در ادامه با بیوگرافی کامل بهروز بقایی بازیگر ، کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون به همراه عکسها و فیلمشناسی بهروز بقایی با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه بهروز بقایی(Behrouz Baghai)

 • نام اصلی : بهروز بقایی لاکه
 • متولد : ۱۷ تیر ۱۳۳۲ تهران (محله عشرت آباد)
 • سال های فعالیت تئاتر : ۱۳۵۲ - تاکنون
 • سال های فعالیت سینما : ۱۳۵۹ - تاکنون
 • همسر : پرستو گلستانی(همسر سابق) و آزیتا احمدی
 • فرزند : بهرنگ بقایی

بهروز بقایی زاده ۱۷ تیر ۱۳۳۲ در تهران بازیگر ، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی است.بهروز بقایی | بیوگرافی و عکسهای بهروز بقایی در ایرناکبهروز بقایی | بیوگرافی و عکسهای بهروز بقایی در ایرناک

بقایی در محله عشرت آباد تهران به دنیا آمد. دوران دبستان و دبیرستان را در رودسر ، هرزویل و رشت گذراند. پس از دریافت دیپلم برای تحصیل در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای دراماتیک به تهران رفت. او پس از ورود به صحنه حرفه ای تئاتر وارد تلویزیون و سینما شد.

 

شروع فعالیت بهروز بقایی

بقایی فعالیت خود در زمینه تئاتر را با نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» اکبر رادی در سال ۱۳۵۲ آغاز کرد و در سال ۱۳۵۹ با فیلم سینمایی «تاریخ سازان» (به کارگردانی هادی صابر) فعالیت سینمایی خود را نیز آغاز کرد. بقایی همچنین دانش آموخته بازیگری و کارگردانی دانشگاه هنر در سال ۱۳۵۷ و همسر سابق پرستو گلستانی (بازیگر) است.

 

همکاری با بیژن بیرنگ و مسعود رسام

بقایی همواره همکاری نزدیکی با بیژن بیرنگ و مسعود رسام دارد که از آنجمله می توان به مجموعه تلویزیونی همسران ، «سرزمین سبز» ، «قطار ابدی» و «سیب خنده» (مجموعه طنز برای کودکان) اشاره کرد. از آخرین فعالیت های تلویزیونی وی می توان کارگردانی سری دوم مجموعه «بازهم زندگی» را نام برد. وی همچنین در یکی از قسمت های سری نخستین این مجموعه با عنوان «جناب مستطاب آشپری» با شرکت نجف دریابندری و همسرش «فهیمه راستکار» ، به موضوع کتاب مستطاب آشپزی (نوشته نجف دریابندری) می پرداخت در یک گزارش طنز به کندوکاو در آبگوشت فروشی های تهران پرداخت.

 

بیماری بهروز بقایی

بهروز بقایی در آبان ۱۳۸۸ پیش از حضور در اجرای نمایش «هملت با سالاد فصل» دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان بستری شد. او قبل از ورود به تماشاخانه سنگلج دچار سکته قلبی و مغزی شد که بلافاصله بعد از این اتفاق به بیمارستان شماره ۲ انتقال داده شد. اما به دلیل کمبود امکانات بیمارستان به بیمارستان جم انتقال داده شد.

 

آثار نوستالژیک بهروز بقایی

بهروز بقایی برای کودکان دیروز یک جور نوستالژیک به حساب می آید. او خاطرات خوشی را برای آنها به جای گذاشته است. از دنیای شیرین گرفته تا دنیای شیرین دریا و جور دیگری باید دید.

 

ازدواج و همسر و فرزندان بهروز بقایی

همسر اول بهروز بقایی

بهروز بقایی همسر سابق پرستو گلستانی است.پرستو گلستانی متولد 11 خرداد 1350 در مشهد ، بازیگر است.

 

علت جدایی بهروز بقایی و پرستو گلستانی

پرستو گلستانی در این مورد میگوید : به هر حال ما همگی به دنبال خوشبختی هستیم. راه های متفاوتی هم برای دست یافتن به این خوشبختی وجود دارد. یکی از این راه ها ازدواج و تشکیل خانواده است.

اما گاه به جایی می رسی که می بینی آنچه را که می خواستی به دست نیاوردی و خب من هم نمی خواهم کسی را مقصر بدانم بعضی وقت ها نمی شود و باید از صفر شروع کرد.

خب من هم از صفر شروع کردم.

پرستو گلستانی همسر اول بهروز بقایی

پرستو گلستانی همسر اول بهروز بقایی

 

همسر فعلی بهروز بقایی

آزیتا احمدی همسر دوم بهروز بقایی است . آزیتا احمدی دختر مرحوم مرتضی احمدی است.بهروز بقایی داماد مرتضی احمدی بازیگر فقید کشورمان است.

آزیتا احمدی همسر فعلی بهروز بقایی و بهرنگ بقایی

آزیتا احمدی همسر فعلی بهروز بقایی و بهرنگ بقایی

 

فرزند بهروز بقایی

بقایی یک پسر هنرمند به نام بهرنگ دارد. او هم نقاش خوبی است و هم موسیقی را به خوبی می شناسد. آنها دنیای جالبی دارند بهرنگ می گوید پدرم هنوز مثل یک پسر بچه شیطان است و بهروز بقایی از اینکه پسرش یک هنرمند است ، احساس غرور می کند.

 

بهرنگ علوی و پدربزرگش مرتضی احمدی

بهرنگ علوی و پدربزرگش مرتضی احمدی

 

بیوگرافی و گفتگو با پسر بهروز بقایی

بهرنگ بقایی متولد 1360 است. او در دانشگاه آزاد در رشته نقاشی تحصیل کرده است. علاوه بر نقاشی به حرفه موسیقی هم اشراف دارد و تا به حال موسیقی تئاترهایی مانند خشکسالی و دروغ (محمد یعقوبی) زمستان 66، نوشتن در تاریکی و… را ساخته است. وی در آلبوم های علیرضا قربانی و همایون شجریان به عنوان نوازنده حضور داشته است.در دوران کودکی به موسیقی علاقه مند شدم و در کلاس های مختلفی شرکت کردم و کم کم علاقه ام به این کار بیشتر و بیشتر شد تا جایی که برای خودم یک ساز تخصصی انتخاب کردم.ازآنجایی که خانواده ما به سازهای ایرانی علاقه زیادی داشتند ، من هم تار را انتخاب کردم و به نظرم ساز اصیلی است.یادم می آید سال 67 برای دیدن تئاتر مرداویج به کارگردانی آقای بهزاد فراهانی به تئاترشهر رفته بودیم. وقتی آنتراکت اعلام شد من به اتفاق بابا در محوطه تئاترشهر مشغول قدم زدن شدیم و بعد یکسری آدم قد بلند (البته برای من که کودک بودم قد بلند به نظر می رسیدند) به طرف ما آمدند و با بابا مشغول صحبت شدند و دائم می گفتند ، واقعا این پسر تو است؟ تعجب آنها برای من خیلی جالب بود.به نظرم بابا شبیه پیانو است.

بیوگرافی بهرنگ علوی

بیوگرافی بهرنگ علوی


زندگی خانوادگی بهروز بقایی

بهروز بقایی می گوید : پدر من در یک شرکت فرانسوی کار می کردند و مدیر تدارکات بودند و من گاهی همراهشان به انبار چوب بری می رفتم و حسابی برای خودم بازی می کردم.هر زمان که پول می خواستیم از پدر یا مادرمان دریافت می کردیم. فقط یادم است یک بار در مدرسه در بازی فوتبال برنده شدم و پدرم به همین مناسبت یک دوزاری به من دادند که از این بابت حسابی خوشحال شده بودم.پدرم بسیار روی ادبیات و خطاطی حساسیت و خودشان هم خط بسیار زیبایی داشتند. همین طور از بین همه درس ها ، انشا برایشان اهمیت زیادی داشت. البته ناگفته نماند که در گذشته بچه ها خودشان درسشان را می خواندند و مثل امروز نیازی نبود که والدین خودشان را برای درس خواندن بچه ها آزار دهند. پدرم بسیار آدم منطقی ای بودند. مثلا وقتی من از رشته راه و ساختمان انصراف دادم و رشته هنر را انتخاب کردم نه تنها معترض نشدند بلکه راهنمایی ام هم کردند. پدرم هرگز ما را به انجام کاری مجبور نمی کردند و کاملا حق داشتیم که در مورد آینده مان خودمان تصمیم بگیریم. تنبیه پدرم فقط یک بار در زندگی ام اتفاق افتاد آن هم به این دلیل که بازیگوشی می کردم و خواهرم را در خیابان لاله زار گم کردم. پدرم بسیار از این کار من عصبانی شدند و یک سیلی توی صورتم زدند؛ این اولین و آخرین تنبیه من توسط پدر بود.با پدرم تخته نرد زیاد بازی می کردیم ، کتاب ادبی زیاد می خواندیم و خطاطی می کردیم. با هم مسافرت هم می رفتیم بسیار هم لذت بخش بود به خصوص وقتی اطراف شمال را با هم می گشتیم.آرامش روانی ام را که با هیچ ثروتی قابل مقایسه نیست و خدا را شکر می کنم که چنین ثروت بزرگی از پدرم برایم به یادگار مانده است.

نمایشگاه نقاشی بهروز بقایی

نمایشگاه نقاشی بهروز بقایی

 

احساس او از پدر شدنش

وقتی به من اطلاع دادند که پسرم به دنیا آمده در سفر بودم ولی خیلی زود خودم را رساندم. وقتی رسیدم بیمارستان ، گیج بودم.

 

آشپزی بهروز بقایی

به خصوص با غذاهایی که با پیاز و قارچ درست می شوند به خوبی آشنایی دارم.

آشپزی بهروز بقایی

آشپزی بهروز بقایی

 

مکث چند ثانیه ای در آن دنیا

یکی از زیباترین ، شریف ترین ، رنگین ترین و گرامی ترین جاهای جهان بودم ، باورتان می شود؟ من داشتم خودم را روی زمین می کشیدم که بروم از این جهان ، حتی اینقدر مشتاق رفتن بودم که در همان حالت ناخودآگاه دست انداختم که سرم و وسایل پزشکی را از خودم جدا کنم که زودتر بروم. اصلا همه اینها در چند صدم ثانیه اتفاق افتاد ولی برای من یک چیز ناب و زیبا بود. می خواستم بکنم از این دنیا و بروم؛ خیلی زیبا و عجیب و غریب بود ، این چیزی بود که در دنیا عجیب بود.نه اصلا. فقط داشتم ترغیب می شدم که بروم آنجا. باغ و رنگین کمان و اینها بود. دیوار قشنگی ، همه چیز باهم. به شما بگویم که آن طرف خبرهای خوبی است ، نمی دانم چی بود ، یک چیزی بود ، فضایی که می کشید آدم را.

نگار جواهریان و بهروز بقایی

نگار جواهریان و بهروز بقایی

 

جایگاه بقایی درسینما

او درباره جایگاهش در سینما می گوید : چرا باید همیشه گلایه داشته باشم؟ من راضی ام! همینی است که هست! چیکار کنم؟ وقتی کفش می پوشیم باران می آید توی کفشم! جای گله ای نیست!

 

علت جدایی بقایی از برنامه خندوانه

بقایی در توضیح دلایل جدایی اش از برنامه «خندوانه» گفت : طی این مدت در برنامه «خندوانه» با آیتم سفرنامه بوده ام اما به دلیل این که خودم در آینده برنامه ای برای گروه کودک و نوجوان در شبکه دو سیما خواهم داشت در سری جدید «خندوانه» حضور ندارم.بقایی در مورد اولین کار خود با رامبد جوان توضیح داد : اولین همکاری من با رامبد در افتتاحیه شبکه پنج سیما بود. برنامه ای با نام «نوعی دیگر» که رامبد جوان برای اولین بار در آنجا به هنرنمایی درصحنه پرداخت. من هم بعد از مدتی تاخیر کار مجددم را با رامبد جوان داشتم به گونه ای دیگر با رامبد بی حساب شدم.وی از میزان علاقه اش به رامبد جوان می گوید : رامبد را خیلی دوست دارم و به نظرم او پسر خوبی است. به اضافه این احساس تعلق خاطری که به هم داریم به این دلیل است که شروع کارمان در تلویزیون با هم بود. هر برنامه ای که در تلویزیون ایران روی آنتن می رود خودم را در نقاط قوت و ضعف آن مسئول می دانم و به خودم می گویم باید در انجام کارهایی که دارم حساسیت بیشتری به خرج بدهم.وی از ویژگی های کارکردن با رامبد جوان به گفت : او برای ایجاد انرژی در مردم سعی مستمر دارد و این کار از قوانین کلی اوست. رامبد را خیلی دوست دارم و برایش احترام زیادی قائلم. او همیشه پیگیر مسیری که ادامه می دهد ، است. قطعا اگر کار کردن با رامبد جوان برایم خوشایند نبود با او همکار ی نمی کردم.

 

بهروز بقایی و رامبد جوان

بهروز بقایی و رامبد جوان


فیلمشناسی بهروز بقایی

تئاترهای بهروز بقایی
 • «لبخند با شکوه آقای گیل» ، بازیگر (۱۳۵۲)
 • «تنها راه ممکن» ، بازیگر (علا محسنی)

 

فیلم های کوتاه بهروز بقایی
 • عرض حال (فرزانه حیدرزاده ، ۱۳۶۹)

 

فیلمهای سینمایی بهروز بقایی
 • سیب و سلما (۱۳۸۹)
 • یک وجب از آسمان (۱۳۸۷)
 • هفت سنگ (۱۳۷۶)
 • پاییز بلند (۱۳۷۲)
 • پرواز پنجم ژوئن (۱۳۶۸)
 • شناسایی (۱۳۶۶)
 • تاریخ سازان (۱۳۵۹)

 

مجموعه های تلویزیونی بهروز بقایی
سال نام سمت کارگردان توضیحات
۱۳۹۴ خندوانه گزارشگر رامبد جوان تهیه گزارش از استان های ایران
۱۳۸۹ تله فیلم «آذر ، پایان پائیز» بازیگر سعید ابراهیمی فر  
۱۳۸۸ به کجا چنین شتابان بازیگر ابوالقاسم طالبی  
۱۳۸۶–۱۳۸۷ بزرگمرد کوچک بازیگر مسعود رسام  
۱۳۸۵ توی گوش سالمم زمزمه کن بازیگر محمد رحمانیان کارگردان تلویزیونی : «اسدالله ایمن»
۱۳۸۴ نیمکت بازیگر محمد رحمانیان شبکه ۱
۱۳۸۳ غنچه و خال جون کوکب کارگردان هنری بهروز بقایی برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱
کارگردان تلویزیونی : «وحید حسینی»
۱۳۸۲ دیروز ، امروز ، فردا بازیگر مسعود شامحمدی  
۱۳۸۲ کارگران مشاور برنامه پرستو گلستانی  
۱۳۸۱ حیات خلوت بازیگر اسدالله ایمن  
۱۳۸۱ توپ گرد کارگردان بهروز بقایی برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱
۱۳۸۰ تازه چه خبر همسایه؟ کارگردان بهروز بقایی
امیر سمواتی
شبکه ۲
۱۳۷۹–۱۳۸۰ دوستانه بازیگر محمد رحمانیان بازی در اپیزود «دوستانه»
از برنامه کودک و نوجوان شبکه ۲ پخش می شد.
۱۳۷۹ نوروزی ها کارگردان بهروز بقایی  
۱۳۷۹ مثل زندگی کارگردان هنری بهروز بقایی کارگردان تلویزیونی : سیما ایلخان
۱۳۷۹ داستان های نوروز بازیگر مرضیه برومند شبکه ۱
۱۳۷۸–۱۳۷۹ قطار ابدی کارگردان هنری رضا عطاران
بهروز بقایی
فرهاد آئیش
کارگردان تلویزیونی : 《سیما ایلخان》
۱۳۷۲–۱۳۷۸ پائیز بلند بازیگر منوچهر عسگری نسب شبکه ۱؛
این سریال یک نسخه سینمایی هم دارد
۱۳۷۸ آقای حسابی بازیگر
کارگردان
بهروز بقایی کارگردان تلویزیونی : «ساسان امیرپور» / شبکه ۲
۱۳۷۸ شب روباه بازیگر همایون اسعدیان این مجموعه تلویزیونی ، یک نسخه سینمایی هم دارد که
در دی ماه سال ۱۳۷۶ در سینماها به نمایش درآمده بود.
۱۳۷۷ دنیای شیرین دریا کارگردان بهروز بقایی از برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱ پخش می شد.
۱۳۷۶–۱۳۷۷ هفت سنگ بازیگر عبدالرضا نواب صفوی این سریال یک نسخه سینمایی هم دارد.
۱۳۷۶ سیب خنده بازیگر رضا عطاران کارگردان تلویزیونی : «شیرین جاهد»
۱۳۷۵ خانواده رضایت بازیگر حمید امجد
مازیار میری
 
۱۳۷۵ دنیای شیرین بازیگر
کارگردان
بهروز بقایی از برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱ پخش شد.
۱۳۷۵–۱۳۷۶ تهران ۱۱–۵۹۵ ج ۴۸ بازیگر مرضیه برومند شبکه تهران
۱۳۷۵ تله تئاتر «توراندخت» بازیگر رضا کرم رضایی کارگردان تلویزیونی : «سیمین دلو»
۱۳۷۵ نوعی دیگر بازیگر
کارگردان هنری
بهروز بقایی کارگردان تلویزیونی : «منوچهر شمسایی»
۱۳۷۵ خانه سبز بازیگر مهمان بیژن بیرنگ
مسعود رسام
شبکه ۲
۱۳۷۵ ماه مهربان کارگردان بهروز بقایی نویسنده : «اصغر فرهادی»
این سریال ، اولین سریالی بود که از شبکه تهران (۵)
پخش شد.
۱۳۷۴–۱۳۷۵ دزدان مادربزرگ بازیگر مهدی صباغ زاده شبکه ۱
۱۳۷۳ همسران بازیگر بیژن بیرنگ
مسعود رسام
 
۱۳۷۳ تله تئاتر «شاهدی برای تعقیب» بازیگر حسن سطحی کارگردان تلویزیونی : «قاسم شاکری»
نویسنده : «آگاتا کریستی» / شبکه ۲
۱۳۷۳ تله تئاتر «دشمن مردم» بازیگر رکن الدین خسروی شبکه ۲
۱۳۷۳ تله تئاتر معمای یک قتل بازیگر حسن فتحی شبکه ۲
۱۳۷۲ تله تئاتر «فیزیک دان ها» بازیگر رضا کرم رضایی شبکه ۲
کارگردان تلویزیونی : «مهتاج نجومی»
نویسنده : «فریدریش دورنمات»
۱۳۷۲ قصه های بابا بازیگر کاظم بلوچی کارگردان تلویزیونی : «علی شوقیان»
برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱
۱۳۷۰ تله تئاتر «واریته آمریکایی» بازیگر محمد رحمانیان کارگردان تلویزیونی : «مسعود فروتن»
۱۳۷۰ فراموشخانه (فراماسونری) بازیگر عبدالرضا نواب صفوی شبکه ۱
۱۳۶۹ عطر گل یاس بازیگر بهمن زرین پور شبکه ۱
۱۳۶۹ آلبوم خانوادگی بازیگر محمد رحمانیان کارگردانان تلویزیونی : «شیرین جاهد» و «اسدالله ایمن»
۱۳۶۶ تله تئاتر «مبارزان کازبا» بازیگر جمشید جهان زاده کارگردان تلویزیونی : «امیر آقامیری»
نویسنده : «محمد رحمانیان»
۱۳۶۳–۱۳۶۶ کوچک جنگلی بازیگر بهروز افخمی در نقش «میجر فن پاشن»
۱۳۶۵ تله تئاتر «تفنگ و شاخه زیتون» بازیگر نادعلی همدانی کارگردان تلویزیونی : «فرانک دولتشاهی»
۱۳۶۵ نهضت های آزادی بخش بازیگر اسماعیل شنگله کارگردانان تلویزیونی : «امیر آقامیری» و «مسعود پورصبری»
۱۳۶۴ تله تئاتر «آسانسور» بازیگر رسول نجفیان نویسنده : «حسین پناهی»
کارگردان تلویزیونی : «گیتی جوادی»
۱۳۶۴ تله تئاتر «خانه سالمندان» بازیگر رکن الدین خسروی نویسنده : «محمود استادمحمد»
۱۳۶۴ تله تئاتر «گل یاس» بازیگر محمود استادمحمد نویسنده : «محمود استادمحمد»
۱۳۶۴ تله تئاتر «عروسک ها» بازیگر جمشید اسماعیل خانی کارگردان تلویزیونی «مسعود فروتن»
نویسنده : «محمد رحمانیان»
۱۳۶۴ تله تئاتر «منبع موثق» بازیگر مهدی تقی نیا کارگردان تلویزیونی : «مسعود رسام»
۱۳۶۳ تله تئاتر «مرگ دستفروش» بازیگر اکبر زنجانپور کارگردان تلویزیونی : «علی اصغر اوجانی»
نویسنده : «آرتور میلر»
۱۳۶۳ سربداران بازیگر محمدعلی نجفی  
۱۳۵۴ ۱۳ نمایش برای کودکان بازیگر فریده صابری  

بهروز بقایی و فرهاد جم و فردوس کاویانی در سریال «همسران»

بهروز بقایی و فرهاد جم و فردوس کاویانی در سریال «همسران»

 

اردلان شجاع کاوه ، بهروز بقایی در فیلم پاییز بلند

اردلان شجاع کاوه ، بهروز بقایی در فیلم پاییز بلند

 

آتیلا پسیانی ، ابراهیم آبادی ، بهروز بقایی در فیلم پرواز پنجم ژوئن

آتیلا پسیانی ، ابراهیم آبادی ، بهروز بقایی در فیلم پرواز پنجم ژوئن

 

علی سلیمانی ، بهروز بقایی در فیلم یک وجب از آسمان

علی سلیمانی ، بهروز بقایی در فیلم یک وجب از آسمان

 

عکس قدیمی فرهاد بشارتی و بهروز بقایی

عکس قدیمی فرهاد بشارتی و بهروز بقایی


منابع : ایرناک | بهروز بقایی اینستاگرام/ بهروز بقایی فیسبوک/ صفحه شخصی بهروز بقایی/ بهروز بقایی ویکی پدیا/ بهروز بقایی تلگرام

بهروز بقایی | بیوگرافی و عکسهای بهروز بقایی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,760