در ادامه با بیوگرافی زنده یاد منوچهر پوراحمد بازیگر و کارگردان فقید کشور با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه منوچهر پوراحمد(Manoochehr Pourahmad)

  • نام : منوچهر پوراحمد
  • زمینه فعالیت : سینما
  • متولد : 24 مهر 1321 اصفهان
  • مرگ : 29 دی 1396 تهران (75 سال)
  • پیشه : کارگردان و بازیگر

منوچهر پوراحمد متولد 24 مهر 1321 در اصفهان - 29 دی 1396 در تهران بازیگر و کارگردان سینمای ایران بود.بیوگرافی و فیلمهای منوچهر پوراحمد در ایرناکبیوگرافی و فیلمهای منوچهر پوراحمد در ایرناک

منوچهر پوراحمد

زنده یاد منوچهر پوراحمد

 

زندگینامه منوچهر پوراحمد

شش سال دبستان که تمام شد باید رشته ای را انتخاب می کرد تا دبیرستان را در آن رشته آغاز کند. هنر ، انتخاب پوراحمد بود.

از تنها هنرستان شهر فارغ التحصیل شد و به مینیاتوریست قابلی تبدیل شده بود. در حالی که شیفته ی بازیگری بود وقتی داشتند هتل شاه عباس را می شاختند ، برای سقف لابی ها و سالن ها به مینیاتوریست نیاز داشت.

 

نقشه هتل عباسی

پوراحمد یکی از هنرمندان زبده ای بود که به هتل عباسی جلوه دادند. او نقشه ی قابلی هم می کشید و از این راه درآمد داشت. اما شیفتگی قدیمی هنوز پابرجا بود.

 

علاقه به رادیو

رادیو خانه شب ها جایش در اتاق منوچهر بود که ساعت 10 نمایش های شبانه ی رادیو آغاز شود و موچهر غرق در تجسم بازی ها ، وره ی تهیه کنندگی رادیو را گذراند و در رادیو اصفهان استخدام شد. به خاطر روابط عمومی خوبش با تئاتر پارس نزدیک شد و بعد از آن شد پای ثابت نقش های اول نمایش های کمدی ناصر فرهمند در تماشاخانه ی اصفهان. وقتی پل فلزی افتتاح شد شب ها گروه ارحام صدر که حکم شیرینی اصفهانه را داشت ، در یک سمت پل به اجرای تئاتر می پرداخت و پوراحمد از همان روزها شد جوان اول نمایش ها مدتی بعد برای کار در رادیو ایران به تهران رفت.

 

شروع کار تئاتر

او بعد از انقلاب بانی اجرای تئاتر در هتل ها شد. اولین تئاتر کمدی را در هتل استقلال تهران روی صحنه برد. در روزهای جنگ هم نمایش را به شهرهای مختلف می برد تا مردم را برای ساعتی فارغ از مصائب جنگ بخنداند. بعد از جنگ بالاخره وارد تلویزیونشد. او ازدواج پرماجرا را سال 68 کارگردانی کرد. اولین سریال با مضمون ایدز در سال 73 کارگردانی کرد و نویسندگی کارگردانی و تهیه کنندگی سریال خاله خانم را در سال 75 به عهده داشت. او در سال 81 تهیه کننده ی مهمان پذیر طوبی به کارگردانی برادرش کیومرث شد. پوراحمد بعد از سال ها خانه نشینی و تحمل دوره ای بیماری ریوی بر اثر سکته ی قلبی درگذشت.

 

منوچهر پوراحمد درگذشت

کیومرث پوراحمد کارگردان سینما ضمن تایید خبر فوت برادرش منوچهر پوراحمد بازیگر و کارگردان گفت : برادرم شب گذشته 29 دی ماه 96 ساعت 22:30 بر اثر ایست قلبی فوت کرد.

وی افزود : برادرم حدود یک ماه بود که به دلیل مشکلات ریوی بستری بود و عفونت ریوی داشت.

پوراحمد در پایان بیان کرد : هنوز درباره مراسم تشییع پیکر منوچهر تصمیم نگرفته ایم اما به احتمال زیاد مراسم تدفین وی دوشنبه ۲ بهمن در نجف آباد اصفهان برگزار می شود.

منوچهر پوراحمد پیش از این در آثار سینمایی به ایفای نقش پرداخته و همچنین سریال «آخرین ستاره شب» را نیز ساخته بود.

مجله اینترنتی ایرناک درگذشت این بازیگر و کارگردان قدیمی را به خانواده ایشان تسلیت می گوید.

 

فیلمشناسی منوچهر پوراحمد

۱ - تنهایی (۱۳۵۵)

۲ - سیاه بخت (۱۳۵۵)

۳ - عنتر و منتر (۱۳۵۵)

۴ - نقص فنی (۱۳۵۵)

۵ - شوهر کرایه ای (۱۳۵۳)

۶ - فرار از بهشت (۱۳۵۳)

۷ - هیاهو (۱۳۵۳)

۸ - بی حجاب (۱۳۵۲)

۹ - حریص (۱۳۵۲)

۱۰ - در آخرین لحظه (۱۳۵۲)

۱۱ - عاصی (۱۳۵۱)

بیوگرافی و فیلمهای منوچهر پوراحمد
5.0
out of
5
(
5
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,080