در ادامه با تشریح تفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری نمای ساختمان به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک با شما در ایرناک خواهیم بود.

تفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری

معماری سبک کلاسیک چیست؟

معماری کلاسیک گونه ای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است.تفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری در ایرناکتفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری در ایرناک

معماری سبک کلاسیک

یک ستون با معماری سبک کلاسیک

سبک های معماری زیادی از معماری کلاسیک الهام گرفته اند و این مسئله باعث شکل گیری باززنده سازی هایی مثل معماری نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ و باززنده سازی یونانی قرن ۲۰ شد. اکثر سبک های معماری که پس از رنسانس در اروپازاده شده اند می توانند معماری کلاسیک محسوب شوند.

معماری سبک کلاسیک

عمارتی با معماری سبک کلاسیک

این تعبیر گسترده از این اصطلاح توسط جان سامرسون در کتاب زبان کلاسیک معماری به کار گرفته شده است.

عناصر معماری کلاسیک در زمینه های معمارانه متفاوتی نسبت به زادگاه اصلیشان به کار گرفته شده اند. شیوه های کلاسیک – دوریک ، یونیک و کرنتین - که در معماری سبک گرای قرن ۵ پیش از میلاد یونان معنی دارند در معماری قرن اول گال ها دوباره به کار گرفته می شوند و از آن زمان بارها و بارها تجدید شده اند.

معماری سبک نئوکلاسیک چیست؟

معماری نئوکلاسیک حدوداً از نیمه دوم قرن هجدهم تا نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی در اروپا رواج داشت در سبک معماری نوکلاسیسیسم در خالص ترین شکل از عصر کلاسیک ، اصول ویتروویوسی و معمار ایتالیایی آندریا پالادیو الهام گرفته شده است.

معماری سبک نئوکلاسیک

معماری سبک نئوکلاسیک

در معماری نئوکلاسیک تأثیر بر دیوار است و برای هر کدام از قسمت های مختلف شخصیت جداگانه ای در نظر می گیرد. این سبک هم در جزییاتش به عنوان واکنشی در برابر تزیینات سبک روکوکو و هم در فرمول معماریش به عنوان نتیجه سنتی سازی ویژگی های باروک پسین تجلی می یابد.

تفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری

اصول معماری سبک نئوکلاسیک

امروزه معماری نئو کلاسیک در بناهای معاصر به عنوان معماری کلاسیک جدید شناخته می شود. اولین سبک معماری غربی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه به سبب سفرهای مکرر وی به فرنگ در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی به عنوان نمادی از تجدد وارد ایران شد و معماری ایران را تحت تأثیر خود قرار داد.

تفاوت سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در معماری
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,610