ضرب المثل خروس اگر خروس باشه توی راه هم می خونه درباره کسانی به کار می رود که حرفشان با عملشان یکی باشد.

ریشه ضرب المثل

روزی روزگاری ، یک مرد روستایی خروسی خرید. هرچه خروس بزرگتر می شد ، زیباتر و خوش صداتر به نظر می رسید. صاحب خروس به واسطه هیکل درشت خروسش ، چندین بار در جنگ با خروس ها شرکت کرد و هر بار برنده شد. روز به روز آوازه ی خروس زیبا و توانمندی هایش بیشتر به گوش می رسید. به طوری که آدم های زیادی آرزو می کردند کاش چنین خروسی داشتند.ضرب المثل خروس اگر خروس باشه توی راه هم می خونه در ایرناکضرب المثل خروس اگر خروس باشه توی راه هم می خونه در ایرناک

یک شب مردی به قصد دزدیدن خروس معروف وارد روستا شد و یک راست به در منزل صاحب خروس رفت. وقتی صاحب خانه در را باز کرد ، دزد سلام کرد و با چرب زبانی شروع کرد به صحبت کردن و گفت : من مسافری ام که در راه به روستای شما رسیده ام خسته و گرسنه جایی برای ماندن ندارم و کسی را هم در روستای شما نمی شناسم. امشب من را در خانه خود پناه دهید قول می دهم صبح زود حرکت کنم و از اینجا بروم.

مرد روستایی او را به خانه آورد و از او پذیرایی کرد و رختخوابی در اختیارش قرار داد تا استراحت کند. مرد صاحب خانه خودش هم در کنار مهمان خوابید. نیمه شب مرد که درواقع برای دزدی به خانه ی او آمده بود ، به حیاط رفت در مرغداری گوشه ی حیاط خروس را در کیسه انداخت و کنار وسایلش گذاشت و دوباره به رختخوابش بازگشت. ولی هرچه تلاش کرد فکر اینکه نکند مرغی را جای خروس گرفته باشد و یا اینکه نکند خروس دم صبح آواز سر دهد و صاحبش بفهمد صدا از وسایل او خارج می شود ، نگذاشت بخوابد. مردک شیاد فرار را بر قرار ترجیح داد و لباس هایش را پوشید و آماده ی رفتن شد. صاحب خانه بیدار شد و در حالت خواب و بیدار رو به میهمان کرد و گفت : چیزی می خواهی؟ دزد پاسخ داد : نه متشکرم باید زودتر بروم تا زودتر به شهرم برسم. صاحب خانه گفت : الان که نیمه شب است ، صبح زود بیدار می شویم ، صبحانه می خوریم و تو می روی ، تازه بمان و صدای خروس مرا صبح بشنو و برو. دزد پاسخ داد : خروس اگر خروس باشد در راه هم می خواند. دزد اینها را گفت و خداحافظی کرد و کیسه اش را برداشت و به سرعت از روستا خارج شد.

فردا صبح آفتاب بالا آمده بود که مرد روستایی بیدار شد. مرد وقتی بیدار شد و آفتاب را دید به سرعت به طرف مرغداری گوشه حیاط رفت تا ببیند چه اتفاقی برای خروس گران قیمتش افتاده. مرد دید خروس نیست و تازه فهمید مرد مهمان صبح به او چه گفته بود.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
ضرب المثل خروس اگر خروس باشه توی راه هم می خونه
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,320