در ادامه با بیوگرافی کامل سمیرا شبانی خلبان هلیکوپتر زن به همراه عکس های خانوادگی و حرفه ای سمیرا شبانی دهکردی با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه سمیرا شبانی و همسرش(Samira Shabani)

  • نام اصلی : سمیرا شبانی دهکردی
  • متولد : 6 فروردین 1365 شهرکرد
  • پیشه : خلبان
  • مدرک تحصیلی : لیسانس هوانوردی
  • سالهای فعالیت : 1395 تاکنون
  • قد :
  • فرزندان : آرشان

بیوگرافی کامل سمیرا شبانی

سمیرا شبانی متولد 6 فروردین 1365 در شهرکرد ، خلبان زن ایرانی است.سمیرا شبانی خلبان هلیکوپتر | بیوگرافی سمیرا شبانی دهکردی و همسرش در ایرناک سمیرا شبانی خلبان هلیکوپتر | بیوگرافی سمیرا شبانی دهکردی و همسرش در ایرناک

سمیرا شبانی دهکردی - Samira Shabani

سمیرا شبانی دهکردی - Samira Shabani

در رشته ریاضی فیزیک دوران دبیرستان را پشت سر گذاشته و فارغ التحصیل لیسانس رشته هوانوردی می باشد ، با تشویق پدر ابتدا سمت پرواز با هواپیماهای سبک رفت و حالا خلبان هلیکوپتر می باشد و یک فرزند پسر هم دارد.

خانواده و فوت پدر

اصالتا اهل شهرکرد اما بزرگ شده اهواز می باشد.

پدرش چند سالیست فوت کرده و مادرش خانه دار است ، آخرین فرزند خانواده بوده و فاصله سنی زیادی با دو برادر و دو خواهرش دارد و بیشتر با برادرزاده و خواهرزاده هایش هم سن است.

یکی از برادرانش کارمند و برادر دیگر راننده ماشین سنگین است ، یکی از خواهرانش معلم بازنشسته و خواهر دیگرش هم مجسمه ساز و حسابدار می باشد.

عکسهای اینستاگرام سمیرا شبانی دهکردی

عکسهای اینستاگرام سمیرا شبانی دهکردی

آرزوی پدرم خلبانی من بود

پدرم علاقه زیادی به هواپیماهای جنگنده داشت. سه ساله بودم که جنگ تحمیلی به پایان رسید. من با همان سن کمم با این نوع هواپیماها آشنا بودم ، اما می توانم بگویم پدرم اصلی ترین مشوق من بود و دوست داشت من خلبان جنگنده شوم.

ورود به دانشگاه

از سال 84 که وارد دانشگاه هوانوردی شدم به ستاره شناسی هم فکر می کردم اما در نهایت خلبانی را ادامه دادم تا اینکه در این رشته هم فارغ التحصیل شدم.

وضعیت ازدواج و همسر سمیرا شبانی

سمیرا شعبانی دهکردی ازدواج کرده که نتیجه آن یک فرزند پسر بنام آرشان متولد 94 می باشد و حالا می گوید دوست دارد پسرش در آینده به او افتخار کند.

سمیرا شبانی و پسرش ارشان

سمیرا شبانی و پسرش ارشان

ماجرای آشنایی با همسر

من ازدواج سنتی داشتم و همسرم با شغلم مخالفتی نداشت. بعد از ازدواجم خیلی از نظرها بر این بود که نمی توانم هم بچه دار شوم و هم سر کار بروم اما برای ثابت کردنش ، آرشان را به دنیا آوردم.

دوره های آموزشی و اولین پرواز

اولین بار در سال 95 با هواپیمای آموزشی سبک پرواز را تجربه کرد تا اینکه به قصد تفریح سوار هلیکوپتر شد و تصمیم گرفت دوره های آموزشی آنرا را بگذراند.

با تلاش بسیار و گرفتن تائیدیه حراستی لازم ، وارد دوره های آموزشی هلی کوپتری شد تا اینکه نخستین پرواز خود را اسفند ماه 97 با هلیکوپتر رابینسون آر 44 انجام داد.

اولین پرواز تک نفره با هلیکوپتر

برای اولین بار پرواز تک نفره هلیکوپتر را تجربه کردم.

یکی از بهترین تجربه ها بود که همراه شد با بهترین اتفاق زندگی ام.

وقتی ساعت ۱۷ موفق به پرواز تک نفره یا به اصطلاح سولو شدم ، پسرم را باردار بودم و خودم از این اتفاق خبر نداشتم.

اولین پرواز با هلیکوپتر تجربه عجیبی بود. در اوج پروازم بسیار خوشحال بودم و هیچ استرسی نداشتم.

اولین پرواز سولویی غرور عجیبی به آدم می دهد و یک شوک بزرگ از نوع خوبش به آدم وارد می شود.

به همین خاطر هم بعد از انجام اولین پرواز تک نفره روی سر خلبان آب سرد می ریزند تا متوجه تان کنند شما همان آدم قبل هستید و غرور برتان ندارد.

وضعیت ازدواج و همسر سمیرا شبانی

عکسهای سمیرا شبانی دهکردی

موانع برای زنان

اوایل چون برای خلبانی هلیکوپتر خانم ها را نمی پذیرفتند ، هر بار یک شرط جدید می گذاشتند.

یکی از شروط این بود کسی که می خواهد با هلیکوپتر پرواز کند باید حتما مدرک خلبانی هواپیما را داشته باشد.

به همین دلیل یک دوره دو ساله خلبان هواپیما بودم.

از اطرافیان می شنیدم که پرواز با هلیکوپتر سخت تر از هواپیماست ، اما باورش برایم سخت بود که پرواز دادن هواپیما با آن جثه بزرگ از هلیکوپتر آسان تر باشد.

زنان ایران آزادی کامل دارند

اینکه خارج از کشور اغلب مسائلی چون نبود آزادی برای زنان ایران مطرح می شود هذیانی بیش نیست ، من با رعایت یکسری قوانین و بدون هیچگونه محدودیتی به هدفم رسیم.

زیباترین پرواز

پرواز روی آب و امداد و نجات را خیلی دوست دارم و این دو برای من زیباترین پرواز هستند ، امید دارم در بخش امداد بتوانم حضور داشته باشم و خدمت کنم.

غلبه بر ترس از پرواز

گاهی موقع هاور کردن (نگه داشتن هلیکوپتر در آسمان) ممکن است کنترل از دست خلبان خارج شود و هلیکوپتر با سرعت دور خود بچرخد.

سمیرا شبانی دهکردی خلبان هلیکوپتر

سمیرا شبانی دهکردی خلبان هلیکوپتر

من یکبار در چنین موقعیتی قرار گرفتم و کاپیتان ارگاسی هم در هلیکوپتر بود ، آنقدر هول شده بودم که به کاپیتان گفتم نمی توانم ، کمک کنید و او با صدای بلند سرم فریاد کشید کمک نمی کنم ، یا خودت کنترل کن یا خودت را بکش …

بعد از فرود رو به من گفت : تو وارد این عرصه شده ای ، یا باید از فردا مثل بقیه خلبانان مرد رفتار کنی و ترسو نباشی یا برای همیشه این کار را کنار بگذاری.

من از آن پس ترس از پرواز و اتفاقاتی که در آسمان امکان رخ دادنش وجود دارد را کنار گذاشتم.


منابع : ایرناک | سمیرا شبانی اینستاگرام/ سمیرا شبانی فیسبوک/ صفحه شخصی سمیرا شبانی / سمیرا شبانی ویکی پدیا/ سمیرا شبانی تلگرام
بازدید : 1,319 بار
سمیرا شبانی خلبان هلیکوپتر | بیوگرافی سمیرا شبانی دهکردی و همسرش
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,670