جدیدترین رنکینگ باشگاه های آسیا از سوی AFC اعلام شد.

رده بندی باشگاه های آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا از سال 2017 تا سال 2020 امتیاز باشگاه های آسیایی را که در مسابقات لیگ قهرمانان و AFC کاپ شرکت می کنند ، با فرمول خاصی محاسبه می کند. جمع امتیازات کشورها در پایان سال 2020 در تعیین سهمیه کشورها برای لیگ قهرمانان و AFC کاپ سال 2021 نقش پررنگی خواهد داشت.جدول رده بندی باشگاههای فوتبال ایران در آسیا در ایرناکجدول رده بندی باشگاههای فوتبال ایران در آسیا در ایرناک

در تازه ترین رنکینگ اعلام شده با پایان مرحله مقدماتی و پلی آف لیگ قهرمانان 2020 آسیا ، فوتبال ایران با بردهای استقلال و شهر خودرو و راهیابی به مرحله گروهی این مسابقات ، یک پله در جدول امتیازات صعود کرده و با 48.35 امتیاز در جایگاه پنجم جای گرفته است.

جدول رده بندی باشگاههای فوتبال ایران در آسیا در ایرناک

فرمول امتیازدهی AFC برای باشگاه ها به این شکل است :

حضور در مرحله پلی آف 0.3 امتیاز

برد در مرحله مقدماتی 0.3 امتیاز

برد در مرحله گروهی 3 امتیاز

تساوی در مرحله گروهی یک امتیاز

حضور در مرحله حذفی 3 امتیاز

پیروزی در مرحله حذفی 3 امتیاز

حضور در مرحله بالاتر یک امتیاز

حضور استقلال و شهرخودرو در مرحله پلی آف و کسب 4 پیروزی در این مرحله (در مجموع) باعث شده تا ایران در سال 2020 امتیاز 1.8 را به دست بیاورد که بالاترین امتیاز در میان تیم های حاضر در این مرحله بوده است.

ایران از سال 2017 تا امروز در مجموع 48.35 امتیاز کسب کرده است و با یک پله صعود نسبت به سال 2019، جای کره جنوبی را در رده پنجم گرفته است.

در حال حاضر چین ، ژاپن ، عربستان و قطر اول تا چهارم هستند. جایگاه چین در صدر جدول تغییر نکرده است. قطر با دو پله سقوط به رده چهارم رفته و ژاپن و عربستان هر کدام یک پله صعود کرده اند.

فاصله امتیازی فوتبال ایران با قطر و عربستان چندان زیاد نیست و باتوجه به حضور چهار نماینده کشورمان در مرحله گروهی ، می توان امیدوار بود در پایان سال 2020 کشورمان به جمع سه تیم برتر هم صعود کند؛ اتفاقی که قطعا می تواند سهمیه بیشتری را برای سال 2021 برای فوتبال باشگاهی ایران در آسیا در پی داشته باشد.

بررسی جدول زیر نشان می دهد ایران در سال 2018 یعنی سالی که پرسپولیس به فینال آسیا رسید با کسب 19.85 امتیاز ، بیشترین امتیاز را در سال های اخیر از آن خود کرده است.

کمترین امتیاز هم به سال 2019 بر می گردد که استقلال و پرسپولیس در مرحله گروهی حذف شدند و فقط ذوب آهن به مرحله یک هشتم راه یافت.

  • تاریخ: پنج شنبه, 10 بهمن 1398
  • برگرفته از: مهر
جدول رده بندی باشگاههای فوتبال ایران در آسیا
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,760