بسکتبال در اوایل پاییز سال 1891 میلادی توسط طراحی شد. اما بر پایه برخی منابع از مدت ها قبل تر این ورزش به صورت بازیهای محلی با کمی تغییرات در آمریکای مرکزی و جنوبی انجام شده است.

چگونه بسکتبال اختراع شد و مخترع آن که بود؟

بسکتبال مانند اکثر ورزش ها دقیقاً مشابه با زمان اختراعش ، شروع نشده بود. در حالی که ایده های اصلی بازی فوق العاده بودند اما در عمل می توانستند منجر به مختل شدن جریان بازی شوند و بنابراین با گذشت زمان این قوانین تغییر یافته یا حذف شده اند تا این امر بهتر شود.چگونه بسکتبال اختراع شد و مخترع آن که بود؟ + علت محبوبیت در ایرناکچگونه بسکتبال اختراع شد و مخترع آن که بود؟ + علت محبوبیت در ایرناک

بسکتبال از زمان آغاز فعالیت خود چندین تغییر قانون را پشت سر گذاشته است اما آنقدر محبوب شده است که میلیون ها نفر در سراسر جهان دوست دارند آن را بازی کنند که اینجا شروع داستان بسکتبال است :

اختراع بسکتبال توسط کی و کجا؟

قوانین بازی توسط جیمز نایسمیت کانادایی در سال 1891 در اسپرینگفیلد ، ماساچوست تنظیم و منتشر شد. وی این بازی را تنظیم کرد تا در ماه های زمستان که بازیکنان فوتبال نمی توانند بازی کنند ، اجرا شود. وی قصد داشت این بازی عاری از تماس و مصدومیت باشد و این شهرت به سرعت رشد کرد و تا قرن بیستم نیز شکوفا شد.

جیمز نایسمیت کانادایی مخترع ورزش بسکتبال

جیمز نایسمیت کانادایی مخترع ورزش بسکتبال

جیمز نیسمیت یک پزشک کانادایی بود که به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آن کشور را گرفت. در سال ۱۸۹۱ یعنی زمانی که دکتر نای اسمیت در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد (واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) درس می داد ، رئیس دانشگاه از او خواست ورزشی ابداع و اختراع کند که دانشجویان بتوانند در فصل زمستان در سالن به آن بپردازند تا آمادگی جسمانی خود را برای پرداختن به مسابقات میدانی فوتبال ، هاکی و بیسبال ، درفصل بهار و تابستان حفظ کند.

دکتر نای اسمیت پس از بررسی رشته های موجود ورزشی ، دریافت که ورزش جدید باید :

  • توپ در آن نقش داشته باشد.
  • به صورت گروهی به اجرا در آید.
  • اصل رقابت در آن رعایت شود.
  • بر مهارت استوار باشد.
  • هیچ گونه خشونتی و برخوردهای سخت بدنی مبتنی نباشد.

حاصل این افکار و اندیشه ها ورزشی شد به نام بسکتبال که امروزه پس از سپری شدن نزدیک به یک قرن و اندی از اختراع آن ، از پرطرفدارترین و هیجان انگیزترین رشته های ورزش بین المللی است. دکتر نای اسمیت در شروع کار دو سبد که مخصوص حمل میوه بود بر دیوار دو طرف سالن ورزش دانشگاه و در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان قد بلندنصب کرد و به دو گروه از ورزشکاران جوان دانشگاه آموزش داد که توپی را دست به دست بدهند و سعی کنند آن را به درون سبد بیندازند. در این حال ، تیم مقابل باید بکوشد که مانع از انجام این کار شود و توپ را هم از چنگ حریف بربایند و تصاحب کند. نخستین مسابقه ای که به این ترتیب و به صورتی تجربی ترتیب یافت میان دو تیم ۹ نفره در کالج اسپرینگ فیلد بود و اولین گل تاریخ بسکتبال را هم یکی از بازیکنان به نام «ویلیام چیلس» به سبد انداخت. بعدها شخصی به نام «فرانک ماهان» با توجه به اینکه در زبان انگلیسی سبد را بسکت (به انگلیسی : BASKET) و توپ را بال (به انگلیسی : BALL) می گویند ، این ورزش را بسکتبال نامید. دکتر نای اسمیت ، برای آنکه بازی بسکتبال خشن نشود ، مقررات دقیقی برای آن به وجود آورد. بعضی از مقررات اولیه بسکتبال چنین بود :

  • بازیکنان حق نداشتند توپ را از دست هم بربایند.
  • بازیکنی که توپ را در اختیار داشت ، نباید با آن راه برود یا بدود.
  • هل دادن و هر نوع خشونت ممنوع بود.
  • فقط بازیکنانی که توپ را در اختیار نداشتند می توانستند به هر طرف بدوند و جا بگیرند.
  • بازیکن توپ به دست باید توپ را به طرف یاران خود پرتاب کند و به آنها برساند.

در آغاز ، ته سبد هم بسته بود و هر بار که توپ به درون سبد می افتاد باید کسی به کمک نردبان توپ را از سبد بیرون بیاورد. در سال ۱۸۹۲ شخصی به نام «لئو آلن» سبد بسکتبال را که تا آن روز از ترکه چوب یا الیاف بود و به همین دلیل به زودی پاره و فرسوده می شد ، از سیم بافت تا استحکام بیشتری داشته باشد.

دیری نگذشت که این ورزش جدید طرفداران زیادی در میان دانشجویان دانشگاه اسپرینگ فیلد و دیگر دانشگاه ها یافت. دکتر نای اسمیت هم مقررات و قوانین بسکتبال را کامل تر کرد و نسخه هایی از آن را به هر دانشگاه یا باشگاهی که علاقه مند بود ارسال داشت. این مقررات در سال ۱۸۹۲ میلادی به صورت کتابچه ای برای استفاده عموم منتشر کرد. در سال ۱۹۳۰ دکتر نای اسمیت کتابی دربارهٔ خواص بسکتبال تألیف کرد تا نشان دهد که بازی بسکتبال گرچه بسیار پرتحرک است اما حتی برای سالمندان هم خطری ندارد و آسیبی متوجه اعضای حیاتی بدن (قلب و کلیه) نخواهد شد.

زمان اختراع ورزش بسکتبال

اختراع ورزش بسکتبال

قوانین ورزش بسکتبال :

فقط 13 قانون توسط نایسمیت در سال 1891 منتشر شد و بازی با توپ به سبک فوتبال و برخی از سبدها انجام می شد. در ابتدا 9 بازیکن در یک تیم حضور داشتند و سبد ها به نیمکت های بدنسازی میخ می شدند و پایه هایی داشتند که هر بار که یک توپ به سبد می افتاد ، بازی باید متوقف می شد تا یک سرایدار بتواند از نردبان بالا رود و توپ را در بیاورد. سرانجام آن ها فهمیدند که بهتر است پایه ی سبد را ببرند تا بازی را تسریع کنند.

چنانچه بخش ورزش و تناسب اندام ایرناک عنوان کرده است برخی از قوانین اولیه شامل عدم اجازه دریبل بازیکنان با توپ بود و در عوض ، آن ها مجبور بودند آن را بگیرند و حرکت را متوقف کنند. سه خطا منجر به گل اهدا شده به تیم دیگر خواهد شد و اگر بازیکنی به بازیکن دیگر تنه می زد ، مجبور می شد تا خارج از زمین بازی صبر کند تا اینکه یک امتیاز در تابلو برای تیم مقابل ثبت شود.

قوانین بازی بسکتبال

قوانین ورزش بسکتبال چیست؟

بیایید بازی کنیم :

اولین بازی بسکتبال توسط نایسمیت کنترل شد که شاگردانش توانستند در این بازی شرکت کنند. در ابتدا این بازی به دو نیمه تقسیم می شد و هر کدام 15 دقیقه طول می کشید و بازیکنان اجازه داشتند در بین بازی ها پنج دقیقه استراحت کنند.

بدیهی است ، نخستین بازی بسکتبال با نتیجه یک بر صفر به پایان رسید و بازی دشواری نبود و هنوز نامی برای آن وجود نداشت و مردم پیشنهاد دادند که آن را "بازی نایسمیت" بنامند اما نایسمیت ایده دیگری داشت. وی گفت : هم یک سبد و هم توپ وجود دارد و بنابراین باید آن را بسکتبال نامید و بسکتبال همان چیزی است که ما اکنون بازی می کنیم.

نخستین بازی یسکتبال

نتیجه اولین بازی بسکتبال

افزایش محبوبیت بسکتبال :

بسکتبال در سال های اولیه در دانشکده های سراسر آمریکا انجام می شد اما با افزایش محبوبیت بازی حرفه ای خیلی عقب نماند. اولین لیگ حرفه ای در سال 1898 تاسیس شد ، که از شش تیم تشکیل شده بود و نام آن لیگ ملی بسکتبال بود. نزدیک به 50 سال دیگر طول کشید تا NBA (انجمن ملی بسکتبال) تأسیس شد. در سال 1946 به عنوان BAA (انجمن بسکتبال آمریکا) راه اندازی شد اما در سال 1949 مجدد به NBA تغییر یافت.

محبوبیت ورزش بسکتبال

محبوب بودن ورزش بسکتبال در جهان

اکنون این بازی یک موسسه چند میلیارد دلاری دارد که ستاره های ورزشی در سراسر جهان با هم رقابت می کنند. هواداران بسکتبال می توانند به عقب نگاه کنند و از جیمز نایسمیت بخاطر اختراع اش که در این سال ها سرگرمی های زیادی را در جهان فراهم کرده است ، تشکر کنند.

چگونه بسکتبال اختراع شد و مخترع آن که بود؟ + علت محبوبیت
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,040