در ادامه با بیوگرافی کامل جعفر کاشانی فوتبالیست و مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران به همراه عکس های خانوادگی و افتخارات و علت مرگ جعفر کاشانی با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه جعفر کاشانی و همسرش(Jafar Kashani)

 • نام اصلی : جعفر اشرف کاشانی
 • متولد : 11 اسفند 1322 تهران
 • درگذشت : 10 مهر 1398 (75 سال) تهران
 • علت مرگ : آمبولی
 • پست : مدافع
 • پیشه : فوتبالیست
 • مدرک تحصیلی :
 • سالهای فعالیت : 1347 تا 1398
 • قد :
 • همسر : الهه گنجی
 • فرزندان : شاهین ، فاطمه و حمیدرضا

بیوگرافی کامل جعفر کاشانی

جعفر کاشانی متولد 11 اسفند 1322 در گلوبندک تهران بازیکن فوتبال اهل ایران بود.جعفر کاشانی | بیوگرافی جعفر کاشانی و همسرش الهه گنجی + علت مرگ در ایرناک جعفر کاشانی | بیوگرافی جعفر کاشانی و همسرش الهه گنجی + علت مرگ در ایرناک

جعفر کاشانی - Jafar Kashani

جعفر کاشانی - Jafar Kashani

بعنوان مدافع در فوتبال ایران و بخصوص پرسپولیس سالها افتخار آفرینی کرد و در برد 6 – 0 پرسپولیس مقابل استقلال نیز حضور داشت و کارمند وزارت امور خارجه هم بود.

نوجوانی

کلاس هشتم یا نهم دبیرستان بودم که در سالن دانشگاه ، زیر نظر مرحوم احمد اسفندیاری کشتی می گرفتم. چون از درسم عقب می افتادم دیگر نرفتم. والیبالم هم خیلی خوب بود. بیاد دارم که مدتی در امجدیه با آقای مقصود حاج جعفر که عضو تیم ملی والیبال بود , تمرین می کردم.

عکس قدیمی جعفر کاشانی در پرسپولیس

عکس قدیمی جعفر کاشانی در پرسپولیس

شروع از چهارصد دستگاه

نام کاملش جعفر اشرف کاشانی می باشد که فوتبال را از محلات و در تیم محلهٔ فوتبال خیز چهارصد دستگاه تهران و تیم آموزشگاه های تهران شروع کرد.

حرفه ای با شاهین

بصورت حرفه ای اما از سال 1342 که 20 ساله بود به دعوت عباس اکرامی بنیان گذار باشگاه شاهین به این تیم پیوست و در سال 1344 با این تیم قهرمان شد.

جعفر کاشانی در خاطراتش اینگونه پیوستن به شاهین را شرح می دهد :

...... من دبیرستان ناصر خسرو می رفتم و سر راه بازگشتم از جلوی زمین شماره 3 می گذشتم که بعضی روزها بچه های شاهین در آن تمرین می کردند بهزادی - دهداری - شیرزادگان و … من همیشه به تماشای تمرین آنها می رفتم یک روز در حالیکه در کنار زمین شماره 3 مشغول تماشای تمرین بچه ها بودم دکتر اکرامی مرا صدا زد و گفت :

* بابا جون دلت میخواد بیای باشگاه شاهین بازی کنی؟

از اینکه او مرا می شناسد و می داند بازی می کنم حیرت کردم بعدها دریافتم که بازی مرا در مسابقات آموزشگاه ها دیده است من که شنیدن چنین پیشنهادی را باور نداشتم بی درنگ قبول کردم اما او جمله ای دیگر نیز بمن گفت که همیشه آویزه گوشم کردم دکتر گفت :

* بابا جون ، آنقدر خوب بازی کن که خودشون بیان دنبالت.

از آن روز دیگر همه چی در زندگیم تغییر کرد چرا که برای من رویای فوتبال با همه وسعتش آغاز شد …

ابراهیم آشتیانی ، بیوک وطن خواه ، هادی طاووسی و جعفر کاشانی

ابراهیم آشتیانی ، بیوک وطن خواه ، هادی طاووسی و جعفر کاشانی

ورود به پرسپولیس

در سال 1346 با اتمام فعالیت باشگاه شاهین او به همراه حسین کلانی و همایون بهزادی به تیم پرسپولیس پیوست و اولین بازی خود را در 16 فروردین 1347 انجام داد.

از دروازه بانی تا دربی 6 -0

یکی از نکات جالب در مورد ایشان بازی پرسپولیس و عقاب بود که بعلت قهر عزیز اصلی و غایب بودن هادی طاووسی درون دروازه پرسپولیس ایستاد که در آن بازی پرسپولیس 5 – 0 برنده شد.

کاشانی همچنین 16 شهریور 1352 در بازی تاریخی بین پرسپولیس و تاج که با نتجیه 6 – 0 به سود پرسپولیس به پایان رسید بعنوان مدافع در بازی حضور داشت.

علی پروین ، ایرج سلیمانی ، جعفر کاشانی ، ابراهیم آشتیانی و همایون بهزادی

علی پروین ، ایرج سلیمانی ، جعفر کاشانی ، ابراهیم آشتیانی و همایون بهزادی

تیم ملی فوتبال

این مدافع سال 1347 اولین بار به تیم ملی دعوت شد اما همیشه نیکمت نشین بود ، او تا سال 1352 در مدت 5 سال تنها در 38 بازی توانست به میدان برود.

خداحافظی از فوتبال

در نهایت جعفری 27 آذر 1353 وقتی 31 ساله بود در هفته بیست و دوم جام تخت جمشید با بازوبند کاپیتانی آخرین بازی خود را برای پرسپولیس در مقابل تیم تاج انجام داد

با اینکه باشگاه پرسپولیس ابتدا مخالف خداحافظی او بود اما در نهایت 20 دی 1353 با برگزاری بازی خداحافظی برای وی مقابل ملوان او را بدرقه کرد.

جعفر کاشانی و همایون بهزادی

جعفر کاشانی و همایون بهزادی

کارمند وزارت خارجه

آقای کاشانی که پس از فوتبال بعنوان کارمند سیاسی وزارت امور خارجه استخدام شده بود مدتی کاردار و سرکنسول ایران در کشورها آلمان ، انگلستان ، سوریه و امارات بود.

جعفر کاشانی و اوزه بیو

جعفر کاشانی و اوزه بیو

برخورد با خلخالی

در سال 1361 در سفر صادق خلخالی حاکم شرع دادگاه های انقلاب به امارات و درخواست برگزاری مراسمی در این کشور و نامیدن خلیج اسلامی به جای خلیج فارس با برخورد شدید کاشانی مواجه و از امارات اخراج گردید.

اوا بعدا توسط خلخالی تهدید و در نهایت از وزارت امور خارجه بیرون آمد.

وضعیت ازدواج و همسر جعفر کاشانی

جعفر کاشانی در سال 48 و در بیست و پنج سالگی با بانو الهه گنجی زندگی مشترک خویش را آغاز نمود یک سال و نیم بعد ( خرداد 1350 ) صاحب یک فرزند پسر شد که طبق روش مرسوم شاهینی ها او را شاهین نام نهاد . سپس در آخرین روزهای شهریور 53 خانواده کاشانی تولد دومین فرزندشون را جشن میگیرند تا با ورود یک دختر کانون آنها گرمتر از قبل گردد اما حضور بلند مدت و متوالی در اردو های ملی و باشگاهی , کمتر فرصت در کنار خانواده بودن را میداد موضوعی که همواره , سبب رنجش او بود .

جعفر کاشانی و همسرش الهه گنجی

جعفر کاشانی و همسرش الهه گنجی و فرزندانش

پست ها

آقای جعفری سابقه مدیر عامل باشگاه شاهین رو هم داشته و مدت ها رئیس و از اعضای اصلی هیئت باشگاه بخصوص در سال های حضور برانکور بوده است.

درگذشت

متاسفانه جعفر کاشانی صبح روز چهارشنبه 10 مهر 1398 در منزل خود درگذشت.

علت مرگ

مرحوم کاشانی روز گذشته به دیدار پزشک قلب خود رفت و به او گفته شد که باید آزمایش هسته ای روی قلب خود انجام دهد و جواب این آزمایش امروز به دکتر معالج برسد تا در خصوص وضعیت قلب او توضیحاتی به این مرحوم اعلام شود.

رییس فقید هیات مدیره پرسپولیس شب گذشته آزمایش هسته ای را روی قلب خود انجام داد و صبح امروز قرار بود راننده او به دنبالش برود تا بتواند با پزشک معالجش دیدار کند. راننده مرحوم کاشانی پس از اینکه به منزل رییس هیات مدیره پرسپولیس می رسد ، زنگ خانه را به صدا درآورده و مرحوم کاشانی در را برای او باز می کند ، اما پس از اینکه دقایقی از منزل بیرون نمی آید ، راننده او به داخل خانه می رود و می بیند مرحوم کاشانی روی پله ها افتاده است.

رییس فقید هیات مدیره باشگاه پرسپولیس خیلی سریع به بیمارستان رسالت منتقل می شود ، اما پزشکان معالج علت فوت او را آمبولی اعلام کردند و گویا یک لخته خون در قلب این مرحوم باعث ایست قلبی شده است.


افتخارات جعفر کاشانی در باشگاه

باشگاهی باشگاه سال
قهرمان آموزشگاه های تهران   1342
قهرمان جام حذفی تهران شاهین 1342
قهرمان باشگاه های تهران شاهین 1344
قهرمان باشگاه های تهران پیکان 1348
قهرمان جام دوستی پیکان 1348
قهرمان جام منطقه ای پرسپولیس 1350
قهرمان جام تخت جمشید پرسپولیس 1352
نائب قهرمان جام تخت جمشید پرسپولیس 1353

افتخارات جعفر کاشانی در تیم ملی

ملی سال
قهرمان جام ملتهای آسیا 1347
عنوان سوم ارتش های جهان 1348
قهرمان جام منطقه ای 1349
قهرمان جام کوروش کبیر 1350
صعود به المپیک مونیخ 1351
قهرمان جام ملت های آسیا 1351
حضور در جام جهانی کوچک 1351
حضور در المپیک مونیخ 1351
قهرمان بازی های آسیایی 1353

عکسهای اینستاگرام جعفر کاشانی

عکسهای اینستاگرام جعفر کاشانی


منابع : ایرناک | جعفر کاشانی اینستاگرام/ جعفر کاشانی فیسبوک/ صفحه شخصی جعفر کاشانی / جعفر کاشانی ویکی پدیا/ جعفر کاشانی تلگرام
بازدید : 2,474 بار
جعفر کاشانی | بیوگرافی جعفر کاشانی و همسرش الهه گنجی + علت مرگ
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,800