در ادامه با بیوگرافی آنیک شفرازیان از بازیگران زن قدیمی و ارمنی تبار سینمای ایران در ایرناک با شما خواهیم بود.

زندگینامه آنیک شفرازیان
  • نام اصلی : آنیک شفرازیان
  • زمینه فعالیت : تئاتر ، سینما ، تلویزیون
  • متولد : ۱۲۸۷ خورشیدی (یا بقولی ۱۲۸۹ یا ۱۲۹۱) محله : جلفا ، اصفهان
  • مرگ : ۸ دی ۱۳۷۵ خانه سالمندان کهریزک تهران
  • ملیت : ایرانیان ارمنی تبار
  • پیشه : هنرپیشه

آنیک شفرازیان (به ارمنی : Աննիկ Շաֆրազեան) با نام هنری آنیک (به ارمنی : Աննիկ) (زاده ۱۲۹۱ - درگذشته ۱۳۷۵) هنرپیشه تئاتر ، سینما ، تلویزیون ایرانی ارمنی تبار بود.بیوگرافی آنیک شفرازیان + عکس در ایرناکبیوگرافی آنیک شفرازیان + عکس در ایرناک

در سال ۱۲۸۷ خورشیدی (و یا به قولی ۱۲۸۹ یا ۱۲۹۱) در محله جلفای اصفهان به دنیا آمد.

در ابتدای دهه ۱۳۲۰ به گروه هایی تئاتری پیوست و نقش هایی فرعی را در نمایش هایی که در آبادان اجرا می شدند بازی کرد. پس از نقل مکان به تهران با ساموئل خاچیکیان و آرمان آشنا شد که حاصلش بازی در نمایش های گروهای تئاتری ارمنیان تهران بود. نخستین فیلمش را کمی دیر در ۱۳۴۳ با ایفای نقش در ضربت ساخته ساموئل خاچیکیان بازی کرد. سپس در ۱۳۴۷ در فیلم دیگر خاچیکیان به نام جهنم سفید نیز جلوی دوربین رفت. با کارگردانان معتبری همکاری کرده است.

آنیک پس از ورود به سینما ، در فیلم های معدودی حاضر شد و به طور عمده در آثار سینمائی شماری از معتبرترین کارگردانان سینمای ایران بازی کرد که از آن میان ، می توان به داریوش مهرجویی ، بهرام بیضایی ، بهمن فرمان آرا و محمدرضا اصلانی اشاره کرد.

آنیک شفرازیان در بهمن ماه ۱۳۶۶ در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر ، به خاطر ایفای نقش در «سرزمین آرزوها» (مجید قاری زاده) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. بازی آنیک در نقش «مادربزرگ حمید هامون» ، یکی از ماندگارترین نقش آفرینی های او در سینماست.

بازی در فیلم سینمائی «پرواز بخاطر بسپار» در سال ۱۳۷۱ به کارگردانی حمید رخشانی ، آخرین حضور آنیک بر پرده نقره ای سینمای ایران بود. آنیک شفرازیان ، چهار سال بعد ، در تاریخ هشتم دی ماه سال ۱۳۷۵ در حدود نود سالگی در خانه سالمندان کهریزک تهران درگذشت.

بیوگرافی آنیک شفرازیان + عکس در ایرناک

 

جوایز و افتخارات آنیک شفرازیان

در بهمن ۱۳۶۶ در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر به خاطر ایفای نقش در سرزمین آرزوها (مجید قاری زاده) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم زن شد.

 

مجموعه تلویزیونی آنیک شفرازیان
  • ۱۳۵۴ - سمک عیار

 

فیلم های سینمایی آنیک شفرازیان

فیلم هایی که در آن حضور یافته عبارتند از :

سال نام فیلم کارگردان
۱۳۷۱ پرواز را به خاطر بسپار حمید رخشانی
۱۳۷۰ شقایق مجید قاری زاده
۱۳۶۹ شب بیست و نهم حمید رخشانی
۱۳۶۸ هامون داریوش مهرجویی
۱۳۶۷ سفر عشق ابوالحسن داوودی
۱۳۶۶ محموله سیروس الوند
سرزمین آرزوها مجید قاری زاده
۱۳۶۲ نقطه ضعف محمدرضا اعلامی
۱۳۶۰ آفتاب نشین ها مهدی صباغ زاده
۱۳۵۹ خشم الهی عزیزاله رفیعی
بند غلامحسین طاهری دوست
۱۳۵۸ سایه های بلند باد بهمن فرمان آرا
۱۳۵۷ کلاغ بهرام بیضایی
۱۳۵۵ شطرنج باد محمدرضا اصلانی
۱۳۵۳ شازده احتجاب بهمن فرمان آرا
۱۳۵۰ درشکه چی نصرت کریمی
۱۳۴۷ جهنم سفید ساموئل خاچیکیان
۱۳۴۴ سرسام ساموئل خاچیکیان
۱۳۴۳ ضربت ساموئل خاچیکیان
۱۳۴۱ دلهره ساموئل خاچیکیان

 

آنیک شفرازیان از جمله بازیگران ارامنه سینمای ایران است که ضمن ایفای نقش در آثار مطرحی ، برای بازی در فیلم«سرزمین آرزوها» ، موفق به دریافت سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر شده است.

 

این بازیگر فقید سینما در آذر ماه سال 71 طی گفت وگویی با «گزارش فیلم» به سال ها فعالیت هنری اش پرداخت که در آغاز سال نو میلادی به بازخوانی بخش هایی از آن می پردازیم.

 بیوگرافی آنیک شفرازیان + عکس در ایرناک


گفتگو با آنیک شفرازیان

 

قبل از ازدواج با سینما آشنا بودید؟

 نه. اصلا. من در تئاتر بازی می کردم. حدود پنج یا شش نمایش بازی کرده ام. با آرمان دوبار بازی داشتم. بقیه را به خوبی یادم نیست.اولین کار تئاتری ام نمایشنامه ای بود درباره یک پسر بچه به نام گیکور که رافی آن را نوشته بود.

 

آن موقع چند سال داشتید؟

 حدود سی و پنج سال . سال 1325 بود و ما تازه ازدواج کرده بودیم البته من در آن سال ها علاوه بر اینکه بازیگر تئاتر بودم سوفلور هم بودم.

 

نام نمایشنامه های بعدی شما چه بود؟

 آرسون هوید یعنی دریای گریه و چاروگی به معنی ....روح شیطان

 

چطور با سینما آشنا شدید؟

 من درتئاتر با ساموئل خاچیکیان کار می کردم.او یک بار کسی را دنبالم فرستاد و پرسید که آیا حاضرم در فیلم بازی کنم؟ در جواب گفتم که راه بازی کردن در فیلم را نمی دانم او گفت حتما کمکم می کند من هم قبول کردم. بار اول که با خاچیکیان در فیلم «ضربت» کار کردم ؛ خیلی از فیلم خوشم آمد. در آن فیلم نقش مادر را داشتم.این طور شد که به بازی در سینما علاقه مند شدم.

 

معمولا چه نقش هایی را به عهده می گرفتید؟

 در فیلم در شکه چی مادربزرگ بودم و در بقیه فیلم ها هم نقش مادر را بازی کردم.

 

چه کسی جای شما حرف می زد؟

 نمی دانم! از کارگردان هم این را نپرسیدم و نمی دانم چرا نپرسیدم اما در آخرین فیلمم «پرواز را به خاطر بسپار» خودم حرف زدم.

 

در چه فیلم هایی بازی کرده اید؟

 تا به حال در حدود 40 تا 45 فیلم بازی کرده ام ولی از همه آنها فقط اسامی این فیلم ها را به خاطر دارم «ضربت » ، «دلهره » ، «فریاد نیمه شب » ، «جهنم سید » ، «درشکه چی » ، «کلاغ » ، «سرزمین آرزوها» ، «هامون» ، «شقایق» و «پرواز را به خاطر بسپار»که این فیلم آخری هنوز به مرحله اکران نرسیده است.

 

از میان این فیلم ها کدام را بیشتر می پسندید؟

من همه فیلم هایی را که در آن بازی کرده ام دوست دارم.اما جهنم سفید قشنگ بود. الان خاطره ای به ذهنم رسید که بد نیست اینجا بگویم.در «جهنم سفید برف» همه جا را گرفته بود زمستان و سرما زمینه اصلی فیلم را تشکیل می داد.زمین برفی را کندند و مرا داخل آن گودال گذاشتند!

 

چرا سرزمین آرزوها را دوست دارید؟

اتاقی که ما در آن بازی می کردیم خیلی خوب درست شده بود دکور آنجا را خیلی دوست داشتم

 

و یادگارهای این همه سال؟

بهترین خاطره و یادگار من مربوط به موقعی است که برای دریافت جایزه روی سن می رفتم آنهایی که آنجا بودند ، برخاستند و کف زدند از اینکه می دیدم آنها ایستاده برایم دست می زدند خیلی به شوق آمده بودم از لطف همه آنها متشکر بوده و هستم این لوحه ها و تقدیرنامه ها برای من یادگارهای شیرینی هستند.


منبع : جستجوگر ایرناک

بیوگرافی آنیک شفرازیان + عکس
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,870