نرخ کلیک (CTR) به نسبت کاربرانی که روی یک لینک خاص کلیک می‌کنند به تعداد کل کاربرانی که یک صفحه، ایمیل یا تبلیغ را دیده‌اند گفته می‌شود.

ctr چیست؟

نرخ کلیک (CTR) به نسبت کاربرانی که روی یک لینک خاص کلیک می‌کنند به تعداد کل کاربرانی که یک صفحه، ایمیل یا تبلیغ را دیده‌اند گفته می‌شود؛ که این نسبت معمولاً برای اندازه‌گیری موفقیت یک کمپین تبلیغاتی بکار می‌رود. مانند کمپین‌های وب و ایمیل.CTR یا نرخ کلیک چیست؟ در ایرناک CTR یا نرخ کلیک چیست؟ در ایرناک

کار با نرخ کلیک برای کمپین‌ها فوق‌العاده است.

CTR یا نرخ کلیک چیست

CTR یا نرخ کلیک چیست؟

 

اولین نرخ کلیک جهان

اولین نمایش آنلاین آگهی که برای AT&T در وب سایت HotWired در سال ۱۹۹۴ به نمایش درآمد؛ که نرخ کلیک آن حدود ۴۴٪ بوده‌است.

 

هدف از محاسبه نرخ کلیک

هدف نرخ کلیک این است که بتوان نسبت کلیک به نمایش را برای تبلیغات آنلاین و ایمیل مارکتینگ اندازه‌گیری کرد. به‌طور کلی بالاترین نرخ CTR بیشترین تأثیر بازاریابی را بر روی کمپین‌ها و آوردن افراد به وب سایت شما دارد. اکثر وب سایت‌های تجاری طراحی شده‌اند تا یکسری از رفتارها را مشخص نمایند، مانند: خرید کتاب، خواندن اخبار یا مقاله، تماشای ویدئو یا موسیقی یا جستجو برای پرواز. مردم به ندرت برای تماشای آگهی وارد یک وب سایت می‌شوند، یا برای دیدن تبلیغات به تماشای تلویزیون می‌نشینند.

 

نحوه محاسبه نرخ کلیک

نرخ کلیک به تعداد کلیک شدن روی تبلیغ تقسیم بر کل نمایش گفته می‌شود. (تعداد دفعاتی که تبلیغ نمایش داده می‌شود) :

نرخ کلیک = کلیک (#) / نمایش (#)

 

راه های بهبود CTR :
  • ایجاد کمپین های تبلیغاتی و برندینگ قوی برای شناساندن کسب و کار به مشتریان
  • استفاده از description های اصولی و متناسب با موضوع کسب و کار و مقالات و صفحات شما
  • استفاده از عنوان های هوشمندانه و اصولی
  • ارائه محتوا و خدمات با کیفیت و به خصوص پشتیبانی قوی
  • پرهیز از تولید محتواهای تکراری و کپی برداری شده

راه های بهبود نرخ کلیک

راه های بهبود نرخ کلیک

تبلیغات آنلاین CTR

حال اگر این مقیاس را بخواهیم به درصد تبدیل کنیم آن را در ۱۰۰ ضرب می‌کنیم. به عنوان مثال اگر یک بنر ۱۰۰ بار تحویل داده شده‌است (۱۰۰ نمایش) و یک کلیک دریافت کند پس درصد نرخ کلیک آن ۱٪ خواهد بود.

CTR=(Clicks/Impressions)*100

 

Impression چیست؟

Impression به معنی حضور شما در نتایج جستجو است. هر زمان که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو میکند برای تمام نتایج موجود در صفحه یک Impression ثبت میشود. حتی اگر شما در باکس های ویژه مانند نمایش نقشه یا نمایش تصاویر حضور داشته باشید یک impression برای شما لحاظ میشود.

اگر شما در انتهای صفحه دوم نتایج گوگل باشید ولی کاربر به این صفحه مراجعه نکند برای شما Impression ثبت نمیشود ولی اگر کاربر وارد صفحه دوم شود حتی اگر تا پایین صفحه اسکرول نکند که نتیجه شما را مشاهده کند برای شما impression لحاظ میگردد.

زمانی که بنر تبلیغات برای اولین بار شروع بکار کند، غیرطبیعی نیست که نرخ کلیک آن بالای پنج درصد برود. در حال حاضر نرخ کلیک به‌طور متوسط نزدیک به ۰٫۲ یا ۰٫۳ درصد است. در اکثر موارد نرخ کلیک ۲٪ بسیار موفق به‌شمار می‌رود. اگرچه این نرخ به شدت به شرایط و تبلیغ بستگی دارد. میانگین نرخ کلیک در دهه ۱۹۹۰ حدود ۳٪ بوده که در سال ۲۰۰۲ به حدود ۰٫۴٪ - ۲٫۴٪ رسیده‌است. در حالی تبلیغ کنندگان در حال افزاش پرداختی برای افزایش ctr سایت خودشان هستند. به همین دلیل با پرداخت‌های پایین نمی‌توان به مقدار زیاد در این زمینه رسید.

تبلیغات مدرن از نمایش بنرها عبور کرده‌اند. موتور جستجوهای مشهور مانند بینگ و گوگل به تبلیغ کنندگان این اجازه را می‌دهند تا تبلیغات را کنار نتایج جستجوهای این موتورهای جستجو به نمایش در بیاورند. این تبلیغات شامل لینک، متن، تلفن، آدرس و یک صفحه نمایش محصولات می‌تواند باشد. به علاوه این گونه تبلیغات به کسانی نمایش داده می‌شود که به دنبال آن محصول هستند و برای پیدا کردن محصولی خاص در موتورهای جستجو گوگل و بینگ جستجو می‌کنند؛ و مانند بنرهای تبلیغاتی به تمام کاربران نمایش داده نمی‌شود؛ که این خود با عث افزایش CTR می‌شود. زیرا این‌گونه تبلیغات در تعیین کاربران هدفمند عمل می‌کنند. این‌گونه تبلیغات به شکل Pay Per Click هستند.

اهمیت نرخ کلیک در بازاریابی

اهمیت نرخ کلیک در بازاریابی

چه عددی برای CTR در نتایج موتور جستجو و گوگل مناسب است؟

عدد دقیقی وجود ندارد.در سئو هیچ چیز مطلق نیست(شعار همیشگی ما!).اما به طور معمول مقادیر زیر برای صفحه اول موتور جستجو با توجه به موضوع، طبیعی است :

  • برای سایت هایی که مشابه انها هیچ فرقی ندارد و کاربر با هر نتیجه ای کارش راه میفتد و نیازمند سایت دیگر نیست مثل سایت های فروش شارژ، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد طبیعی است.
  • برای سایت های دانلود که هر کدام ممکن است متفاوت باشند و کاربر با مراجعه به یک نتیجه، به هدف خود نرسد، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد طبیعی است.
  • برای موضوعاتی که خاصیت گشت و گذار دارند.مثل عکس دکوراسیون، عکس بازیگران، جک و سرگرمی و تفریحی و … ، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد طبیعی است.
  • برای سایت های با موضوع خاص صنعتی، تجاری، تجهیزات و … ، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد طبیعی است.
  • برای سایت های آموزشی و خبری، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد طبیعی است.

 

نرخ CTR ایمیل

نرخ کلیک ایمیل به تعداد کلیک روی لینک ایمیل‌های دریافت شده و ورود به صفحات دیگر گفته می‌شود. نرخ کلیک ایمیل به شکل نهایی با درصد نمایش داده می‌شود و از تقسیم تعداد کلیک‌ها بر تعداد ایمیل‌های ارسالی حاوی لینک مزبور به دست می‌آید. .

اکثر بازاریابان ایمیلی از این معیارها همراه با نرخ بازکردن، نرخ گزاف گویی و معیارهای دیگر برای درک اثربخشی و موفقیت خود در کمپین ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند. به‌طور کلی برای نرخ کلیک ایده‌آلی وجود ندارد. این معیار می‌تواند بر اساس نوع ایمیل ارسال شده و چگونگی ایمیل‌های فرستاده شده متفاوت باشد، بسته به چگونگی دسته بندی لیست دریافت کنندگان و با توجه به محتوای ایمیل برای مخاطبان و بسیاری عوامل دیگر. حتی زمان‌های مختلف روز هم می‌تواند نرخ کلیک را تحت تأثیر قرار دهد. به نظر می‌رسد روز یکشنیه بطور قابل ملاحظه‌ای نرخ کلیک بالاتری داشته باشد، بطور متوسط و با توجه به اینکه زمان استراحت در هفته می‌باشد.

هر ساله مطالعاتی برای تأثیر بیشتر نرخ کلیک در ایمیل مارکتینک انجام می‌شود.

بازدید : 3,849 بار
CTR یا نرخ کلیک چیست؟
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,480