ضرب المثل جا، جای ماندن نیست به کسانی گفته می شود در شهر یا جایی که زندگی می کنند راضی نیستند.

زمینه پیدایش

روزی روزگاری در جنگل بزرگی شیری زندگی می کرد که هر روز حیوانی را شکار می کرد و می خورد. ولی این شیر علاقه داشت دوست و رفیقی برای خود داشته باشد از طرفی حیوانی که بتواند با او رابطه ی صمیمی برقرار کند در اطراف خودش پیدا نمی کرد.ضرب المثل جا ، جای ماندن نیست در ایرناکضرب المثل جا ، جای ماندن نیست در ایرناک

یک روز که به قصد شکار به جنگل رفته بود آهوی زیبایی را دید که در کنار برکه مشغول آب خوردن بود شیر از فرصت استفاده کرد و با یک حمله ی ناگهانی توانست آهوی زیبا را شکار کند. مقداری از آهو را که خورد سیر شد و بقیه را رها کرد تا هر وقتی که گرسنه شد مابقی آهو را بخورد. ولی چون خسته بود و خوابش گرفت همانجا پهلوی مابقی غذایش خوابید.

هنوز شیر خوابش نبرده بود که احساس کرد روباهی نزدیک می شود ، با خود فکر کرد حتماً حیوان بیچاره گرسنه است بهتر است تکان نخورم تا او فکر کند من خوابیده ام و او هم یک شکم سیر غذا بخورد.

روباه وقتی نزدیک شد و منظره ی آهوی نیمه خورده را دید خیلی دلش خواست از گوشت آن آهو بخورد ولی می ترسید وقتی او مشغول خوردن است شیر از خواب بیدار شود و به او حمله کند.

از طرفی نمی توانست از گوشت لذیذی مثل گوشت آهو بگذرد. همین طور که به آهو نزدیکتر می شد ، شیر زیر چشمی او را زیر نظر داشت. روباه مکار نقشه ای ریخت ، ابتدا به طرف آهو رفت. روده های حیوان را به دندان گرفت و به طرف شیر آمد آرام آرام آن را به دور دست و پای شیر پیچید و بعد آن را محکم کرد.

روباه وقتی مطمئن شد که شیر موقع غذا خوردن نمی تواند از جایش بلند شود و به او حمله کند ، به سراغ آهو رفت و مابقی غذای شیر را کامل خورد وقتی حسابی سیر شد از راهی که آمده بود بازگشت. شیر که در حال چرت زدن بود ، خواب و بیدار بود متوجه رفتن روباه شد دید جز تکه هایی از استخوان آهو چیزی باقی نمانده. لبخندی زد که توانسته کمکی به حیوان دیگری بکند و او را هم از گرسنگی نجات دهد. وقتی مطمئن شد روباه کاملاً دور شده خواست بلند شود و برود که دید قادر نیست دست و پایش را تکان دهد. روده ای که روباه به دست و پای شیر پیچانده بود در اثر آفتاب خشک شده و محکم به دست و پای شیر پیچیده شده بود. شیر خوش خیال که فکر می کرد چه لطفی به روباه کرده به خودش گفت : من به فکر سیر شدن شکم روباه بودم آن وقت ببین روباه چه بر سر من آورده حالا من چه کار کنم؟

شیر هرچه تلاش کرد دید نمی تواند خود را نجات دهد و همانجا ماند تا خداوند کمکی به او بکند. از قضا موشی از آن مسیر می گذشت ، وقتی شیر را در آن حالت دید گفت : می خواهی کمکت کنم؟ شیر گفت : برو بابا تو نیم وجبی چه کمکی می توانی به من بکنی. من با اینهمه زور و توانم نمی توانم دستهایم را نجات بدهم آن وقت تو می خواهی به من کمک کنی؟

موش وقتی ناامیدی و عصبانیت شیر را دید دلش برایش سوخت و خودش شروع کرد آرام آرام روده های پیچیده شده به دست و پای شیر را جویدن و توانست شیر را آزاد کند. شیر وقتی آزاد شد حسابی عصبانی بود و راه بیرون جنگل را در پیش گرفت و به راه افتاد. موش از همه جا بی خبر گفت : کجا می روی؟ جنگل از این سمت تمام می شود و به شهر می رسی.

شیر گفت : نه این جا ، جای ماندن برای من نیست. جنگلی که محبت به روباه چنین پاداشی داشته باشد که دست و پای تو را ببندند و شیر ، سلطان جنگل را همچون تو موش کوچکی نجات دهد جای زندگی و غرش نیست. موش از حرف های شیر ناراحت شد ولی در عوض دلش برای تنهایی سلطان جنگل سوخت.

ضرب المثل جا ، جای ماندن نیست
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,780