در ادامه با بیوگرافی کامل شبنم قلی خانی بازیگر دوست داشتنی و محبوب سینما و تلویزیون به همراه عکسهای خانوادگی با همسر و دختر و پدر و مادرش در ایرناک با شما خواهیم بود.

زندگینامه شبنم قلی خانی و همسرش (Shabnam Gholikhani)

 • نام : شبنم قلی خانی
 • زمینه فعالیت : تلویزیون ، سینما ، تئاتر
 • متولد : ۱۹ آبان ۱۳۵۶ تهران
 • پیشه : بازیگر ، کارگردان ، نویسنده
 • سال های فعالیت : ۱۳۷۶–تاکنون
 • همسر : متأهل
 • فرزند : یک فرزند (شانا)

بیوگرافی کامل شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی (زاده ۱۹ آبان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر و کارگردان اهل ایران است که در تلویزیون ، سینما و تئاتر فعالیت می کند. شبنم قلی خانی فارغ التحصیل رشته نمایش - صحنه آرایی در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز می باشد.شبنم قلی خانی | بیوگرافی و عکسهای شبنم قلیخانی و همسرش در ایرناکشبنم قلی خانی | بیوگرافی و عکسهای شبنم قلیخانی و همسرش در ایرناک

عکس کودکی شبنم قلی خانی

عکس کودکی شبنم قلی خانی

عکس پدر و مادر و خواهر و برادر شبنم قلی خانی

عکس پدر و مادر و خواهر و برادر شبنم قلی خانی

عکس نوجوانی شبنم قلی خانی

عکس نوجوانی شبنم قلی خانی

خانواده

او در یک خانواده صمیمی بزرگ شده است و یک خواهر به نام شیدا دارد.

عکس مادر شبنم قلی خانی و خواهری شیدا

عکس مادر شبنم قلی خانی و خواهری شیدا

عکس شبنم قلی خانی در کنار خواهر و برادرش

عکس شبنم قلی خانی در کنار خواهر و برادرش

عکس پدربزرگ و مادربزرگ شبنم قلی خانی

عکس پدربزرگ و مادربزرگ شبنم قلی خانی

عکس پدرشوهر شبنم قلی خانی

عکس پدرشوهر شبنم قلی خانی

عکس شبنم قلی خانی در کنار همسرش رضا و دخترش شانا

عکس شبنم قلی خانی در کنار همسرش رضا و دخترش شانا

شروع فعالیت

شبنم فعالیت بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز نمود. او موردتوجه شهریار بحرانی قرارگرفت و در فیلم سینمایی مریم مقدس به کارگردانی وی درخشید. او نقش مریم ، مادر عیسی مسیح را در این فیلم سینمایی ایفاکرد. او در نخستین مجموعه تلویزیونی خود به نام اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی درخشید. در سال ۲۰۰۵، شبنم نخستین اثر خود به نام حقیقت یک دست فروش را که یک فیلم مستند بود ، کارگردانی کرد و وارد عرصه کارگردانی شد. او تاکنون چندین فیلم مستند و کوتاه و یک فیلم انیمیشن را کارگردانی کرده است.

شبنم یک سال بعد در مجموعه تلویزیونی سال های برف و بنفشه که از کانال های اروپا ، آمریکا و آسیا پخش شد ، ایفای نقش کرد. او به زودی با علیرضا افخمی آشناشد و در دو مجموعه تلویزیونی پنجمین خورشید و پنج کیلومتر تا بهشت به کارگردانی وی درخشید. او به فاز دوم مجموعه تلویزیونی سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی پیوست و در این نقش نیز ایفای نقش کرد. پنج شنبه آخر ماه واپسین کار شبنم قلی خانی است که در سال ۱۳۹۰ ساخته شد. او هم چنین دارای چندین جایزه و تقدیرنامه از جشنواره های مختلف است.

او دارای دیپلم ریاضی فیزیک است و در دانشگاه در رشته تئاتر قبول شد و گرایش طراحی صحنه را برگزید. چندی پس از آن ، در کنکور کارشناسی ارشد در گرایش کارگردانی تئاتر مشغول به تحصیل شد و هم اکنون فارغ التحصیل شده است. او از سال ۲۰۰۴ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ایران بود و به آموزش بازیگری و تئاتر می پرداخت. وی هم چنین بازیگری به کودکان را برای چندین سال در یک مؤسسه فرهنگی تدریس می کرد. او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد و هم اکنون به ایران بازگشته و زندگی می کند.

شبنم قلی خانی | بیوگرافی و عکسهای شبنم قلیخانی و همسرش در ایرناک

بازیگری شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی فعالیت بازیگری را در سال ۱۹۹۷ با بازی در تئاتر آنتیگونه آغاز نمود. قلی خانی برای اجرای آنتیگونه در تئاتر شهر تهران روی صحنه رفت و موردتوجه شهریار بحرانی قرارگرفت و شهریار بحرانی از او در فیلم سینمایی مریم مقدس استفاده کرد. قلی خانی در این فیلم سینمایی نقش مریم ، مادر عیسی مسیح را ایفاکرد. داستان این فیلم مربوط به بارداری مریم و سوء ظن مردم نسبت به او است.

در سال ۱۳۸۱، شبنم در فیلم عطش در نقش ندا ایفای نقش کرد و با بازیگرانی چون بهرام رادان ، فریبرز عرب نیا و شهرام حقیقت دوست هم بازی شد.

وی در سال ۱۳۸۴، برای بازی در مجموعه تلویزیونی اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی جلوی دوربین رفت. او در این مجموعه به همراهی بازیگرانی چون پرویز پورحسینی ، اکرم محمدی ، یکتا ناصر ، مهدی پاکدل و آتیلا پسیانی درخشید.

شبنم در سال بعد در مجموعه سال های برف و بنفشه به همراه سام درخشانی ، لاله اسکندری ، امیر آقایی و اسماعیل شنگله درخشید. این مجموعه از کانال های اروپا ، آمریکا و آسیا نیز پخش شد.

وی در سال بعد برای بازی در مجموعه تلویزیونی نردبانی به آسمان به کارگردانی محمدحسین لطیفی جلوی دوربین رفت. بخش هایی از این مجموعه در شهر سمرقند و بخارا در افغانستان تصویربرداری شد.

در سال ۱۳۸۷، شبنم برای بازی در فیلم خاطره جلوی دوربین رفت و با بازیگرانی از جمله مهناز افشار ، پژمان بازغی ، لادن طباطبایی ، پوریا پورسرخ و الیزابت امینی هم بازی شد. پنجمین خورشید یکی از مجموعه های تلویزیونی است که شبنم در نقش هما ایفای نقش کرد. کارگردانی این مجموعه را علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه درباره دو دوست به نام های محسن و همایون است که در سال ۱۳۶۴ و وضعیت ناخوش آیند اقتصادی زندگی می کنند. طی جریانی ، محسن عتیقه ای پیدا می کند و با آن به سال ۱۳۸۸ سفرکرده و دلباخته دختری به نام هما می شود. قلی خانی درباره ایفای نقش هما در این مجموعه گفت : «می پندارم مهم ترین دلیلی که موجب شد این نقش را با تفاوت های بسیار آن با نقش های پیشین خود بازی کنم ، کمک های آقای افخمی و سخت گیری های به جای ایشان بود.» از بازیگران این مجموعه می توان به حمید گودرزی و مریم کاویانی اشاره نمود.

شبنم قلی خانی و سروش صحت

شبنم قلی خانی و سروش صحت

عکسهای شبنم قلی خانی

عکسهای شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی و دخترش شانا

شبنم قلی خانی و دخترش شانا

قلی خانی در مجموعه تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت به همراه بازیگرانی از جمله داریوش فرهنگ ، مهدی سلوکی ، پردیس افکاری ، شهرام قائدی ، نفیسه روشن و شهنام شهابی درخشید. کارگردانی این مجموعه را نیز علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه درباره جوانی به نام امیرحسین است که کارمند شرکت واردات داروی همایون است و مدتی است که به دختر همایون ، آیدا (شبنم قلی خانی) علاقه مند شده است.

سرزمین کهن یکی دیگر از مجموعه های تلویزیونی است که شبنم در آن به ایفای نقش پرداخته است. فیلم برداری این مجموعه از سال ۱۳۸۷ به کارگردانی کمال تبریزی آغاز گردید و مدتی است که به دلیل اصلاحات متنی متوقف شده است و پس از بازنویسی مجدد فیلمنامه دوباره جلوی دوربین خواهد رفت. از بازیگران فاز نخست این مجموعه می توان به ثریا قاسمی ، الهام حمیدی و پژمان بازغی اشاره نمود. شبنم به همراه بازیگرانی از جمله شهاب حسینی ، نیکی کریمی ، محمدرضا فروتن و جعفر دهقان به فاز دوم این مجموعه پیوست.

پنج شنبه آخر ماه واپسین فیلمی است که شبنم قلی خانی در آن ایفای نقش کرده است. این فیلم در سال ۱۳۹۰ به کارگردانی ماشاءالله شاه مرادی زاده ساخته شد. این فیلم محتوای اجتماعی–مذهبی دارد و درباره چند جوان است که پارتی برگزار می کنند و روحانی وارد این خانه می شود. از بازیگران این فیلم سینمایی می توان به محمود پاک نیت در نقش روحانی اشاره نمود.


او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترای رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد.

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای بی حجاب شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای بی حجاب شبنم قلی خانی در استرالیا

ماجرای آشنایی و ازدواج شبنم قلی خانی و همسرش آقا رضا

شبنم : خواهر رضا و خواهر من که هر دو از ما بزرگتر هم هستند ، دوستان صمیمی یکدیگر بودند. زمانی که در دانشگاه قبول شدم. برای درس ماکت سازی احتیاج داشتم یک نفر به من کمک کند. خواهرم گفت برادر دوستم در رشته معماری تحصیل می کند و می تواند به تو کمک کند. آشنایی ما از ساخت این ماکت آغاز شد و در نهایت خواهرهای ما برایمان این نقشه را کشیدند و در نهایت سال 86 با هم ازدواج کردیم.

شبنم قلی خانی و همسرش

شبنم قلی خانی و همسرش

روز خواستگاری استرس نداشتید؟ مثلا چایی رو پای آقا رضا نریخت؟ (خنده)

شبنم : فکر می کنم شما خیلی به فیلم هندی علاقمند هستید (خنده) مراسم خواستگاری ما خیلی سنتی و رسمی برگزار شد اما خوشبختانه هیچ اتفاق غیرقابل پیش بینی در آن نیفتاد و همه چیز خیلی خوب پیش رفت.

حس مادر شدن برای هر آدمی ، یک حس متفاوت و دوست داشتنی است ، نمی خواهید این حس را تجربه کنید؟

شبنم : فکر می کنم بهترین و عجیب ترین حس دنیا ، مادر شدن است. مادر بودن یک حس طبیعی است که برای هر آدم سالمی وجود دارد چون به نوعی حس امتداد حیات و زندگی است. اینکه یک موجود را در درون خودت پرورش دهی و بعد هم برای او مادری کنی ، حس بسیار لطیف ، زیبا و دوست داشتنی است. برای تجربه این حس زیبا ، باید همه شرایط فراهم باشد. با توجه به اینکه ما اینجا تنها هستیم و از خانواده هایمان دوریم ، این اتفاق یک مقدار نگران کننده است.

رضا : (لبخند...)


کارگردانی شبنم قلی خانی

شبنم نویسندگی و کارگردانی چندین فیلم کوتاه و مستند را بر عهده داشته است. در سال ۲۰۰۴، او نخستین فیلم کوتاه خود به نام واقعیت یک فروشنده خیابانی را کارگردانی کرد. از فیلم های کوتاه او می توان به فیلم کوتاه زندگی اشاره کرد که او نویسندگی ، تهیه کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت. داستان این فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه ای مربوط به یک زندگی و مرگ ساده است.

فیلم های سینمایی شبنم قلی خانی
سال فیلم کارگردان
۱۳۷۹ مریم مقدس شهریار بحرانی
۱۳۸۰ یک الف ناقابل محمدرضا عرب
۱۳۸۱ جوجه اردک من امیر فیضی
۱۳۸۱ عطش محمدحسین فرح بخش
۱۳۸۱ سفرنامه خواب روح الله حجازی
۱۳۸۲ وعده دیدار جمال شورجه
۱۳۸۶ ستاره سهیل امیر قویدل
۱۳۸۶ به خاطر خواهرم حجت سیفی
۱۳۸۷ خاطره نادر طریقت
۱۳۸۸ شور شیرین جواد اردکانی
۱۳۸۹ پریناز بهرام بهرامیان
۱۳۸۹ بچه تهران کامبوزیا پرتوی
۱۳۹۰ فرزند خوانده وحید نیکخواه آذر
۱۳۹۰ درخشش پنهان احمد معظمی
۱۳۹۰ بزرگ مرد کوچک صادق مرزبان
۱۳۹۰ پنجشنبه آخر ماه علی شاهمرادی
۱۳۹۵ غریبه ها یزدان فتوحی
شبنم قلی خانی در تلویزیون
سال نام نقش شبکه کارگردان
۱۳۸۴–۱۳۸۵ اولین شب آرامش   شبکه سه احمد امینی
۱۳۸۵ ما چند نفر   شبکه سه فیاض موسوی
۱۳۸۵ سال های برف و بنفشه   شبکه سه سعید سلطانی
۱۳۸۷–۱۳۸۸ نردبام آسمان ویس شبکه یک محمدحسین لطیفی
۱۳۸۸ پنجمین خورشید هما شبکه سه علیرضا افخمی
۱۳۹۰ پنج کیلومتر تا بهشت آیدا شبکه سه علیرضا افخمی
۱۳۹۲ سرزمین کهن   شبکه سه کمال تبریزی
۱۳۹۵ هشت و نیم دقیقه یکتا شبکه دو شهرام شاه حسینی
۱۳۹۷ ریکاوری   نمایش خانگی بهار اسدی
آثار دیگر شبنم قلی خانی
سال نام اثر نوع اثر کارگردان توضیحات
۱۳۷۶ آنتیگونه تئاتر   اجرا در تئاتر شهر ، تهران
۱۳۸۲ آیه های زمینی فیلم ویدئویی عباس رفیعی نقش برجسته
۱۳۸۲ آبگینه فیلم کوتاه داریوش یاری نقش برجسته
۱۳۸۹ کا تئاتر رحمت امینی  
کارگردانی شبنم قلی خانی
سال نام اثر نوع اثر
۱۳۸۴ حقیقت یک دست فروش مستند
۱۳۸۵ من تنها فیلم کوتاه
۱۳۸۶ خونه فیلم کوتاه
۱۳۸۷ فارسی ناآشنا مستند
۱۳۸۷ زندگی فیلم کوتاه
۱۳۹۰ روز فیلم کوتاه
۱۳۹۰ امروز سه شنبه ست فیلم کوتاه
۱۳۹۰ دست فیلم انیمیشن

بازی شبنم قلی خانی در مریم مقدس

بازی شبنم قلی خانی در مریم مقدس

داریوش فرهنگ و شبنم قلی خانی در پنج کیلومتر تا بهشت

داریوش فرهنگ و شبنم قلی خانی در پنج کیلومتر تا بهشت

شبنم قلی خانی در اولین شب آرامش

شبنم قلی خانی در سریال اولین شب آرامش

سالهای برف و بنفشه با بازی سام درخشانی و شبنم قلی خانی

سالهای برف و بنفشه با بازی سام درخشانی و شبنم قلی خانی

پنج شنبه آخر ماه با بازی شبنم قلی خانی و محمود پاک نیت

پنج شنبه آخر ماه با بازی شبنم قلی خانی و محمود پاک نیت

شبنم قلی خانی در خندوانه

شبنم قلی خانی در خندوانه


جوایز و افتخارات شبنم قلی خانی
 • تشکر و قدردانی انجمن اسلامی هنرمندان برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی شبکه جهانی جام جم به عنوان بازیگر زن برجسته برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی مدیرعامل صدا و سیمای ایران برای بازی در نقش مریم مقدس
 • نامزد جایزه بهترین بازیگر زن از تماشاگران شبکه جام جم در ژانویه ۲۰۰۴
 • جایزه بهترین بازیگر زن از پلت فرم طلایی (جشنواره ای در روسیه) در سال ۲۰۰۵
 • قدردانی هیئت داوران جشنواره فیلم دانشجویان ایرانی برای ساخت فیلم کوتاه تنهایی من در آوریل ۲۰۰۶
 • شبنم قلیخانی به انتخاب لیست جهانی CB150 به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان ثبت شده است.
 • گواهینامه موفقیت و دستاورد از نخستین جشنواره فیلم بهینه سازی مصرف گاز ایرانی در نوامبر ۲۰۱۰
 • گواهینامه موفقیت و دستاورد از دومین جشنواره فیلم ایرانی کانادا در سپتامبر ۲۰۱۰
 • تشکر و قدردانی هیئت مدیره کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعه تلویزیونی نردبام آسمان
 • تشکر و قدردانی سومین هیئت مدیره کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعه تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت

عکس شبنم قلی خانی با الهه حصاری

عکس شبنم قلی خانی با الهه حصاری

عکس شبنم قلی خانی در استادیوم استرالیا

عکس شبنم قلی خانی در استادیوم استرالیا

شبنم قلی خانی | بیوگرافی و عکسهای شبنم قلیخانی و همسرش در ایرناک

دورهمی مهران مدیری با حضور شبنم قلی خانی

دورهمی مهران مدیری با حضور شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی و نگار عابدی در ریکاوری

شبنم قلی خانی و نگار عابدی در ریکاوری

عکس شبنم قلی خانی و مهران مدیری

عکس شبنم قلی خانی و مهران مدیری

شبنم قلی خانی و جوانه دلشاد

شبنم قلی خانی و جوانه دلشاد

شبنم قلی خانی و همسرش

شبنم قلی خانی و همسرش

شبنم قلی خانی و خواهرش شیدا قلیخانی

شبنم قلی خانی و خواهرش شیدا قلیخانی

عکسهای شبنم قلی خانی

عکسهای شبنم قلی خانی

استایل شبنم قلی خانی

استایل شبنم قلی خانی

شبنم قلی خانی ، فریبا کوثری و مرجانه گلچین

شبنم قلی خانی ، فریبا کوثری و مرجانه گلچین


منابع : شبنم قلی خانی اینستاگرام/ شبنم قلی خانی فیسبوک/ صفحه شخصی شبنم قلی خانی/ شبنم قلی خانی ویکی پدیا/ شبنم قلی خانی تلگرام

شبنم قلی خانی | بیوگرافی و عکسهای شبنم قلیخانی و همسرش
4.7
out of
5
(
6
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,030
بستن