دیروز 15 آذر 96 هشتادمین سالروز تولد زنده یاد واروژ هاخبندیان (واروژان) بود. یکی از نوابغ تکرار نشدنی آهنگسازی و تنظیم که یادگار های بینظیری برای موسیقی ایران به جای گذاشته است.

دلنوشته پوری بنایی به مناسبت سالروز تولد زنده یاد واروژان

پوری بنایی این عکس را از مراسم بزرگداشت این هنرمند فقید در جشن هشتاد سالگی اش گرفته ، در کنار استاد ناصر چشم آذر.دلنوشته پوری بنایی به مناسبت سالروز تولد زنده یاد واروژان در ایرناک دلنوشته پوری بنایی به مناسبت سالروز تولد زنده یاد واروژان در ایرناک

دلنوشته پوری بنایی به مناسبت سالروز تولد زنده یاد واروژان

واروژان کیست؟

واروژ هاخباندیان ملقب به واروژان (زاده ۱۳۱۵ – درگذشته ۱۳۵۶) موسیقی دان ، آهنگ ساز و تنظیم کننده مشهور ارمنی تبار ایرانی و از بنیانگذاران موسیقی پاپ در ایران بود.

واروژان از جمله آهنگسازانی بود که تحولی در موسیقی پاپ ایران ایجاد کردند و جدای از موسیقی های متن فیلم ، او موسیقی ترانه های ایرانی را از تک صدایی به چندصدایی تبدیل کرد و از این جهت می توان او را نیمای ترانه های ایران دانست.

واروژان هنرمند پرکاری بود. میراث او به رغم عمر کوتاه ۴۱ ساله اش افزون بر نوازندگی و آهنگسازی برای ۲۷ فیلم سینمایی و یک مجموعه تلویزیونی ، حدود ۱۴۰ ترانه است که نام او را یه عنوان یک انقلابی در جریان آهنگسازی ترانه های ایرانی برای همیشه زنده نگاه می دارد.

واروژان به خاطر موسیقی متن صبح روز چهارم (کامران شیردل ، ۱۳۵۱) موفق به دریافت جایزه سپاس شد.

واروژان که از بیماری قلبی رنج می برد هنگام ضبط موسیقی فیلم بر فراز آسمان ها ، ساخته محمدعلی فردین ، سکته کرد و پس از ۱۳ روز بستری شدن در ساعت پنج و نیم صبح شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۵۶ (۱۷ سپتامبر ۱۹۷۷) در سن ۴۱ سالگی در بیمارستان جم درگذشت و در گورستان ارامنه تهران (بوراستان) به خاک سپرده شد.

روحش شاد

بازدید : 9,481 بار
دلنوشته پوری بنایی به مناسبت سالروز تولد زنده یاد واروژان
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,810