ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست در مورد افرادی بکار می رود که بدست خود برای خودشان گرفتاری درست میکنند و تمام مشکلات آنها از جانب خودشان است. مانند ضرب المثل از ماست که بر ماست.

ریشه ضرب المثل

در زمان های قدیم مردی آسیابان در بیرون شهر آسیایی داشت. تمام گندم هایی که به طرف شهر حمل می‌گشت در آسیاب او تبدیل به آرد می‌شد و آسیابان درآمد خوبی داشت.ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست در ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست در ایرناک

روزی از روزها که آسیابان سرگرم کارش بود یک غول بیابانی وارد آسیاب شد و در یک گوشه آن نشست و بنا کرد به آسیابان نگاه کردن. آسیابان پرسید: «اسم تو چیست؟»

غول گفت: «اسم تو چیست؟»

آسیابان گفت: «اسم من «خودم» است.»

غول گفت: «اسم من هم، «خودم» است.»

آسیابان هر چه کوشید و هر نیرنگی به کار برد که غول را از آسیا بیرون بکند نتوانست و غول از جای خود تکان نخورد و کم کم اسباب زحمت آسیابان را فراهم ساخت. چه هر کاری که می‌کرد غول هم عیناً همان کار را می‌کرد. بیچاره آسیابان عاجز شد و ناگزیر به دوست عاقل و باتدبیری که داشت مراجعه کرد و درد دلش را برای او گفت. رفیقش دستوری به او داد.

آسیابان شادمان و خوشحالی کنان به آسیا رسید و فوراً یک ظرف پر از نفت در یک طرف آسیا گذاشت و یک ظرف نظیر آن، ولی پر از آب، در طرف دیگر. یک قوطی کبریت «پای» آن ظرف گذاشت و قوطی کبریت دیگری پای این ظرف و سپس آمد پای ظرف آب نشست و بنا کرد آب‌ها را به خودش مالیدن.

غول هم فوراً برخاست و پای ظرف نفت نشست و به تصور اینکه آسیابان نفت به خودش می‌مالد بنا کرد نفت‌ها را به خودش مالیدن تا آنکه نفت تمام شد. آن‌گاه آسیابان کبریت را برداشت و آتش زد و آن را نزدیک لباس خود برد، ولی البته چون لباسش با آب خیس شده بود آتش نگرفت.

غول هم کبریتی روشن کرد و نزدیک بدنش برد، اما چون تمامی بدنش به نفت آغشته شده بود فوراً آتش گرفت. غول داد و فریاد به راه انداخت. غول‌های بیابانی که در آن حول و حوش بودند از صدای او خبردار شدند و در آسیاب ریختند و درصدد خاموش کردن آتش بدن او برآمدند ولی چه فایده که نفت بسیار بود و خاموش نمی‌شد.

ناچار از او پرسیدند: «چه کسی به تو این ستم را روا داشت؟» گفت: «خودم» و البته می‌دانید به تصور اینکه نام آسیابان «خودم» است، مقصودش شخص آسیابان بود.» غولان گفتند: «چگونه می‌شود که خودت چنین بلایی را بر سر خودت بیاوری؟» غول ناله‌کنان گفت: «خودم که نکردم، خودم کرد.» غولان گفتند: «پس اگر خودت کرده‌ای تا چشمت کور بسوز که خودکرده را تدبیر نیست.» این را بگفتند و بازگشتند و غول سوخت و خاکستر شد

بازدید : 7,490 بار
ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,980