میزبانی وب عبارت است است خدماتی که در زمینه ساخت و نگهداری سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

سرور مجازی یا VPS چیست؟ و تفاوت آن با سرور اختصاصی چیست؟

یکی از پر استفاده ترین خدمات این زمینه به مبحث اجاره فضا برای سایت برمی گردد ک شامل خدمات مختلفی مثل هاستینگ ، ارائه سرور مجازی و سرور اختصاصی است. خدمات میزبانی وب رفته رفته در حال گسترش یافتن هستند و به در سال های پیاپی شاهد ظهور سرویس های جدید برای میزبانی سایت هستیم.سرور مجازی یا VPS چیست؟ + تفاوت آن با سرور اختصاصی در ایرناکسرور مجازی یا VPS چیست؟ + تفاوت آن با سرور اختصاصی در ایرناک

مزایا  معایب سرور مجازی یا VPS

مزایا  معایب سرور مجازی یا VPS

در این مقاله قصد دارم به معرفی سرور مجازی یا VPS بپردازم که جزو مقرون به صرفه ترین سرویس میزبانی سایت برای سایت هایی با ترافیک بالاست.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS ، مخفف عبارت Virtual Private Server به معنی سرور مجازی خصوصی است. این نوع از خدمات میزبانی وب محبوب ترین نوع سرویس میزبانی وب سایت هایی است که پردازش و مصرف بالایی دارند. دلیل آن هم از یک سو به ارائه منابع بالا برای سایت و از سوی دیگر به تعداد سایت های میزبانی شده روی سرور و تکنولوژی مورد استفاده برای تقسیم بندی هاست برمی گردد که معمولا از تکنولوژی hypervisor برای تقسیم بندی درست و عادلانه این منابع استفاده می شود.

سرور مجازی درست مشابه یک سرور اختصاصی عمل می کند با این تفاوت که بر خلاف سرور فیزیکی که استفاده از آن برای یک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است در سرور مجازی همان سخت افزار فیزیکی به چند بخش مجازی تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی با استفاده از نرم افزارهای محبوب مجازی سازی صورت می گیرد و از تکنولوژی های پیشرفته ای مثل Xen ، vmware یا ESXI در آن استفاده می شود.

vps چیست و به چه دردی میخوره؟

در سرور مجازی گاها سخت افزار مورد استفاده به چندین بخش با مشخصات یکسان یا متفاوت تقسیم بندی می شود که منابع بسیار نزدیک به سرور اختصاصی را در اختیار کاربر می گذارد که در چنین حالتی به آن VDS که مخفف کلمه Virtual Dedicated Server به معنی سرور اختصاصی مجازی است گفته می شود.

در یک سرور مجازی اگر یک سایت منابع بالایی را مصرف کند ، دیگر سایر سایت ها دچار مشکل کمبود منابع نشده و صرفا سایت مورد نظر با محدودیت مواجه خواهد شد. دلیل این کار به تکنولوژی تقسیم بندی هاست ها بر می گردد که منابع را به صورت خودکار برای هر هاست محدود کرده و از استفاده منابع سایر هاست ها توسط سایت دیگر جلوگیری می کند.

این مسئله باعث می شود تا اگر مصرف منابع یک سایت بالا رفت تاثیر افت سرعت صرفا برای همان سایت اعمال شده و بر روی سایت های دیگر که در روی سرور اصلی قرار دارد ، تاثیری نخواهد داشت. همین ویژگی های سرور vps با انعطاف پذیری بالا باعث شده تا بهترین انتخاب برای سرویس میزبانی وب باشد. چرا که دارای مدیریت آسان ، منابع ایزوله و نسبت به هاست اشتراکی مدیریت اختصاصی تری دارد.

سرور مجازی چه کاربردی دارد؟

کار سرور مجازی درست مانند یک هاست است که می توان سایت ها را بر روی آن میزبانی کرد. اما تفاوتی که در آن وجود دارد این است که منابع بسیار بیشتر از یک هاست و سطح دسترسی روت را در اختیار خواهید داشت.

هر سرور مجازی سهم خاصی از منابع سرور فیزیکی را در اختیار خواهد داشت که شامل حافظه ram ، فضای دیسک ، منابع نرم افزاری ، پهنای باند سرور و… خواهد بود.

انواع سیستم عامل مورد استفاده در سرور مجازی

به صورت کلی دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز از محبوب ترین سیستم عامل های مورد استفاده برای راه اندازی سرور مجازی هستند. اگر یک نگاه کلی به این دو سیستم عامل بیندازیم به شرح زیر خواهد بود.

  • لینوکس : سیستم عامل لینوکس که از سال 1991 ارائه شده از محبوبیت ویژه ای برخوردار است و شامل توزیع های متفاوتی است که شامل CentOs ، Ubuntu ، Debian ، Gentoo ، Arch ، openSUSE و Fedora است.
  • ویندوز : این سیستم عامل متعلق به شرکت مایکروسافت است که در اوایل قرن 21 نسخه ویندوز را برای سرور منتشر کرد و در حال حاضر سه نسخه ویندوز 2008، 2012 و 2016 برای سرور مجازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

از میان نسخه های سیستم عامل ویندوز ، که پراکندگی 20 درصدی را به خود اختصاص داده اند ، 67% آمار نصب ویندوز 2012، 18% ویندوز 2016 و 15% را نیز ویندوز 2008 تشکیل داده است.

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

در سرور اختصاصی به دلیل اینکه پلان های سرویس اشتراکی و مجازی برای کاربر کافی نیست ، به منابع بالای سخت افزاری و نرم افزاری نیاز دارد. کانفیگ و نگهداری از این نوع سرور به عهده مشترک است که هزینه ماهیانه بالایی برای وی در بر خواهد داشت. برای همین استفاده از سرور اختصاصی در مقایسه با سرور مجازی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

بازدید کننده بالا و فرآیندهایی که در یک سایت انجام می گیرد باعث می شود تا نیاز به منابع افزایش پیدا کرده و با مصرف بالای Ram و CPU در پردازش های سنگین مواجه شود. سایر موارد دیگری مثل ارسال تعداد ایمیل زیاد و نیاز به استفاده از نرم افزارهای خاص نیز باعث می شود تا استفاده از سرور اختصاصی بیشتر خود را نشان دهد.

از آنجایی که در سرور اختصاصی ، دسترسی کاملی به منابع سخت افزار وجود دارد ، می توان هر نوع کانفیگ سخت افزاری و نرم افزاری روی آن اعمال کرد. اما در سرور مجازی این دسترسی کمی متفاوت است.

در واقع سرور مجازی یک حالت کوچکتر از سرور اختصاصی است ، با این تفاوت که سطح دسترسی و منابع در سرور اختصاصی بیشتر است؛ چرا که سرور مجازی حالتی است که یک سرور اختصاصی را به چند بخش کوچکتر تقسیم بندی می کنند.

عوامل تاثیر گذار در قیمت vps

سرور مجازی بسته به کانفیگ و مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری دارای قیمت های مختلفی است. در ادامه به معرفی کلیه عوامل تاثیرگذار در قیمت vps می پردازیم.

هزینه سرور مجازی یا VPS

هزینه سرور مجازی یا VPS

1- منابع سخت افزاری سرور

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ، سرور مجازی بخش های کوچک شده ای از یک سرور اختصاصی است. در یک سرور اختصاصی هر چه قطعات سخت افزاری مانند رم ، هارد دیسک ، cpu و سایر قطعات نصب شده بر روی سرور از مشخصات بالایی برخوردار باشد ، منابع بیشتر ، سرعت بیشتر و در نتیجه قیمت بیشتری خواهد داشت.

2- لایسنس های نرم افزاری

برای ارائه یک سرور مجازی که بر روی بستر سخت افزار فیزیکی با مشخصات بالا ارائه می شود ، نیاز است تا از انواع نرم افزار برای پیکربندی سرور استفاده شود. سهم بیشتر این نرم افزارها تجاری هستند که به صورت ماهانه باید هزینه لایسنس آنها پرداخت شود.

این نرم افزارها شامل مواردی مثل کنترل پنل و نرم افزارهای امنیتی و مدیریتی دیگر هستند که هر یک امکانات مختلفی را برای کاربری که در حال استفاده از سرور است فراهم می کنند.

3- نصب و کانفیگ سرور

نصب و کانفیگ یک سرور پیش از هر چیزی به نوع استفاده از آن بستگی دارد. بنابراین مدیر سرور که مسئولیت نصب را بر عده دارد تلاش می کند که با استفاده از نرم افزارهای موجود و کانفیگ مناسب که برای سرور در نظر می گیرد ، نسبت به ارائه سرور مجازی با سطح دسترسی مختلف کرده ، که بخشی از هزینه سرور مجازی به کانفیگ آن توسط مدیر سرور برمی گردد.

4- نگهداری از سرور

یک سرور مجازی مشابه هر چیز دیگری لازم است که به صورت مداوم بررسی و تحت آنالیز قرار داشته باشد. نرم افزارهای روی سرور روز به روز در حال آپدیت شدن و انتشار نسخه جدیدتر هستند ، روش های جدیدی برای دسترسی به سرور به منظور هک مورد استفاده قرار می گیرد که همه این دلایل باعث می شود همانطور که روزانه روی سایت خود زمان می گذاریم ، به همین شکل روی زیرساخت آن که بر روی سرور قرار دارد نیز زمان گذاشت.

5- منابع تخصیص داده شده به کاربر

هر سرور مجازی دارای منابع سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی است که به صورت مختلف در نظر گرفته شده است. این منابع شامل مقدار رم ، فضا ، پهنای باند و موارد پیش پا افتاده دیگری همچون تعداد آی پی قابل استفاده هستند که هر یک منابع مختلفی را به کاربر نهایی خواهد داد.

6- لوکیشن و دیتاسنتر سرور

بسته به اینکه سخت افزار سرور در کدام دیتاسنتر و کدام کشور قرار داشته باشد نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. به عنوان نمونه در سرور مجازی خارجی که در سایر کشورها ارائه می شود چون اجاره سرور به صورت ارزی است ، هزینه مشترک نیز بر اساس قیمت روز ارز محاسبه می شود که در مقایسه با سرور مجازی ایران قیمت نسبتا بالایی خواهد داشت.

در سرور مجازی ایران نیز بسته به اینکه سرور در کدام دیتاسنتر قرار دارد ، هزینه مورد نیاز برای سرور به صورت متفاوت محاسبه خواهد شد. این هزینه ها بر اساس مشخصات سرور ، وضعیت نگهداری ، فضای رک و… محاسبه خواهند شد.

سرور مجازی یا VPS چیست؟ + تفاوت آن با سرور اختصاصی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,630