درادامه با سعید نیک پور بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون به همراه عکسهای سعید نیک پور در ایرناک با شما هستیم.

زندگینامه سعید نیک پور و همسرش(Saeid Nikpour)

 • نام : سعید نیک پور
 • زمینه فعالیت : تئاتر ، سینما ، تلویزیون
 • متولد : 22 دی 1324 شهر ری
 • محل زندگی : هلند
 • پیشه : بازیگر
 • سال های فعالیت : 1343 تاکنون
 • همسر : متأهل
 • فرزندان : دو پسر

بیوگرافی کامل سعید نیک پور

سعید نیک پور متولد 22 دی 1324 در شهر ری بازیگر تئاتر ، سینما ، تلویزیون ایران است.بیوگرافی سعید نیک پور و همسرش + زندگینامه و عکس در ایرناکبیوگرافی سعید نیک پور و همسرش + زندگینامه و عکس در ایرناک

سعید نیک پور - Saeid Nikpour

سعید نیک پور - Saeid Nikpour

شروع فعالیت

اولین کار حرفه ای او در زمینه تئاتر بازی در نمایشنامه آنتیگون در سال ۱۳۴۳ بود. وی در فیلم سینمایی سوته دلان ، سریال در چشم باد و فیلم های دیگر بازی کرده است. در زمستان سال ۱۳۴۳ به همراه علی حاتمی وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد و با افرادی از جمله محمد علی کشاورز و هوشنگ بهشتی آشنا شدند.

وی اولین کار خود را در از طریق شبکه ۳ در نمایشنامه ای به نام «در راه کاردیف» به کارگردانی ابراهیم آملی و تهیه کندگی حسین ترابی بازی کرد. در سال ۱۳۴۶ در نمایشنامه «آنتیگون» به کارگردانی رکن الدین خسروی و با شرکت محمد علی کشاورز و ثریا قاسمی بازی کرد. در زمستان سال ۱۳۴۸ با بازی در نمایشنامه برما به کارگردانی پری صابری در تالار رودکی تهران بازی کرد.

پس از پایان خدمت سربازی با دعوت علی حاتمی در سریال تلویزیونی سلطان صاحبقران در نقش میرزا رضا کرمانی بازی کرد. نمایشنامه انگل ها اٍر ماکسیم گورکی توسط گروه انجمن تئاتر ایران به کارگردانی ناصر رحمانی نژاد که در شهر رشت اجرا شد بازی کرد. در سال ۱۳۵۴ در فیلم سوته دلان به دعوت علی حاتمی بازی کرد که این فیلم در جشنواره فیلم تهران در سال ۱۳۵۵ جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد و پس از آن در سال ۱۳۵۶ در فیلم سایه های بلند باد نوشته هوشنگ گلشیری و کارگردانی بهمن فرمان آرا به ایفای نقش پرداخت.

سعید نیک پور قبل از انقلاب

سعید نیک پور قبل از انقلاب

وضعیت ازدواج و همسر سعید نیکپور

سعید نیک پور متاهل است و دو پسر دارد و نام یکی از پسرانش مانی نیک پور است.

از همسر و فرزندان سعید نیکپور اطلاعات دقیق تری در دست نیست.

عکسهای شخصی سعید نیک پور

عکسهای شخصی سعید نیک پور

پس از انقلاب

پس از انقلاب طرح بزرگ قرن سرنوشت که ساخت سریال هایی در مورد تاریخ معاصر ایران بود و شروع آن از جنگ های ایران و روس و پایان آن پیروزی انقلاب اسلامی بود به تولید تلویزیون پیشنهاد کرد که تصویب شد در دهه ۶۰ سه قسمت از این طرح با عنوان های شاه شکار امیر کبیر و وزیر مختار ساخته پخش شد.

در اواخر دهه ۶۰ با بازی در سریال رعنا نوشته و کارگردان داوود میر باقری و ادامه آن بازی در مجموعه امام علی به نقش عمار یاسر نوشته و کارگردان داود میر باقری ادامه به کار داد.وی در سریال تاریخی معمای شاه در نقش دکتر احمد وزیری به ایفای نقش پرداخت امیریل ارجمند نیز در نقش دکتر محمود وزیری بازی کرد.

در ادامه گفتگویی صمیمی با سعید نیک پور داشتیم که میتوانید در ایرناک بخوانید.

بیوگرافی سعید نیک پور و همسرش + زندگینامه و عکس در ایرناک

علاقه به تاریخ

سعید نیک پور بازیگر و کارگردان می گوید که به تاریخ علاقه زیادی دارد؛ چرا که تاریخ هویت هر شخص و مملکتی است.او در مصاحبه ای در شبکه ifilm گفت که در اکثر مواقع کارش را به خانواده ترجیح داده.او همچنین میگوید علی حاتمی تکرار نمی شود.

خیلی ها او را برای اولین بار در نقش امیرکبیرشناختند؛ آن هم در سریالی که اتفاقا کارگردان آن ، خودش بود. نقش امیرکبیر برای همیشه در دفتر هزار نقش این هنرمند باقی ماند و هنوزم که هنوز است ، بعضی ها او را با همین نقش به یاد می آورند. سعید نیکپور از جمله هنرمندانی است که می داند در این حرفه چه می خواهد و به دنبال چه چیزی است ، او سال ها پیش به خارج از ایران رفت ، اما به خاطر علاقه ای که به حرفه اش داشت ، چند سالی است که به ایران بازگشته و دوباره مشغول به فعالیت شده است. او می گوید تا به حال بیش از 60 نقش را ایفا کرده است و همچنان به تاریخ و مسائل مربوط به آن علاقه زیادی دارد. با او به بهانه پخش سریال «مرد نقره ای» از شبکه سه سیما گپی زده ایم که در ادامه می خوانید. هر چند که در ابتدا با هم کمی به گذشته بر گشتیم و از آن دوران یادی کردیم.

بازیگری از کی برای شما جدی شد و احساس کردید باید وارد این حرفه شوید؟

از وقتی که با دنیای نمایش آشنا شدم ، البته در زمان آموزش معلمانی هم که داشتم بی تاثیر نبودند ، بهر حال از همان دوران دلبسته این کار شدم و هدفم نمایش شد.

به خاطر دارید تا به حال چند نقش را ایفا کرده اید؟

چیزی حدود 60نقش و شاید هم بیشتر.بین این هم نقش بازی کردن ، آن هم

بیوگرافی سعید نیک پور و همسرش + زندگینامه و عکس در ایرناک


فعالیت های سعید نیک پور

سینما

 • سوته دلان - ۱۳۵۶
 • سایه های بلند باد - ۱۳۵۷
 • روز واقعه - ۱۳۷۳
 • آخرین مرحله - ۱۳۷۴
 • مسافر ری - ۱۳۷۹
 • وعده دیدار - ۱۳۸۲
 • شهر آشوب - ۱۳۸۴
 • خدا نزدیک است - ۱۳۸۵
 • زندگی خصوصی - ۱۳۹۰
 • پرسه در شهر لاجوردی - ۱۳۹۳

تلویزیون

 • روز های بی قراری ۲ (۱۳۹۷)
 • سرزمین کهن (۱۳۸۷–۱۳۹۷)
 • معمای شاه (۱۳۹۴)
 • پرده نشین (۱۳۹۳)
 • نیلی تر از مهتاب (۱۳۹۳–۱۳۹۲)
 • مرد نقره ای (۱۳۹۱)
 • تله فیلم «قباله» (۱۳۹۰)
 • خانه بی پرنده (۱۳۸۹)
 • عمارت فرنگی (۱۳۸۸) در نقش «محمدعلی فروغی»
 • در چشم باد (۱۳۸۸)
 • آینه های نشکن (۱۳۸۷)
 • تله فیلم «دهخدا» (۱۳۸۶)
 • شهریار (۱۳۸۶) در نقش «ملک الشعرا»
 • آبی مثل دریا (۱۳۸۱ ابوالقاسم معارفی)
 • پلیس جوان (۱۳۸۰) در نقش «وثوق»
 • امام علی (۱۳۷۵) در نقش «عمار یاسر»
 • وزیر مختار (۱۳۷۰) کارگردان
 • رعنا (۱۳۶۷–۱۳۶۹)
 • امیرکبیر (۱۳۶۴) در نقش «امیرکبیر» و کارگردانی آن
 • شاه شکار (۱۳۶۲) نویسنده و کارگردان ، بازی در نقش «میرزا رضای کرمانی»
 • سلطان صاحبقران (۱۳۵۴)

سعید نیک پور در سریال ایراندخت

سعید نیک پور در سریال ایراندخت

سعید نیک پور در سریال رعنا

سعید نیک پور در سریال رعنا

سعید نیک پور در سریال عمارت فرنگی

سعید نیک پور در سریال عمارت فرنگی


پس از این همه سال نقش خودتان را پیدا کرده اید؟

سوال سختی است ، اما می توانم این گونه پاسخ سوال شما را بدهم؛ در تعدادی از نقش هایی که بازی کردم ، بخشی از وجود خودم هم در آن ها بوده است.

مثلا؟

نقش امیرکبیر در سریالی به همین نام ، نقش جواد دانایی در «رعنا» ، یا نقش های ستارخان و میرزا حسن ایرانی در سریال «در چشم باد» ، این ها شخصیت هایی بودند که بسیار به اخلاقیات خودم نزدیک بودند و نسبت به آن ها احساس نزدیکی می کردم و می کنم. در واقع می توانم بگویم بخشی از تفکرات خودم لابه لای دیالوگ های آن ها وجود داشت.

سعید نیک پور در سریال امیرکبیر

سعید نیک پور در سریال امیرکبیر

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در بین نقش های تان گم شوید؟

برای یک مدت محدودی بله ، برای مثال وقتی امیرکبیر را بازی می کردم ، بسیار تحت تاثیر او قرار گرفته بودم تا جایی که وضعیت زندگی ام تا حدودی بهم ریخت و زندگی شخصی ام را فراموش کرده بودم.

چقدر زمان برد که از این وضعیت رها شوید؟

خیلی زیاد ، و به همین دلیل چند سالی پس از اتمام مجموعه امیرکبیر اصلا کار نکردم؛ چون می خواستم آبروی امیر حفظ شود. به هر حال دوران سختی بود.

آقای نیک پور اساسا به جای دیگران کار کردن چقدر برای شما لذت بخش است؟

خیلی زیاد و اصلا همین موضوع است که مرا در این عرصه نگه داشته است.

بهتر است کمی به عقب برگردیم ، نخستین مواجه شما با تلویزیون چگونه بود؟

این موضوع بر می گردد به سال 1344، آن زمان یک کانال خصوصی وجود داشت به نام کانال صفر که تنها در تهران و آبادان پخش می شد ، در آن زمان من به همراه تعدادی از بچه های دانشگاه تئا تر «در راه کارلین» را بصورت تئا تر تلویزیونی بازی کردیم و وقتی آن تئا تر از تلویزیون پخش شد برایم بسیار شگفت انگیز بود.

از بازی لذت می بردید و یا نکته دیگری برایتان جالب بود؟

اصلا گریه ام گرفت و تا مدت ها افسرده بودم و به خودم می گفتم ، این چه کاری است که من کردم البته من فکر می کنم 99درصد از بازیگران تصویرشان برای خودشان جالب و دیدنی نیست و بر عکس برایشان نا خوشایند است.

شما بعد ها کارتان را در تلویزیون با کارگردانی ادامه دادید؟

بله چون این موضوع همیشه جزو دغدغه های من بوده و هست.

تجربه کارگردانی و آشنایی با آن چقدر روی بازی هایتان اثر گذار بوده است؟

خیلی زیاد به خصوص این که من می توانستم خیلی راحت نقشم را تحلیل کنم وآن طور که باید آن را به مخاطبم نشان دهم.

اما بیشتر کار های تان در تلویزیون تاریخی است ، شخصا چقدر با تاریخ همراه هستید؟

خیلی زیاد به شدت به آن علاقه مندم و انجام این نوع کار ها به مراتب برایم مطلوب تر است ، به نظرم تاریخ هویت هر شخص و مملکتی است.

و اما کمی هم در مورد مرد نقره ای که این شب ها از شبکه سه سیما پخش می شود ، چطور شد به این مجموعه پیوستید؟

من در هلند بودم که آقای معصومی (کارگردان) با من تماس گرفتند و در مورد این کار با من صحبت کردند ، من قبلا در مجموعه «خانه بی پرنده» با ایشان همکاری کرده بودم و برای همین سبک کارشان را می شناختم ، وقتی هم که فیلمنامه را خواندم خیلی راحت ، توانستم با آن ارتباط برقرار کنم و برای همین خواستم که در این کار بازی کنم.

سعید نیک پور و ایرج راد در سریال امیرکبیر

سعید نیک پور و ایرج راد در سریال امیرکبیر

فیلمنامه آماده بود یا حین کار به دست شما می رسید ، چون این کار در حال حاضر بسیار باب شده و کمتر سریالی است که با یک فیلمنامه منسجم کلید بخورد؟

خیر کل سیناپس آماده بود و حدود 17-18 قسمت از کل فیلمنامه هم آماده بود و می دانستم که قرار است در انتها چه اتفاقی بیفتد.

در کارهای جابر قاسمعلی به عنوان نویسنده می بینیم که لایه های پنهانی جامعه بیرون کشیده می شوند و به نمایش در می آیند شما این مسئله را تا چه حد در فیلم نامه احساس کردید؟

به نکته ظریف و خوبی اشاره کردید به نظر من قاسمعلی از معدود نویسندگانی است که کار هایش واقعی و قابل لمس است. او روابط انسان ها را با یکدیگر خیلی خوب نشان می دهد و همین طور درد جامعه را می شناسد ، ضمن این که ضرباهنگ خوبی هم در کار هایش وجود دارد که من به خوبی تمامی این مسائل را در نوشته هایش حس می کنم.

نظر خودتان در ارتباط با نقشی که در این سریال بازی کردید چیست؟

این داستان همان طور که گفتم لایه های زیادی دارد و برای همین هم این شخصیت تغیرات زیادی در زندگی اش داشته ، به خصوص در مواجه با پسرش. من این شخصیت را بسیار با شخصیت ژان والژان در بینوایان نزدیک می دانم ومعتقدم همه آدم ها حتی آن هایی که خطا کار هستند ، اگر بخواهند می توانند تغییر کنند و گذشته خود را جبران کنند.

راستی چرا در 10 سالی که مجددا فعالیت تان را آغاز کرده اید کمتر در سینما ظاهر شده اید؟

چون به نظرم در شرایط فعلی تلویزیون وظیفه فرهنگی بیشتری را به عهده دارد و سینما مثل همیشه جایگاهی تجاری و سود جویانه را دنبال می کند ، در صورتی که در تلویزیون این طور نیست و کسی به دنبال کسب در آمد نمی رود ، هر چند که معتقدم تلویزیون هم در این سال ها به دلیل مبارزه با ماهواره به تولیدات انبوه روی آورده که همین مسئله کیقیت کار ها را نیز پایین آورده است.

سعید نیک پور و فریبا متخصص

سعید نیک پور و فریبا متخصص

از بازی در سریال مرد نقره ای راضی هستید؟

بله به نظرم همه چیز در جای مناسب خودش قرار گرفته بود و خوشبختانه استقبال مخاطبان هم خوب است.

آیا هنوز هم به کارگردانی فکر می کنید؟

بله در ذهن خودم به ایده ها و طرح هایی که دارم فکر می کنم ، اما متاسفانه در 10 سال گذشته ، هنوز نتوانسته ام در این زمینه فعالیت کنم ، چون مشکلات مختلفی سر راه من بوده وحالا ترجیح می دهم ، نوشته هایم را به کارگردانان و تهیه کنندگان دیگری بسپارم و خودم از دور روی آن ها نظارت داشته باشم.

روش کدام یک از کارگردانانی که تا به حال با آن ها کار کرده اید ، نزدیک به شیوه های خودتان بوده است؟

به نظرم محمد رضا ورزی کارگردانی است که شیوه اش به کارگردانی خودم نزدیک است ، جالب اینجاست که خود من هم وقتی امیرکبیر را می ساختم ، دقیقا همین شرایط سنی و هنری را داشتم ، بنابراین او من را به یاد جوانی ام می اندازد

راستی چقدر به آن روز ها و به خصوص استادان تان مدیون هستید؟

تمام زندگی و حر فه ام را.

اگر اشتباه نکنم با علی حاتمی در هنرستان هنر های دراماتیک هم کلاسی بودید درست است؟

بله من و مرحوم حاتمی علایق مشترکی داشتیم ، به خصوص نسبت به تئا تر ، تلویزیون و سینما هر دو عاشق شکسپیر بودیم ، اما در یک چیز اختلاف داشتیم علی حاتمی دلبستگی خاصی به روابط خانوادگی و رسم و رسوم قدیمی داشت ، اما من بیشتر به دنبال رویدادهای تاریخی و مسائل اجتماعی بودم.

روی دوستی های امروز تا چه حد می توان حساب کرد؟

هیچی (می خندد) کمتر کسی می تواند در این سال ها یک دوستی ماندگار داشته باشد.


منابع : ایرناک | سعید نیک پور اینستاگرام/ سعید نیک پور فیسبوک/ صفحه شخصی سعید نیک پور / سعید نیک پور ویکی پدیا/ سعید نیک پور تلگرام

بیوگرافی سعید نیک پور و همسرش + زندگینامه و عکس
4.7
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,960