ضرب المثل آنچه تو از رو می خوانی من از برم به افرادی می گویند که به راحتی فریب دیگران را نمی خورند.

زمینه پیدایش

روزی روزگاری ، فروشنده دوره گردی که کارش خرید و فروش کالا و اجناس در شهرهای مختلف بود ، به روستای کوچکی رسید. مرد فروشنده که بسیار خسته و گرسنه شده بود ، بلافاصله پس از اینکه به روستا رسید به قهوه خانه رفت و سفارش غذا داد. زمانی که کم کم داشت سیر می شد ، نگاهی به محیط اطرافش در قهوه خانه انداخت و ناگهان چشمش به گربه ای افتاد که در گوشه ی قهوه خانه در حال غذا خوردن بود. وقتی نزدیک گربه شد ، دید گربه در کاسه ی زیبایی غذا می خورد ، مرد فروشنده کاسه را در دست گرفت و با دقت آن را نگاه کرد ، و به ارزش و قیمت آن پی برد.ضرب المثل آنچه تو از رو می خوانی من از برم در ایرناک ضرب المثل آنچه تو از رو می خوانی من از برم در ایرناک

مرد دوره گرد زمانی که از ارزش و قیمت کاسه مطمئن شد ، با خود گفت : مطمئناً صاحب قهوه خانه از ارزش کاسه مطلع نیست. باید با او صحبت کنم تا او را راضی به فروش آن کاسه بکنم بدون اینکه به ارزش واقعی و قیمت آن پی ببرد ، اگر صاحب قهوه خانه به ارزش واقعی کاسه پی برده بود هیچ وقت آن را ظرف غذای گربه نمی کرد. تصمیم گرفت پیش صاحب قهوه خانه برود و با چرب زبانی کاسه را به قیمت کمی از او بخرد. اما برای اینکه قهوه چی به ارزش کاسه اش پی نبرد به او گفت : گربه زیبا و تپلی داری آن را به من می فروشی؟

قهوه چی لبخند زد و گفت : قابل شما را ندارد. با خود می توانی ببری اش. مرد دوره گرد با چاپلوسی گفت : نه این طوری نمی شود ، باید پول گربه را بگیری؟ قهوه چی قبول کرد و در ازاء گربه ده سکه طلا پول گرفت. مرد دوره گرد گربه را بغل کرد و دستی به سر و گوش حیوان کشید و گفت : من ظرفی برای غذا دادن به گربه ندارم ، می شود ظرف غذای حیوان را هم به من بفروشی تا دچار مشکل نشوم. قهوه چی لبخندی زد و گفت : آنچه تو از رو می خوانی ، من از برم.

کاسه ای را که بتوان با آن یک گربه بی ارزش را روزی ده سکه طلا فروخت به این قیمت ها نمی فروشم. درواقع قهوه چی زرنگ با استفاده از کاسه ی عتیقه توانسته بود ، افراد زیادی را به امید صاحب شدن کاسه به خریدن گربه بی ارزشش وادار کند. مرد دوره گرد با شرمساری گربه را بغل کرد و از قهوه خانه خارج شد هنوز چند قدم دور نشده بود که گربه ی بیچاره را با عصبانیت پرت کرد و از آن روستا خارج شد.

بازدید : 5,301 بار
ضرب المثل آنچه تو از رو می خوانی من از برم
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,370