در ادامه با بیوگرافی اصغر بیچاره هنرمند و قدیمی ترین عکاس سینمای ایران به همراه عکسهای اصغر بیچاره و فیلمشناسی اصغر بیچاره با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه اصغر بیچاره(Asghar Bichareh)
 • نام : اصغر بیچاره
 • زادروز : ۲۲ خرداد ۱۳۰۶ تهران
 • درگذشت : ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ (۸۹ سال) لس آنجلس
 • محل زندگی تهران _ لس آنجلس 
 • نام های دیگر : اصغر ژوله
 • پیشه : عکاسی ، بازیگری ، فیلم سازی
 • سال های فعالیت : ۱۳۲۳ تا ۱۳۹۵

اصغر بیچاره (۲۲ خرداد ۱۳۰۶ تهران - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ لس آنجلس) عکاس ، بازیگر و کارگردان ایرانی بود.از او به عنوان قدیمی ترین عکاس سینمای ایران یاد می شود. بیچاره بزرگترین آرشیو عکس ایران را در اختیار داشت.اصغر بیچاره | بیوگرافی و عکسهای اصغر بیچاره در ایرناکاصغر بیچاره | بیوگرافی و عکسهای اصغر بیچاره در ایرناک

 اصغر بیچاره | بیوگرافی و عکسهای اصغر بیچاره در ایرناک

زندگی نامه

اصغر بیچاره در ۱۳۰۶ (یا ۱۳۰۹) در تهران به دنیا آمد و از ۱۳ سالگی به عنوان کارگرِ ساده در یک عکاسی به کار مشغول شد ، پس از چند سال در لاله زار تهران مغازه ای باز کرد که نام او عکاسخانه شهرزاد بود و به زودی تبدیل به پاتوق هنرمندان و نویسندگان معروف آن زمان شد.

نخستین بار با گرفتنِ کپی از تمام عکس های فیلم دخترِ لُر برای عبدالحسین سپنتا فیلمنامه نویس این فیلم ، رسماً وارد دنیای هنر شد.

فیلم دختر لر

فیلم دختر لر

 

 

فیلم دختر لر

فیلم دختر لر

 

سپس با آشنایی با تئاتر ، افزون بر عکاسی از نمایش ها ، گاه در بعضی از آنها هم به بازی پرداخت. چند سال بعد با گروهِ دوبله مرتضی حنانه و حسین سرشار در ایتالیا همکاری کرد. او عکاسی را از سال ۱۳۲۳ آغاز کرد. از او نمایشگاه های متعددی در داخل و خارج از ایران برپا شده است. اصغر بیچاره خانه خود را در خیابان کوشک به فیلم های قدیمی سپرده بود که حدود ۴۰۰ فیلم در آن فیلمبرداری شد.

 

اصغر بیچاره و بابک بیات

اصغر بیچاره و بابک بیات

 

اصغر بیچاره و گوهر خیراندیش

اصغر بیچاره و گوهر خیراندیش

 

درگذشت

اصغر بیچاره مدتی به سرطانِ حنجره دچار شده بود و سرانجام در سنِ ۸۹ سالگی در سالروزِ تولدِ خود در آپارتمانش در آمریکا درگذشت.

پیکر وی در ۵ مرداد ۱۳۹۵ از ایالات متحده آمریکا به ایران منتقل و در ۷ مرداد در قطعه هنرمندان قبرستان بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

 

فعالیت های عکاسی

بیچاره در نمایشگاه های مختلفِ عکس و عکاسی در ایران و دیگر کشورهای جهان حضور داشته است. وی بزرگترین آرشیوِ عکسِ سینما و تئاترِ ایران را در خانه خود گرد آورد و در موزه شخصی اش دوربین هایی از قدیمی ترین عکاسانِ ایران مانندِ دوربینِ ماشاءالله خان عکاسباشی را نگهداری می کرد. بیچاره سه جلد کتاب درباره تاریخ سینمای ایران نگاشته است.او افزون بر عکاسیِ ۳۸ فیلم ، سابقه بازی در ۲۳ فیلم سینمایی را نیز در کارنامه دارد.

 

بازیگری

فیلم هایی که بیچاره درآن ها به بازی پرداخته است :

 1. آژانس دوستی (۱۳۷۸)
 2. سفرسبز
 3. دم صبح (۱۳۸۴)
 4. بانوی من (۱۳۸۱)
 5. زیستن (۱۳۸۰)
 6. مزاحم (۱۳۸۰)
 7. نان و عشق و موتور ۱۰۰۰ (۱۳۸۰)
 8. بوی کافور ، عطر یاس (۱۳۷۸)
 9. جنگجوی پیروز (۱۳۷۷)
 10. چهره (۱۳۷۴)
 11. افسانه دو خواهر (۱۳۷۳)
 12. ای ایران (۱۳۶۸)
 13. ناخدا خورشید (۱۳۶۵)
 14. امشب اشکی می ریزد (۱۳۵۷)
 15. کلام حق (۱۳۵۶)
 16. کوسه جنوب (۱۳۵۶)
 17. رفیق (۱۳۵۴)
 18. عمو فوتبالی (۱۳۵۴)
 19. قفس (۱۳۵۳)
 20. تنها مرد محله (۱۳۵۱)
 21. قلندر (۱۳۵۱)
 22. زمین تلخ (۱۳۴۱)
 23. گربه وحشی (۱۳۴۱)
 24. یکی بود یکی نبود (۱۳۳۸)
 25. لیلی و مجنون (۱۳۳۵)

 

اصغر بیچاره و جمشید مشایخی

اصغر بیچاره و جمشید مشایخی

 

دیگر فعالیت های او

اصغر بیچاره ، نویسنده و کارگردان فیلم مستند «سَنَد زنده» در سال ۱۳۵۹ بوده است. او همچنین در سینمای ایران به عنوان تهیه کننده ، فیلم بردار و سایر بخش ها نیز فعالیت داشته است.


منبع : ایرناک

اصغر بیچاره | بیوگرافی و عکسهای اصغر بیچاره
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,770