درادامه با بیوگرافی نادر گلچین خواننده قدیمی سنتی ایران به همراه عکسهای نادر گلچین در ایرناک با شما هستیم.

  • نام : نادر گلچین
  • زمینه فعالیت : موسیقی
  • متولد : 1315 رشت
  • محل زندگی : ایران
  • پیشه : بازیگر
  • سال های فعالیت : 1327 تا 1357

بیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین در ایرناکبیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین در ایرناک بیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین در ایرناک

نادر گلچین (زاده ۱۳۱۵ در رشت) خواننده آواز سنتی اهل ایران است.

--گلچین از جمله خوانندگان صاحب سبک و دارای صدایی خاص خود است. بیشتر آثار او به سال های پیش از انقلاب بازمی گردد. از آثار مهم او در آن دوران می توان به «یوسف گم گشته» اشاره کرد و از دیگر آثار او می توان به تصنیف مرغ سحر ، ناوک مژگان ، قصه شهر عشق ، مسبب ، من دیگه بچه نمیشم و آلبوم های گریز ، نفس باد صبا ، زلف بنفشه یاد کرد.

در سالهای پس از انقلاب پس از ۳۵ سال کناره گیری تنها آلبومی به نام «گریز» که کار مشترک با فریدون شهبازیان است را منتشر کرد.

گلچین صدایی خاص با سوزی پنهانی و نیز پخته و پرورده دارد که با ساختار ارکستری هماهنگی زیادی دارد. او همچنین از تحریرهای شمرده و پخته آوازی برخوردار است و سعی می کند که محدوده صدایش را بشناسد و در همان محدوده از تمامی ظرفیت های صدایی اش بهره ببرد. وی شعر را به خوبی می شناسد و به همان خوبی و شمردگی در آوازهایش ادا می کند. او با آهنگسازان و هنرمندان زیادی از جمله فریدون شهبازیان ، عماد رام ، مجتبی میرزاده ، حسن یوسف زمانی ، عبدالکریم مهرافشان ، عباس خوشدل ، همایون خرم ، مهدی خالدی ، محمد حیدری ، فرامرز پایور و دیگران همکاری داشته است.

 

بیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین در ایرناک

 

زندگی نادر گلچین

 نادر گلچین در سال ۱۳۱۵ در شهر رشت متولد شد. از کودکی به موسیقی علاقه فراوانی داشت و از ۱۲ سالگی همکاری با رادیو رشت را آغاز کرد که در اختیار تیپ رشت بود و زیر نظر مدیران ارتش اداره می شد و خواننده محلی گیلان شد. همکاران وی دراین رادیو عبارت بودند از : علی اکبرپور (آلتو ، ویولن) نادر پوردلجو (قره نی) و عده ای دیگر از هنرمندان به نام رشت ، که مدت ها این همکاری ادامه داشت. سال سوم دبیرستان به هنرپیشگی روی آورد و در تئاتر رشت در نمایشنامه های «بارگاه هارون الرشید» ، «خواب های پینه دوز» شرکت کرد و آوازهایی را در بازیگری اجرا کرد.

نادر گلچین در سال ۱۳۳۹ به تهران آمد و بی درنگ فعالیت های هنری خود را در اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد. اولین برنامه خود را با ارکستر محمود تاج بخش اجرا کرد و تا سال ۱۳۵۴ در این اداره به ترتیب با ارکسترهای فرامرز پایور ، عباس خوشدل ، عبدالکریم مهرافشان ، عماد رام و مصطفی پورتراب ادامه همکاری داد.

او در سال ۱۳۵۰ همکاری خود را با رادیو ایران شروع کرد که تا سال ۱۳۶۲ ادامه یافت. گلچین در برنامه های مختلف رادیو ، به ویژه برنامه گلها فعالیت چشمگیری داشت؛ و با هنرمندانی چون : فرامرز پایور ، منصور صارمی ، پرویز یاحقی ، حبیب اله بدیعی ، علی اصغر بهاری ، جلیل شهناز ، فرهنگ شریف ، فضل اله توکل ، جهانگیر ملک ، امیرناصر افتتاح ، محمد اسماعیلی ، آبتین اجلالی و منصور نریمان همکاری کرد. از کارهای او که بسیار مورد استقبال شنوندگانش واقع شد ، اجرای آهنگ «آمد نوبهار» اثر مهدی خالقی بود که به رهبری فرهاد فخرالدینی بازسازی و با گروه کر رادیو اجرا شد.

نادر گلچین بر اساس قراردادهای فرهنگی ـ هنری بین ایران و دیگر کشورها ، همراه با ارکستر فرامرز پایور ، به الجزایر رفت و موسیقی سنتی ایران را به هنردوستان آن کشور معرفی نمود. از دیگر کارهای برجسته این هنرمند ، کنسرتی بود که به نفع زلزله زدگان بوئین زهرا ، همراه با ارکستر عماد رام برگزار کرد.

نادر گلچین در طول فعالیت های هنری خود ، متجاوز از ۳۰۰ آواز و آهنگ اجرا کرد و در کنار کار خوانندگی ، مدیر مسئول یک شرکت تکثیر نوار مجاز موسیقی نیز می باشد.

 

بیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین در ایرناک

 

کنره گیری از هنر

در سالهای پس از انقلاب نادر گلچین از صحنه موسیقی کشور کناره گیری کرد. خود او در اینباره در مصاحبه ای با روزنامه همشهری اظهار داشته است : من عضوی از وزارت فرهنگ و هنر بودم سالها در این وزارتخانه با ارکسترهای مختلف همکاری داشتم. آن موقع به اقتضای جوانی حس و حال فعالیت در من زیاد بود ولی با نزدیک شدن به ایام پیری خود به خود میل به فعالیت های هنری کاهش یافت.

نادر گلچین پس از ۳۵ سال در ایران آلبومی به نام «گریز» منتشر کرد که کار مشترکی با فریدون شهبازیان بود.

در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۸۶ در فرهنگسرای هنر (ارسباران) مراسمی برای نکوداشت نادر گلچین و یادمان محمودی خوانساری برگزار شد و از این هنرمندان عرصه موسیقی تقدیر به عمل آمد. گلچین مدت هاست از بیماری و نارسایی تنفسی رنج می برد.

منبع : جستجوگر ایرناک / اینستاگرام نادر گلچین

بازدید : 19,997 بار
بیوگرافی نادر گلچین | عکسها و فیلمهای نادر گلچین
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,420