جاهای دیدنی این شهر عبات از

۱- امامزاده زیدبن علی در ۱۷ کیلومتری جاده ونک به سمیرم

۲- امامزاده معصومه خاتون در ۲ کیلومتری غرب شهر

۳- چشمه ناز ونک و منطقه شمس آباد

۴- سد کمانه

  مناطق دیدنی دیگر که شامل مناطق کشاورزی می باشد عبارت از

۱- عقدک

۲- سرتنگ

۴- چمه

۵- نخودان

۶- حنا علی شاه

۷- جسور

۸- مندک و سهران

۹- و اطراف خود شهر

نام شهر به قولی برگرفته شده از گونه درختان جنگلی فراوان بنام ون (ون زار) می باشد که در نهایت به ونک تبدیل گردیده است . در لغت نامه مرحوم دهخدا وکتاب فرهنگ معین عنوان روستائی با بیش از سه هزار سکنه از توابع شهرستان سمیرم ، استان اصفهان آمده است با وجود سنگ نوشته ها وسابقه تاریخی ، دلالت بر قدمتی تا یکهزار سال پیش را دارا می باشد .با عنایت به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن ونک و مزارع آن در دامنۀ سلسله جبال زاگرس ، آب و هوای این منطقه متنوع و معتدل می باشد. مزارعی که در ارتفاعات بالاتر واقع شده اند دارای هوای سردتر و آنهایی که در کف دره ها هستند هوای گرمتری دارند.

شهر ونک و مزارع شمس آباد ، تنگده (تنگدم) ، حنادر و کشتنگان از نقاط گرمتر و مزارع نخودان ، کمانه ، چمه ، اسفراهان و جسور از مناطق سردتر هستند. در نقاطی از دالانکوه و کوه بالا که نسا هستند در بیشتر سالها غیر از سالهای خسکسالی ، برف هر سال ، برف سال پیش را می بیند. در سالهای قبل از ورود یخ و یخچال به ونک ، در گرمای تابستان ، مردم مشتری برف یخچال های کوه بالا بودند؛ عده ای برفها را با اره می بریدند و مقداری از گیاه چویل را (برای عطر خوب آن) کنارش می گذاشتند و بر چهارپا حمل می کردند ، آنان زمان رفت و برگشت را طوری تنظیم می کردند که بتوانند حدود ساعت ۱۱ صبح قبل از شدت یافتن گرمای تابستان برف سرد را به بازار بیاورند و به فروش برسانند.

آنهایی که در تابستان برف و شیره خورده اند و همچنین کشاورزانی که در مزارع حنادر و کشتگان در گرمای تابستان گندم درو کرده اند بیشتر از دیگران خنکی آن برفها را در ذایقۀ خود حساس می کنند. با توجه به کشاورزی بودن منطقه ، نیاز به نصب دستگاههای هواشناسی در چند نقطۀ منطقه احساس می شود. انتظار می رود ادارۀ کل هواشناسی استان از بذل هر نوع مساعدت به این منطقۀ محروم دریغ نورزد.

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناک

 


حناعلیشاه

حناعلیشاه یکی از مناطق بکر و چشم نواز در محدوده شهر ونک شهرستان سمیرم و جزو مناطق پایلوت است.
حناعلیشاه که در زبان عامیانه به نام حنالیچه معروف است به دلیل داشتن طبیعت شگفت انگیز در میان عاشقان طبیعت به ویژه کوهنوردان طرفداران زیادی دارد.
پس از طی مسیر 11 کیلومتری از شهر سمیرم با وسیله نقلیه در ابتدای مسیر پیاده روی به دشتی پرگل در دامنه کوه که اطرافش را مزارع و باغات فرا گرفته می رسیم.
در طول مسیر چشم انداز های بسیار زیبایی از باغات ، مزارع و کوه ها در پیش رو قرار دارد که بسیار چشم نواز است و لنز دوربین ها را به سمت خودش می کشد.

پس از حدود نیم ساعت پیاده روی و گذشتن از مسیر جاده خاکی از مزارع و باغات سرسبز فاصله می گیریم و به کوه ها و صخره های بلند و چشم نواز منطقه که از دور خودنمایی می کنند ، می رسیم.
کوه که از نامش صلابت و شگفتی برمی آید ، بیانگر گوشه ای از عظمت آفریدگار یکتاست که زبان هر بیننده ای را به تحسین و شکر خالق هستی وا می دارد.

در هر سمت از این منطقه کوهستانی که چشم بیندازیم جلوه ای از جلوه های عظمت خالق هستی در مقابل دیدگان جلوه گری می کند و شکوه خلقت و تدبیر و قدرت الهی را به رخ رهگذران می کشاند.

عظمت کوه های حناعلیشاه (حنالیچه) پیوند زمین و آسمان را در چشم هر بیننده به تصور می نشاند و هوای دلپذیر و چشم انداز های زیبا در سرتاسر مسیر ، شور و شوق کوه نوردان را دو چندان کرده است.
پس از طی مسیری تقریبا هموار ، وارد دره ای بسیار زیبا و بکر همراه با طبیعتی زیبا و دلنواز می شویم که نحوه پیمودن این مسیر برای رهگذران بر اساس سلیقه ها و شرایط روحی متفاوت است.

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناک

گروهی قدم زدن در دامنه کوه ها و عبور از میان گردنه را ترجیح می دهند و گروهی نیز قدم زدن در ارتفاعات و صخره نوردی را می پسندند که هر کدام چشم انداز های زیبای خود را دارد.
دیواره های عظیم و بی نظیر ، آسمان آبی ، نسیم ملایم و دلربای بهاری ، بوی عطرآگین گیاهان کوهی ، حال و هوایی بی نظیر به کوه ها و صخره ها داده بود که لطافتی وصف ناشدنی دارد.
انواع روئیدنی ها از جمله گل های وحشی زیبا و برخی گیاهان ارزشمند دارویی در طول مسیر مشاهده می شود که بحث و گفت وگوی کوهنوردان را به این سمت هدایت می کند و برخی نیز تجارب خود را در زمینه گیاهان دارویی مطرح می کنند.

یکی از گیاهان این منطقه ریواس یا ریباس ، گیاهی است از گروه ترشک ها که دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوای مواد ذخیره ای و اسیدی است که مورد استفاده خوراکی قرار می گیرد.
این گیاه سرشار از ویتامین C و فیبر است که خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته ، زخم اثنی عشر را بهبود بخشیده و به جهت تقویت کبد و افزایش ایمنی بدن عفونت های ویروسی را از بین می برد.

همچنین یکی از مهم ترین خواص برگ های ریواس این است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین کرده و برای کاهش قند خون سودمند است.

در طی مسیر مزه ترش و خوش طعم گیاه ریواس که برآمده از دل کوه ها است چاشنی حرکت گروه می شود و پرانرژی تر از قبل در مسیری که راهنمای گروه هدایت می کند ، حرکت می کنند.
زیبایی کوه های سر به فک کشیده این منطقه تا حدی است که ناخودآگاه انسان را به سمت بالاترین ارتفاع کوه می کشاند که از این نقطه زیبایی منطقه جلوه گری بیشتری می کند.
با پیمودن ادامه مسیر در ارتفاعات ، در حالی که افراد گروه مشتاق پیمودن ادامه مسیر هستند راهنما گروه کوهنوردان را دعوت به استراحتی کوتاه و برگشت به مبدا را می دهد.

در این فرصت توقف ، افراد گروه درباره زیبایی های شگفت انگیز منطقه به گفت و گو می پردازند و برخی از افراد نیز همچنان بر روی ارتفاعات به دنبال ریواس و تره کوهی هستند.

بعد از گرفتن عکس یادگاری افراد خود را مهیای حرکت برای برگشت می کنند تا پیش از تاریک شدن هوا در سمیرم باشند.

حرکت آغاز می شود و بازهم جلوه طبیعت خودنمایی می کند و هوای لطیف منطقه روح انسان را نوازش می دهد.
در نیمه مسیر برگشت در کنار چشمه ای جوشان ، افراد گروه به صرف عصرانه و چایی دلچسب آتشی می پردازند و پس از صحبت های سعید بهرامیان مسئول راهنمای گروه کوه گشت پیرامون برنامه بعدی افراد دوباره به پیاده روی به سمت وسیله نقلیه برای برگشت به شهر می پردازند و از این برنامه با عنوان یک خاطره خوش و دلنشین یاد کردند.

مسئول کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش سمیرم نیز در حاشیه کوه گشت در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد : شهرستان سمیرم با داشتن طبیعت بکر و کوه های سر به فلک کشیده دارای ظرفیت بالای گردشگری به ویژه برای ورزش کوهنوردی است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

 

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناک

 

وی افزود : گروه کوه گشت سفیر سلامت سمیرم با عضویت فرهنگیان شهرستان در راستای ایجاد و تقویت روحیه نشاط و سلامت بین فرهنگیان ، معرفی و استفاده از ظرفیت جاذبه های گردشگری و تفریحی شهرستان فعالیت می کند.

مصطفی پیرمرادیان تصریح کرد : حضور در طبیعت موجب افزایش انرژی ، تقویت روحیه نشاط و شادمانی افراد می شود.

بر اساس این گزارش ، منطقه حناعلیشاه یکی از مناطق عشایرنشین شهرستان سمیرم است که علاوه بر وجود انواع گون ، کتیرا ، ارژن ، این منطقه به دلیل وجود آب و هوای مستعد برای رشد درخت های بادام کوهی کاشته می شود و توسعه داده شده است.

به گزارش فارس ، طبیعت و به ویژه کوه ، شفابخش است و قدم زدن در آن فشارهای روحی را کم کرده و نگرانی ها را از بین می برد.

کوهنوردی سبب انگیزه و میل به زندگی ، تقویت اعتماد به نفس و در کل خوش بینی به آینده در انسان می شود.

کوهنوردی و قدم زدن در طبیعت به شما انرژی می دهد تا احساس آرامش کنید و از سر زندگی و شادابی خود لذت ببرید و با هر آنچه که در زندگی به ویژه در محیط کارتان روی می دهد ، به آسانی برخورد کنید.
تحقیقات نشان داده افرادی که فعالیت ورزشی مانند کوهنوردی را به طور منظم و مرتب انجام می دهند ، دارای احساس خشنودی بیشتر ، اعتماد به نفس و برداشت بهتری از خود هستند.

یکی از بهترین راه های ساده و سالم ایجاد آرامش و برطرف کردن استرس ، کمک گرفتن از طبیعت است که زندگی در طبیعت ، برای ذهن و جسم مان مزایای بسیاری در پی دارد و در نتیجه آلودگی و عوامل فشار روحی را متوازن می کند.

معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک در ایرناک


منبع : سیری در ایران با ایرناک
معرفی جاذبه های گردشگری شهر ونک - استان اصفهان | تصاویر دیدنیهای شهر ونک
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,030