سیستم گرمایشی و سرمایشی از انواع تاسیسات مکانیکی مهم در هر ساختمانی هستند که باید در انتخاب و تهیه آن ها دقت لازم را داشته باشید.

در دنیای امروز مهم ترین اصل تامین آسایش افراد است به همین دلیل تاسیسات مکانیکی به عنوان جزئی از ساختمان ها در نظر گرفته می شوند و افراد با آن ها در تعامل هستند. سیستم گرمایشی و سرمایشی از انواع تاسیسات مکانیکی مهم در هر ساختمانی هستند که باید در انتخاب و تهیه آن ها دقت لازم را داشته باشید.بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان + تصاویر در ایرناکبهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان + تصاویر در ایرناک

 

سیستم گرمایشی و سرمایشی

 

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی

چیلر : دستگاهی خنک کننده می باشد که به وسیله آن مبرد که (آب) باشد به درجه تعیین شده میرسد و آب خنک شده به فن کوئل های داخل ساختمان انتقال پیدا میکند.

چیلرها به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم بندی می شوند. در مدل چیلرهای تراکمی از انرژی برق و در چیلرهای جذبی از انرژی سوختی و حرارتی برای ایجاد سرما و برودت استفاده می شود.

تجهیزات سرمایشی و گرمایشی

فن کوئل : دستگاهی جهت ایجاد سرمایش و یا گرمایش و به طور کلی تهویه مطبوع در ساختمان های تجاری و صنعتی و مسکونی است.مبرد (آب) سرد شده توسط چیلر درتابستان وارد فنکوئل میشود وکوئل های دستگاه سرد میشود در این هنگام با روشن شدن فن دستگاه هوای اتاق به گردش درمی آید و با گذشتن هوا از میان کوئل ها هوای اتاق خنک میشود این عمل تا رسیدن دمای اتاق به درجه مطلوب و تعیین شده تکرار میشود.

در زمستان هم همین چرخه صورت میگیرد فقط با تفاوت اینکه بجای آب سرد ، آب گرم از موتورخانه وارد فنکوئل میشود ودمای هوای اتاق را گرم میکند.در زمستان دستگاه چیلر خاموش میباشد و آب گرم مورد نیاز فن کوئل از موتو خانه تامین میشود.

 

انواع فن کوئل :

فن کویل (به انگلیسی : Fan coil) دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی ، تجاری و صنعتی می باشد.

سیستم فن کویل همانطور که از نامش پیداست ، از یک فن و یک کویل تشکیل شده است. کویل معمولاً از لوله های مسی با پره های آلومینیومی ساخته شده است فن کویل ها را می توان به لحاظ محل نصب ، روکار یا توکار بودن ، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی کرد.

 

انواع فن کویل

1- فن کویل های زمینی

ظرفیت این فن کویل ها ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را بصورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می سازند.

 

2- فن کویل های سقفی

ظرفیت این فن کویل ها هم معمولاً بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می باشد. این فن کویل ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می باشند.

 

3- فن کویل های کانالی

در ظرفیت های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ساخته می شوند و به سه طرح زیر می باشد :

۱-کانالی سقفی توکار

۲-کانالی سقفی روکار

۳-کانالی دیواری روکار ایستاده

 

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش-گرمایش

فن کویل ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل های چهار لوله ، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل های چهار لوله می توانند همزمان آب سرد و گرم را وارد کویل های خود کنند. با این نوع فن کویل ها می توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل های دو لوله در یک زمان تنها می توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است ، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

فن کویل


 

کولر گازی : یکی از پرطرفدارترین تجهیزات تهویه مطبوع کولر گازی است که از آن برای ایجاد تامین سرمایش و یا بعضا گرمایش در محیط های اداری و مسکونی و … استفاده می شود.

 

کولر گازی

بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان + تصاویر
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,170