در ادامه با بیوگرافی کامل دکتر محمد معین محقق و نویسنده به همراه عکس های خانوادگی و معرفی آثار محمد معین با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه محمد معین و همسرش(Mohammad Moin)

 • نام اصلی : محمد معین
 • متولد : 9 اردیبهشت 1297 رشت
 • مرگ : 13 تیر 1350 تهران (53 سال)
 • علت مرگ : سکته
 • زمینه فعالیت : فرهنگ نویسی ، استاد دانشگاه
 • پیشه : محقق و نویسنده
 • مدرک تحصیلی : دکتری ادبیات
 • همسر : مهین امیرجاهد (درگذشت ۸ آذر ۱۳۹۲)
 • فرزندان : 2 پسر و 2 دختر
 • والدین : شیخ ابوالقاسم و طلعت

بیوگرافی کامل محمد معین

محمّد معین (۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در محله زرجوب رشت – ۱۳ تیر ۱۳۵۰ در تهران) یکی از محققان برجسته و پدیدآورنده یکی از مهمترین لغت نامه های فارسی یعنی فرهنگ معین است.محمد معین | بیوگرافی و عکسهای دکتر معین و همسرش در ایرناکمحمد معین | بیوگرافی و عکسهای دکتر معین و همسرش در ایرناک

محمد معین - Mohammad Moin

محمد معین - Mohammad Moin

آرامگاه وی در آستانه اشرفیه قرار دارد. نیما یوشیج در وصیتنامه اش اختیار چاپ آثارش را به دکتر معین داد.

خانواده و مرگ والدین

او که اولین فرزند خانواده بود ، در سن شش سالگی مادرش را بر اثر بیماری حصبه از دست داد و پنج روز بعد از فوت مادر ، پدرش نیز به سبب همین بیماری درگذشت.

اصل و نسب

جد پدری او شیخ محمدتقی معین العلما که در سلک علمای روحانی بود ، به تربیت وی همت گذاشت. محمد معین ترقیات علمی و معنوی خود را مدیون او می دانست. جد مادری او شیخ محمد سعیر نیز از علما و مدرسان علوم قدیمه بود.

عکسهای دکتر محمد معین

عکسهای دکتر محمد معین

کودکی و نوجوانی

او در سال ۱۳۰۴ دوره شش ساله ابتدایی در دبستان اسلامی رشت را ظرف دو سال پایان رساند. دوره اول متوسطه را در دبیرستان نمره ۱ رشت (که بعدها به نام دبیرستان شاهپور خوانده شد) به اتمام رساند و دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان رساند. در اوان تحصیل در دبیرستان ، صرف و نحو عربی و بخشی از علوم قدیمه را نزد پدربزرگش و مرحوم سید مهدی رشت آبادی فرا گرفت. در سال ۱۳۱۰ در دانشسرای عالی در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۳ با نوشتن پایان نامه ای به زبان فرانسه در مورد شاعر فرانسوی «لوکنت دولیل» در رشته ادبیات و فلسفه به اخذ مدرک کارشناسی نایل شد.

دانشگاه افسری

پس از طی دوره شش ماهه دانشکده افسری احتیاط ، شش ماه اول سال ۱۳۱۴ را به خدمت افسری گذرانید و در مهر ماه آن سال به دبیری دبیرستان شاهپور اهواز منصوب شد. پس از سه ماه ، ریاست دانشسرای شبانه روزی اهواز را یافت و در عین حال عضویت تحقیق اوقاف و ریاست پیشاهنگی و تربیت بدنی استان ششم به عهده وی بود. در همین ایام به وسیله مکاتبه آموزشگاه روانشناسی بروکسل ، که تحت نظر Elmer Knowles روانشناس اداره می شد ، روانشناسی عملی و دیگر شعب آن از قبیل خط شناسی ، قیافه شناسی و مغزشناسی را فراگرفت.

مجتبی مینوی ، دکتر محمد معین و احسان یارشاطر

مجتبی مینوی ، محمد معین و احسان یارشاطر

دانشگاه

در سال ۱۳۱۸ به تهران منتقل گردید. در حین تصدی معاونت و سپس کفالت اداره دانشسراها در وزارت فرهنگ ، برای دوره دکتری در ادبیات فارسی دردانشگاه تهران ثبت نام نمود. پس از چندی با حفظ سمت به دبیری دانشکده ادبیات منصوب گردید. در روز سه شنبه ۱۷ شهریور سال ۱۳۲۱ از پایان نامه دکتری خود با عنوان «مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی» دفاع کرد. پایان نامه او با راهنمایی ابراهیم پورداوود با قید «بسیار خوب» پذیرفته شد و محمد معین به عنوان نخستین فارغ التحصیل دوره دکتری ادبیات فارسی در ایران شناخته شد. از آن پس به سمت دانشیار و سپس به سمت استاد کرسی «تحقیق در متون ادبی» در دانشکده ادبیات برگزیده شد. از آغاز سال ۱۳۲۵ شمسی که چاپ لغت نامه دهخدا طبق قانون ، در مجلس شورای ملی آغاز شد ، دکتر معین به همکاری علی اکبر دهخدا برگزیده شد. در دی ماه ۱۳۳۴ با موافقت علی اکبر دهخدا ، سازمان لغتنامه از منزل شخصی دهخدا به مجلس شورای ملی منتقل شد و طبق وصیت نامه دهخدا ، دکتر معین به ریاست امور علمی آن سازمان منصوب گردید. در اسفند ۱۳۳۶ سازمان مذکور به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انتقال یافت و طبق اساسنامه مصوب شورای دانشگاه ، ریاست سازمان لغت نامه به عهده دکتر محمد معین گذاشته شد. وی این سمت را تا آخرین روزی که دچار سکته گردید به عهده داشت.

وضعیت ازدواج و همسر محمد معین

محمد معین در ۱۳۲۱ ازدواج کرد که نتیجه آن ۴ فرزند می باشد. او با خانمی به نام مهین امیرجاهد ازدواج کرد و صاحب دو فرزند دختر و دو فرزند پسر شد.

مهین امیرجاهد همسر دکتر محمد معین

مهین امیرجاهد همسر دکتر محمد معین

درگذشت

محمد معین در ۹ آذر ۱۳۴۵ پس از بازگشت از ترکیه ، در دفتر گروه زبان و ادبیات فارسی ، سکته کرد و پنج سال آخر زندگی اش را در حالت اغما گذراند.

علت مرگ محمد معین

علت مرگ دکتر محمد معین

وی را جهت معالجه بیشتر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۴۶ به کشور کانادا منتقل کردند؛ ولی چون بهبودی در وضعیت او مشاهده نشد ، در ۱۵ آبان ۱۳۴۶ به ایران بازگردانده شد و در بیمارستان فیروزگر بستری شد. محمد معین در روز ۱۳ تیرماه ۱۳۵۰ در همان بیمارستان درگذشت.

در مراسم خاک سپاری محمد معین ، عده ای بسیار معدود شرکت داشتند که با توجه به شخصیت ادبی شناخته شده جهانی او ، رنجش بسیاری از فرهنگ دوستان آن زمان را برانگیخت. ابوالقاسم انجوی شیرازی در فردای روز تشییع جنازه ، مقاله ای انتقادی با عنوان «تهران بمیر» در روزنامه اطلاعات انتشار داد و این تشییع جنازه را از سر گِلِه از فرهنگ دوستان با تشییع جنازه مهوش مقایسه کرد. هم چنین دکتر عنایت در یکی از سرمقاله هایش نوشت : «تهران مرگ محمد معین را حس نکرد».

با این همه دکتر مهدخت معین فرزند دکتر معین پس از سال ها در گفتگویی با حامد داراب که روزنامه شرق آن را منتشر کرد؛ شرکت عده معدود در مراسم خاک سپاری پدرش را تکذیب نمود.

دکتر مهدخت معین فرزند دکتر محمد معین

دکتر مهدخت معین فرزند دکتر محمد معین

مرگ همسر

همسر محمد معین ، مهین امیرجاهد نیز که طی چند سالی که وی در بستر بیماری بود ، از وی پرستاری نمود در تاریخ ۸ آذرماه ۱۳۹۲ خورشیدی در آستانه اشرفیه درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد.

آرامگاه دکتر معین

محمد معین را پس از تشییع پیکر از مسجد فخرالدوله به سمت زادگاهش شهر رشت و آرمیدن در آرامگاه خانوادگی معین در شهر آستانه اشرفیه به خاک سپردند. وزارت فرهنگ و هنر ، ساخت آرامگاه محمد معین را برعهده گرفت. در حیاط آرامگاه درختان چنار ، صنوبر ، یوکا ، شمشاد و فواره آب و نیمکت و فضای سبز وجود دارد. آرامگاه او بنا به وصیت خودش ، به احترام حرم جلال الدین اشرف و علاقه وی به علامه شیخ حسینی وحید در کنار حشمت رود در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد و سالانه مورد بازدید علاقه مندان به زبان و ادب فارسی است.

آرامگاه دکتر معین

آرامگاه خانوادگی دکتر معین در شهر آستانه اشرفیه


منابع : ایرناک | محمد معین اینستاگرام/ محمد معین فیسبوک/ صفحه شخصی محمد معین / محمد معین ویکی پدیا/ محمد معین تلگرام

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%
محمد معین | بیوگرافی و عکسهای دکتر معین و همسرش
3.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,180