در ادامه با بیوگرافی کامل فریبرز رئیس دانا اقتصاددان ایرانی ، استاد اقتصاد دانشگاه تهران به همراه عکس های خانوادگی و سوابق فریبرز رئیس دانا و بیوگرافی آزاده فرقانی همسر رئیس دانا با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه فریبرز رئیس دانا و همسرش(Fariborz Raisdana)

  • نام اصلی : فریبرز رئیس دانا
  • متولد : 1327 تهران
  • مرگ : 20 اسفند 1398 (71 سال)
  • علت مرگ : بیماری کرونا
  • زمینه فعالیت : اقتصاد
  • پیشه : استاد دانشگاه
  • مدرک تحصیلی : دکتری اقتصاد
  • سالهای فعالیت :
  • همسر : آزاده فرقانی(جدا شده)

بیوگرافی کامل فریبرز رئیس دانا

فریبرز رئیس دانا متولد 1327 در تهران اقتصاددان ایرانی بود.بیوگرافی فریبرز رئیس دانا اقتصاددان و همسرش آزاده فرقانی در ایرناکبیوگرافی فریبرز رئیس دانا اقتصاددان و همسرش آزاده فرقانی در ایرناک

فریبرز رئیس دانا - Fariborz Raisdana

فریبرز رئیس دانا - Fariborz Raisdana

رئیس دانا دانش آموخته دکتری اقتصاد از مدرسه اقتصاد لندن و استاد اقتصاد دانشگاه تهران ، فعال حقوق بشر ، عضو کانون نویسندگان ایران ، فعال سیاسی سوسیالیست و سندیکالیست بود.

گرایشات

رئیس دانا اقتصاددانی چپ گرا بود و علاوه بر فعالیت تخصصی در زمینه پژوهش و تدریس رشته اقتصاد ، به فعالیت های سیاسی ، اجتماعی ، ادبی و مطبوعاتی نیز می پرداخت و در جنبش روشنفکری ایران به دموکراسی ، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم علاقه مند بود. رئیس دانا نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی مانند آزادی و سوسیالیسم ، اقتصاد سیاسی توسعه و منش روشنفکری بود.

زندگینامه فریبرز رئیس دانا

زندگینامه فریبرز رئیس دانا

نوجوانی

او در دهه ۱۳۴۰ در ۱۶ سالگی به عضویت جبهه ملی دوم به بنیان گذاری محمد مصدق درآمد. سوسیالیست ها نخستین گروهی بودند که پس از انقلاب از جبهه ملی جدا شدند.

وضعیت ازدواج و همسر فریبرز رئیس دانا

او ازدواج کرده بود و آزاده فرقانی همسر فریبرز رییس دانا بود که این اطدواج نهایتا به طلاق و جدایی ختم شد.

در سایتهای مختلف از تصویر زیر به عنوان عکس آقای رئیس دانا در کنار همسرش آزاده فرقانی یاد می شود.

فریبرز رئیس دانا اقتصاددان و همسرش آزاده فرقانی

زندگی شخصی فریبرز رئیس دانا اقتصاددان

دیدگاه ها

رئیس دانا که اقتصاددانی چپ گرا بود علاوه بر فعالیت تخصصی در زمینه پژوهش و تدریس رشته اقتصاد ، به فعالیت های سیاسی ، اجتماعی ، ادبی و مطبوعاتی نیز می پرداخت و در جریان های روشنفکری در ایران به حوزه دموکراسی ، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم علاقه مند بود. با سیاست های لیبرالی و نولیبرال مخالف بود و آنها را مغایر با منافع کارگران و زحمت کشان می دانست. نگاه او معطوف به قدرت نبود و با صاحب منصبان معاشرت نداشت.

عکسهای اینستاگرام فریبرز رئیس دانا

عکسهای اینستاگرام فریبرز رئیس دانا

درگذشت

در پی دنیاگیری کروناویروس در ایران ، فریبرز رئیس دانا که از ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ با علائم بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ در بیمارستان بستری شده بود ، صبح ۲۶ اسفند در ۷۱ سالگی در بیمارستان تهرانپارس درگذشت.

علت مرگ فریبرز رئیس دانا استاد دانشگاه

علت فوت فریبرز رئیس دانا استاد دانشگاه


منابع : ایرناک | فریبرز رئیس دانا اینستاگرام/ فریبرز رئیس دانا فیسبوک/ صفحه شخصی فریبرز رئیس دانا / فریبرز رئیس دانا ویکی پدیا/ فریبرز رئیس دانا تلگرام

بیوگرافی فریبرز رئیس دانا اقتصاددان و همسرش آزاده فرقانی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,560