از آنجایی که در بسیاری از کارخانه های صنعتی برای حمل و نقل تجهیزات سنگین از جرثقیل ها به ویژه جرثقیل سقفی استفاده می شود حوادث مربوط به آنها نیز قابل توجه است. پس با ما همراه باشید.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

1-اهرم سقوط آزاد در جرثقیل از این قابلیت برخوردار می باشد که می تواند باعث شود که سیم بکسل بتواند با سرعتی زیاد حرکت کند. از این قابلیت زمانی که در حال استفاده از تک وایر می باشید استفاده نکنید.اصول ایمنی کار با جرتقیل های سقفی + نکات مهم در ایرناکاصول ایمنی کار با جرتقیل های سقفی + نکات مهم در ایرناک

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

2-جیب در جرثقیل قادر است فقط یک میزانی از بار را تحمل کند به همین دلیل زمانی که به کمک جیب می خواهید باری را جابه جا نمایید حتما میزان بار را از قبل بسنجید.

3-برای جابه جایی بارها فرمانی به نام ریگر وجود دارد که اپراتور جرثقیل در زمان جابه جایی فقط می تواند از این فرمان تبعیت نماید و استفاده از این فرمان زمانی که نیاز است جرثقیل توقف کند اشتباه می باشد و در حالت توقف باید از فرمان توقف اضطراری استفاده نماید.

4-در زمان حمل بار توسط جرثقیل هر بار باید بارهایی با سایز مشابه حمل شوند تا مشکلی در زمان جابه جایی به وجود نیاید.پس نتیجه می گیریم برای جابه جایی بهتر بار هر دفعه بارهای با سایز مثل هم حمل شوند.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

5-زمانی که جرثقیل در حال جابه جایی بار می باشد نباید فردی یا وسیله ی اضافه ی دیگری به قلاب جرثقیل آویزان شود چون ممکن است باعث به وجود آمدن مشکل در زمان حمل بشود.

6-برای حمل بار باید فاصله ای که بار از زمین داشته باشد به گونه ای تنظیم شود که اگر در طول مسیر مانعی بر سر راه بار وجود داشت به راحتی بار بتواند از روی بار موجود رد شده و به مانع موردنظر برخورد نکند.

7-در زمان حمل بار اپراتور جرثقیل باید بر طبق دستورات سرپرست خود جرثقیل را هدایت نماید و هیچ گاه بدون اجزه او جرثقیل را به فرد دیگری نسپارد چون فرد جدید نمی داند که برای حمل و رساندن بار به مقصد موردنظر چگونه باید آن را هدایت نماید.

8-برای شروع کار با جرثقیل به هیچ وجه اجازه ندهید که فرد دومی وارد کابین جرثقیل شود زیرا با انجام این کار تعادل و کنترل کردن بار به سختی انجام خواهد شد چه در زمان بلند کردن بار و چه در زمان چرخش جرثقیل ، پس بهتر است که اگر با کسی کار دارید یا شخص موردنظر با شما کار دارند از جرثقیل پیاده شده کارتان که تمام شد دوباره فقط خودتان وارد کابین جرثقیل شوید.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

9-زمانی که بار به قلاب جرثقیل آویزان شد به هیچ وجه توصیه نمی شود که اپراتور جرثقیل از کابین جرثقیل خارج شود چون امکان دارد که بار از قلاب رها شده و خسارت وارد شود.

10-اگر اپراتور جرثقیل در حال آموزش دادن به کارآموز می باشد تمام مسئولیت جرثقیل با اپراتور اصلی جرثقیل خواهد بود.

11-اپراتور جرثقیل در حال انجام کار موظف است که هر زمان از سمت هر شخصی فرمان توقف را بشنود این کار را انجام دهد.

12-اپراتور جرثقیل قبل از این که شروع به انجام کار نماید باید توسط آژیر یا بوقی که بر روی دستگاه تعبیه شده تمام افرادی را که در در همان محوطه هستند آگاه کند تا آن ها خودشان مطلع شده و فرصت فاصله گرفتن از دستگاه را داشته باشند.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

13-زمانی که اپراتور جرثقیل سیم بکسل قلاب را در حالی که لنگر دارد با بار یا بدون بار به هیچ وجه نباید بالا برده و جابه جا نماید بلکه اول باید لنگر گیری نماید بعد بالا بردن بار را انجام دهد.

14-برای بارگیری چند نوع سیم یا محکم کننده بار وجود دارد که اپراتور جرثقیل باید با توجه به باری که می خواهد آن را حمل نماید از نوع مناسب استفاده نماید که چند نوع از آن ها عبارتند از : زنجیر ، سیم بکسل و تسمه برزنتی و غیره که انتخاب هر کدام از آن ها توسط اپراتور با توجه به تجربه ای که برای حمل بار دارد متفاوت بوده و فقط از یک روش باری بستن و محکم کردن نباید استفاده نماید.

15-حداقل اندازه ای که راننده می تواند بار را بلند کند 20 سانتی متر می باشد ، وقتی که از رعایت فاصله مناسب برای بالا بردن ایمنی مطمئن شد و همین طور از سالم بودن ترمزها اطمینان حاصل کرد نوبت به این خواهد رسید که بتواند بار را بالا برده و جابه جا نماید.

16-برای تخلیه بار تریلی یا برعکس برای بارگیری تریلی نباید با راننده یا کمک راننده که در کابین تریلی یا بر روی کفی تریلی هستند انجام شود.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

17-اپراتور جرثقیل دقیقا باید بداند باری که در حال حمل کردن آن می باشد چقدر وزن خواهد داشت تا بتواند با اطمینان کامل بار موردنظر را با رعایت نکات ایمنی حمل نماید.

18-طولی که برای سیم بکسل بلند کننده در نظر گرفته می شود باید به گونه ای تنظیم شود که زاویه ای که بین دو شاخه سیم بکسل در داخل قلاب ایجاد می شود از 90 درجه بیشتر نشود.

19-وسایلی که برای بلند کردن بار اپراتور جرثقیل می توانید استفاده نمایید عبارتند از

سیم بکسل – زنجیر – قلاب – شگل و غیره . قبل از این که از این وسایل استفاده نمایید حتما آن ها را آزمایش کنید و مطمئن شوید که برچسب ایمنی داشته باشد.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از جرثقیل

20-گاهی اوقات برای جابه جا کردن بار دو جرثقیل می توانند با توجه به طرح قبلی و طبق نظر مسئولین ایمنی و با اجازه سرپرست همان قسمت بار را با هم به طور مشترک جابه جا نمایند.انجام این کار نباید بدون اجازه سرپرست انجام شود.

21-زمان بلند کردن بار باید دقیقا هوک بالای مرکز ثقل بار به عبارتی دقیقا بالای بار موردنظر قرار بگیرد.

22-به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه نفر مابین بار و بار دیگری نباشد چون امکان به خطر افتادن جان آن نفر وجود خواهد داشت.

23-مانند وسایل نقلیه دیگر در جرثقیل هم باید بلا استثنا کپسول آتش نشانی مورد استفاده قرار بگیرد و همین طور اپراتور جرثقیل باید طرز استفاده از آن را بدانند.

24-وقتی که می خواهید جرثقیل را پارک نمایید از جک های پایه برای ثابت کردن دستگاه استفاده نمایید و در کابین جرثقیل را قفل کنید.

اصول ایمنی کار با جرتقیل های سقفی + نکات مهم
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 10,260