در ادامه با بیوگرافی و معرفی گزارشگران فوتبال تاریخ تلویزیون به همراه عکسهای آنها با شما در ایرناک خواهیم بود.

گزارشگران و مجریان فوتبال ایران

از همان ابتدای شروع به کار تلویزیون در ایران در میان برنامه های ریز و درشتی که از سیما برای بینندگان پخش می شود ، برنامه های ورزشی جایگاه ویژه ای داشتند. برنامه هایی که گاهی اوقات جذابیت و محبوبیت خود را در گرو مجری یا گزارشگری دیده که با تبحر و تسلط خود بر نحوه اجرا ، برنامه دیدنی تری را به تصویر می کشاند.گزارشگران و مجریان فوتبال تاریخ ایران + اسامی و بیوگرافی در ایرناکگزارشگران و مجریان فوتبال تاریخ ایران + اسامی و بیوگرافی در ایرناک

دیدن فوتبال هایی که از تلویزیون ایران پخش می شد با گزارش چند گزارشگر به یک عادت برای فوتبالدوستان تبدیل شده بود. گزارشگرانی که صدای شان در ذهن همه علاقمندان به این رشته ورزشی جاودانه شد در ادامه به معرفی تمامی گزارشگران فوتبال تاریخ تلویزیون می پردازیم :

ایرج ادیب زاده

ایرج ادیب زاده (۱۳۲۵ در تهران) روزنامه نگار ، مفسر و گزارشگر ورزشی ، و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی ایرانی ساکن فرانسه است.

ایرج ادیب زاده

ایرج ادیب زاده گزارشگر و مجری ورزشی

عباس بهروان

عباس بهروان متولد ۲۰ مهر ۱۳۳۰ اصفهان ، مجری ، مفسر و گزارشگر صدا و سیمای ایران – نویسنده مطبوعات و کارشناس تربیت بدنی و ورزشی است. او از جمله پیشگامان گزارشگری و تفسیر در ایران است. و پس از فوت عطاءالله بهمنش می توان او را قدیمی ترین گزارشگر و پدر گزارش فوتبال ایران دانست.

عباس بهروان

عباس بهروان گزارشگر و مجری ورزشی

عطاءالله بهمنش

عطاءالله بهمنش (زاده ۲۴ فروردین ۱۳۰۲ کرمانشاه – درگذشته ۱۱ تیر ۱۳۹۶ تهران) ورزشکار ، مدیر ورزشی ، گزارشگر ، خبرنگار و روزنامه نگار ورزشی ایرانی بود.

بهمنش از قدیمی ترین و سرشناس ترین گزارشگران ورزشی ایران بود. وی نخستین گزارشگری زنده ورزشی در ایران از رادیو را در سال ۱۳۳۷ برای رقابت دو و میدانی میان تیم ملی ایران و عراق از صدای ایران انجام داد.

عطاءالله بهمنش

عطاءالله بهمنش گزارشگر و مجری ورزشی

قربان علی تاری

قربان علی تاری (زاده ۱۳۰۴ - تهران ۰ درگذشته ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - تهران) از نخستین دروازه بان های تیم ملی فوتبال ایران است. وی سابقه ۱ بازی ملی در کارنامه دارد. وی علاوه بر دروازه بانی ، نخستین گزارشگر ورزشی در رادیو ، و مفسر ورزشی تلویزیون نیز بود.

وی سابقه بازی در تیم های شاهین ، دارایی ، تاج و پرسپولیس را دارد ، وی در چهار بازی در شهرآورد تهران به عنوان بازیکن تاج و یک بازی به عنوان بازیکن پرسپولیس به میدان رفته است.

قربان علی تاری

قربان علی تاری گزارشگر و مجری ورزشی

رضا جاودانی

رضا جاودانی (زاده ۲۹ مهر ۱۳۴۸ در مشهد) مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال اهل ایران است. وی که دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی است ، در سال ۱۳۶۸ وارد صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی شد و به اجرای برنامه های مختلف و گزارش مسابقات ورزشی پرداخت.

وی در سال ۱۳۷۶ برای ادامه تحصیل به تهران رفت و در آن جا همکاری خود را با شبکه ۳ آغاز نمود؛ نخستین برنامه وی «جُنگ ورزش» نام داشت که از ۱۸ شهریورماه سال ۱۳۷۶ روی آنتن شبکه ۳ رفت. جاودانی با پیوستن به شبکه سه صرفاً به اجرای برنامه پرداخت و گزارشگری فوتبال را کنار گذاشت.

از جمله برنامه هایی که جاودانی اجرای آن ها را برعهده داشته است ، می توان به گزارش ورزشی (به همراه محمدرضا احمدی) ، مردان آهنین ، آن سوی نیمکت ، بیست چهارده (به همراه عادل فردوسی پور و محمدحسین میثاقی) و سه پاس اشاره کرد.

رضا جاودانی

رضا جاودانی گزارشگر و مجری ورزشی

حسن آل صفر

حسن آل صفر(متولد ۱۳۳۵ در آبادان) مجری تلویزیونی و مفسر ورزشی است او بعد تحصیلات مقدماتی به آمریکا آمد و در ایالات یوتا در دانشگاه weber state مشغول به تحصیل در رشته علوم سیاسی و همزمان سر مربی فوتبال دانشگاه شد. در سال ۱۹۸۳ در تلویزیون و رادیو در لس آنجلس مشغول شد آل صفر ، در رسانه های مختلف فارسی زبان در آمریکا نظیر تلویزیون امید ایران ، تلویزیون اندیشه ، و تپش برنامه های متعدد ورزشی اجرا می کرد. وی در سال های اخیر دچار بیماری سرطان بود و به دلیل بروز عوارض در ماه های گذشته کمتر در مجامع عمومی و صفحه تلویزیون ظاهر می شد و سرانجام در شب ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ در آمریکا درگذشت.

حسن آل صفر

حسن آل صفر گزارشگر و مجری ورزشی

مانوک خدابخشیان

مانوک خدابخشیان فوتبال شناس ، مفسر ورزشی و از مطرح ترین چهره های رسانه ای ورزش قبل از انقلاب بود. وی دانش آموخته دبیرستان رازی آبادان بود. و تحصیل کرده رشته ادبیات در دانشگاه اصفهان است. وی مبتکر برنامه ورزش از نگاه دو بوده است.

او در شهریور 98 از دنیا رفت.

مانوک خدابخشیان

مانوک خدابخشیان گزارشگر و مجری ورزشی

جواد خیابانی

جواد خیابانی (زاده ۲۷ آبان ۱۳۴۵، کرج) گزارشگر و مجری برنامه های ورزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. جواد خیابانی تا به حال به عنوان خبرنگار به المپیک سیدنی و آتن و پاراالمپیک پکن ، لندن و ریو و جام ملت های ۲۰۱۱ قطر اعزام شده است. او در زلزله کرمانشاه کمک های فراوانی را جمع آوری کرده و به آنجا برد. جواد خیابانی در سال ۱۳۷۷ موفق شد جایزه بهترین گزارشگر فوتبال صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را دریافت نماید در سال ۱۳۷۸ نیز از سوی مجله سروش و با انتخاب خوانندگان این مجله بعد از حسین الهی قمشه ای به عنوان محبوب ترین چهره تلویزیونی در ایران دست یافت. در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ به عنوان بهترین مجری برنامه های ورزشی انتخاب شد.

جواد خیابانی

جواد خیابانی گزارشگر و مجری ورزشی

بهرام شفیع

بهرام شفیع (زاده ۱۳۳۵ در تهران - درگذشته ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در تهران) گزارشگر ، مجری و مدیر ورزشی اهل ایران بود. نام و چهره او با برنامه هفتگی تلویزیونیِ ورزش و مردم که از دهه ۱۳۶۰ از شبکه یک پخش می شود ، گره خورده است. همچنین ، او ریاست فدراسیون هاکی را از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷، یعنی چهار دوره متوالی ، بر عهده داشت.

بهرام شفیع

بهرام شفیع گزارشگر و مجری ورزشی

علی رمضانی

علی رمضانی (زاده ١٧ مرداد ۱۳۶۴، کرمان) گزارشگر و مجری ورزشی است.

علی رمضانی

علی رمضانی گزارشگر و مجری ورزشی

علیرضا علیفر

علیرضا علیفر گزارشگر فوتبال صدا و سیما است. او پیشتر به عنوان روزنامه نگار ، بازیکن فوتبال ، مربی فوتبال و پلیس راهنمایی و رانندگی فعالیت داشته است. او به دلیل داشتن سابقه نظامی و درجه سرهنگی با نام سرهنگ علیفر شهرت دارد. علیرضا علیفر در ۱۰ خرداد ۱۳۳۲ در تهران به دنیا آمد. او دانش آموز دبیرستان بدر بوده و پس از شرکت در کلاس های خبرنگاری ، در ۱۶ سالگی خبرنگار نشریه دنیای ورزش می شود. او بعدها در نشریات ورزشی مانند هدف و بشیر زیر نظر اردشیر لارودی و جهانگیر کوثری به فعالیت روزنامه نگاری ادامه داد. وی در زمان انقلاب دانشجوی سال سوم دانشکده افسری شهربانی بود ، جایی که از آن مدرک لیسانس در رشته علوم قضایی دریافت کرده است.و پس از فارغ التحصیلی در ارتش مشغول به کار شد.

علیرضا علیفر

علیرضا علیفر گزارشگر و مجری ورزشی

عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور (زاده ۱۱ مهر ۱۳۵۳) گزارشگر فوتبال ، تهیه کننده ، مجری تلویزیونی ، مترجم و مدرس دانشگاه صنعتی شریف اهل ایران است.فردوسی پور مجری و تهیه کننده برنامه نود است که از شبکه ۳ پخش می شود.

عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور گزارشگر و مجری ورزشی

اسکندر کوتی

اسکندر کوتی گزارشگر ، مجری و تهیه کننده برنامه های ورزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. وی تهیه کننده چندین برنامه تلویزیونی از قبیل جنگ فوتبال اروپا بود. وی در سریال معمای شاه نیز نقش شهید مفتح را ایفا کرده است.

اسکندر کوتی در بازی معروف دو تیم ایران و عربستان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه که در ورزشگاه آزادی برگزار شد پس از اعلام ضربه پنالتی به سود ایران با خطا روی علیرضا منصوریان با گفتن چندین باره الله اکبر موجب شگفتی بینندگان شد و تا مدت ها از این حرکت او به عنوان یک سوتی یاد می شد ، البته کریم باقری نتوانست ضربه پنالتی را تبدیل به گل کند ، هر چند در گفتگو با خبرگزاری فارس او گفت این اقدام را برای ارضای خود انجام داده است.

همچنین وی در دوران کاری خود در رادیو اولین فردی بود که پیغام آزادسازی خرمشهر را در رادیو داد.

اسکندر کوتی

اسکندر کوتی گزارشگر و مجری ورزشی

جهانگیر کوثری

جهانگیر کوثری (زاده ۱۳۳۰ در تهران) تهیه کننده ، مجری ، فوتبالیست ، گزارشگر فوتبال و روزنامه نگار ایرانی است. او همسر رخشان بنی اعتماد و پدر باران کوثری است.

بهرام شفیع  ،  جهانگیر کوثری و عباس بهروان

بهرام شفیع ، جهانگیر کوثری و عباس بهروان

مجتبی ساعی

مجتبی ساعی (زاده ۲۷ تیر ۱۳۶۸، تبریز) گزارشگر فوتبال تلویزیون است. وی در مقطع کارشناسی از رشته مهندسی صنایع فارغ التحصیل شده و متأهل است.

گزارش گر ورزشی مرکز صدا و سیمای تبریز و مجری برنامه موج فوتبال می باشد.

در روز جمعه بیست و پنجم فروردین ماه ۹۱، دیدار فوتبال بین تیم های تراکتورسازی تبریز و فولاد خوزستان از هفته سی ام لیگ برتر فوتبال ایران با گزارش مجتبی ساعی به عنوان اولین پخش زنده مسابقه فوتبال داخلی از شبکه ورزش سیما پخش شد.

مجتبی ساعی

مجتبی ساعی گزارشگر و مجری ورزشی

محمدرضا احمدی

محمدرضا احمدی (۵ دی ۱۳۶۱، تهران) گزارشگر و مجری برنامه های ورزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. وی دارای مدرک کارشناسی حسابداری است و اکنون در رشته مدیریت ورزشی تحصیل می کند. احمدی در سال ۷۸ برای گزارشگری در تلویزیون تست داد که رد شد؛ پس از آن در سال ۸۲ وارد رادیو شد و به گزارشگری پرداخت.

محمدرضا احمدی

محمدرضا احمدی گزارشگر و مجری ورزشی

محمدحسین میثاقی

محمدحسین میثاقی (زاده ۱۴ مهر ۱۳۶۵ در تهران) مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال اهل ایران است. وی گزارشگر برنامه برنامه ۹۰ از شبکه سه و مجری برنامه فوتبال ۱۲۰ از شبکه ورزش و مجری برنامه های فوتبال برتر و رکورد از شبکه سه می باشد. میثاقی همچنین از طرف صدا و سیما به عنوان گزارشگر به بازی های آسیایی ۲۰۱۴ و جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ اعزام شد. وی در ویژه برنامه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ (بیست چهارده) نیز به همراه عادل فردوسی پور و رضا جاودانی حضور داشت. همچنین سال ۲۰۱۸ خبرنگار اعزامی به روسیه بود. وی در پاسخ به اینکه چرا هیچ وقت گزارش گری فوتبال زنده را نکرده گفت : علاقه ای به این کار ندارد و بیشتر دنبال حواشی فوتبال است.

محمدحسین میثاقی

محمدحسین میثاقی گزارشگر و مجری ورزشی

مزدک میرزایی

مزدک میرزایی (متولد ۲۶ شهریور ۱۳۴۹ در تهران) گزارشگر مسابقه های فوتبال در تلویزیون ایران و از نسل جدید گزارشگران فوتبال در ایران به شمار می آید. او در سال ۱۳۸۴ موفق شد جایزه بهترین گزارشگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را دریافت نماید. مزدک میرزایی فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع چوب است.

مزدک میرزایی از سال 76 تا 98 در صدا و سیمای ایران کار می کرد که در آن سال از کشور مهاجرت کرد.

مزدک میرزایی

مزدک میرزایی گزارشگر و مجری ورزشی

مجید وارث

مجید وارث گزارشگر ورزشی و بنیانگذار برنامه ورزش و مردم بوده است.

مجید وارث فعالیت خود را از سال ۱۳۵۳ در تلویزیون ملی ایران آغاز کرد و بیشتر به گزارش مسابقات کشتی و فوتبال می پرداخت.

وارث یکی از گزارشگران اصلی بازی های آسیایی ۱۹۷۴ تهران بوده است. پس از انقلاب نیز رویدادهای مهم دیگری از جمله بازی های جام ملت های آسیا در سال ۱۹۸۰، مسابقات کشتی جهانی اسکوپیه در سال ۱۹۸۱، جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا و بازی های آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو را گزارش کرده است. آخرین رویداد بین المللی که وی قبل از مهاجرت به استرالیا گزارش کرد جام ملت های آسیا ۱۹۸۴ سنگاپور بود.

مجید وارث

مجید وارث گزارشگر و مجری ورزشی

گزارشگران و مجریان فوتبال تاریخ ایران + اسامی و بیوگرافی
5.0
out of
5
(
4
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,780